Lidé nepotřebují živelné katastrofy, vyhubí se sami.

Březen 2012

Vejce sem a vejce tam

27. března 2012 v 23:18 | Hanka + Iva |  Jak to dělám já
Všichni zdobí svá obydlí , zahrady , nebo aspoň okna na Velikonoce a já bych měla zůstat pozadu ?
Ani náhodou !
Taky jsem zdobila, a to s vervou .


Můj vajíčkovník.


Místo listí samá vajíčka .


Vajíčka i v truhlících...


vajíčka na dveřích, a aby to Ivě nebylo líto , dostala i vajíčkové naušnice. Ale že jí to sluší.

Výletování

27. března 2012 v 23:01 | Hanka + Iva |  Co se děje u nás
Protože v neděli bylo počasí přímo ukázkové , vzala Iva své sourozence na výlet .
Já spala mezi nočními a ani jsem nezaregistrovala , že vůbec někam odešli . Že jsou pryč jsem zjistila až když jsem se vzbudila.
A kam že to vůbec vyrazili ?
Na Hamrštejn.

Hamrštejn je zřícenina strážního hradu z první poloviny 13.století , původně patřící Bedřichovi z Bibrštejna. Hrad střežil nejen největší hamr na středním toku řeky Nisy , ale také byl správním centrem pro jihozápadní výběžek bíbrštejnského panství a chránil nerušené dolování železných , cínových, měděných a stříbrných rud v okolí Machnína a Chrastavy.
To je stručný výtah z historie hradu .
Dodnes se zachovalo jen málo . Jen hradební zeď je dodnes dobře patrná , zbytky severní brány a základy jedné z věží . Zbytek hradu pohltil les . Přesto bývá celkem oblíbeným místem ke krátkým výletům místních lidí . Z Chrastavy je Hamrštejn vzdálený jen asi 4 km , což je vzdálenost kterou snadno ujdou i malé děti . Pro největší lenochy , nebo pro ty kdo jsou z větší dálky , staví přímo pod hradem některé vlaky ČD a nebo autobus jedoucí z Liberce do Kryštofova Údolí a kerý staví u machnínského nádraží , odkud to je už jen asi 1/2 km .
Naše dětičky šly pěšky . Byl to výlet na jedno odpoledne a stihli i pár fotek a pořádně se vyřádit .


Růženka na hradbách .


Toník na hradbách .Zbytky hradebních zdí .


Toník a Ivana - fotí Růženka.


Růženka a Ivana - fotí Toník .


Společné foto.


Toník a Růženka na transbordéru .
To je místní atrakce . Transbordér je v podstatě posuvná lávka , kde se chodec dostává na druhou stranu řeky vlasní silou . Tahá se za lano , které celou plošinu posouvá po lyžinách. Transbordér postavili místo malého mostu , který strhla povodeň v r. 2010 a obyvatelé Andělské Hory zůstali odříznuti od světa . Posuvná lávka slouží pouze pro pěší , ale vejde se na ni kolo a dokonce i kůň .


Důkaz , že jsme z Chrastavy.


Cesta domů.

Jak kdo...

24. března 2012 v 2:37 | Hanka |  Zpovědnice

Tento článek bude o stáří , nudě , seniorech a nejen o nich .

Nemusíme chodit daleko . Spousta z vás blogařů a blogařek je již na zaslouženém odpočinku a přesto se určitě nenudí . Sice si někdo občas postěžuje na zdravíčko , nebo na to , jak mu již nejde to , či ono , ale to všechno není ve finále vůbec důležité .
Co tedy důležité je ?
Důležitá je činnost .
Jakákoliv činnost , která nás chrání před nejrůznějšími chorobami ducha a opravdovým stářím .
Stáří ?
Co je vlastně stáří ?
Je to věk , který uplynul od našeho narození ?
Je to stav naší tělesné schránky ?
Ne .
Stáří je stav ducha .
Znám spoustu věkově mladých lidí , kteří jsou vlastně staří . Duševně staří . Nemají zájmy a koníčky , o práci nemluvě . Celé dny tráví naprosto neužitečně a jsou jen světu na obtíž . Z očí jim kouká nuda a nezájem .
Znám také spoustu " dříve narozených " , kteří , ač jim už za krkem sedí osmý křížek mají spoustu práce a spoustu zájmů . Celý den mají nějakou aktivitu . Jakoukoliv , která je baví a která přináší něco pěkného , buď jim samotným , nebo jejich okolí . Někdy stačí i radost ze života .

Celý svůj profesní život pracuji s nemocnými a převážně starými lidmi . Věkově starými i duševně starými .

Měla jsem pacientku , která ač čerstvá padesátnice neměla celý den nic jiného na práci , než fňukat a přemýšlet o tom jaká je vlasně chudinka , když kvůli cukrovce a hlavně kvůli své neřesti přišla o nohu a čekala , že všichni budeme kolem ní běhat , litovat ji a obskakovat . Říkejme jí třeba paní X .

Duševně byla starší než její sousedka ( paní Y ) , která by věkem mohla být její matka .
Paní Y , i přes své četné a prokazatelné neduchy a věk téměř 90 let , byla to paní velice činorodá . Stále se o něco zajímala , četla noviny , luštila křížovky , pletla vnoučatům ponožky a jiné užitečné věci , s radostí všem ukazovala obrázky , které jí nosila její pravnoučata . Po dlouhém ležení se učila znovu chodit a vedla si velice zdatně .
Domů odešla po svých , v doprovodu svého syna a vnuka .
My sestry jsme dostaly od rodiny paní Y obrovskou kytici růží a bonboniéru Rafaelo .

Paní X sice přišla o nohu , ale jinak byla vcelku zdravá . Jen ta cukrovka a k tomu přidružené problémy . Celý život kouřila jako fabrika , což samozřejmě , jejím už tak oslabeným žilám , neprospívalo .
Chodíval za ní ( občas a nepravidelně ) její jediný syn . Když bylo slušné počasí , bral si ji do vozíku a chodili ven ( na cigaretu a na kafe ). Pokud syn nepřišel , tak měla paní X smůlu . Nikdo ji na cigaretu nebral . Maximálně jsme jí zalily to kafe , tedy pokud si ho připravila do hrnku .
Noviny jí nebavily , jogurty jí chutnaly jen některé , kuřecí maso nejedla ( je prý moc suché ) , plést ani jiné ruční práce neuměla a televizi na pokojích naši pacienti nemají . Obrázky od vnučky nám ukazovat nemohla , protože ta byla ještě v batolecím věku .
Paní X se chodit neučila . Neměla protézu a ani zájem . Cvičila tedy aspoň přesedávání z lůžka do vozíku . Trvalo jí dost dlouho než se to naučila . Jenže ani rehabilitační sestry neměly na paní X celý den .
Tak se paní X převážně nudila a věčně visela na zvonku a vymýšlela si hlouposti , jen aby nějak zabila dlouhou chvíli .
Paní X sice také odjela domů , ale sanitou a sama . Syn na ní neměl čas.
Podala nám ruku a řekla sbohem . Že prý už se sem nechce nikdy dostat .
Zůstala po ní rozvrtaná postel a hořkost na duši .

Tak mně tak občas napadá otázka , kdo z těch dvou žen byl vlastně starší . Zda velmi čilá 90 letá babička , nebo unuděná a ukňouraná paní X , která nebýt toho , že byla v invalidním důchodu , by musela ještě nějaký ten pátek pracovat , aby měla nárok na penzi .

Hádej , hádej hadači .

20. března 2012 v 21:57 | Hanka + Iva |  Co se děje u nás
Řada z vás se chlubí rozkvetlými květinami , ať už v zahrádce nebo doma .
Povětšinou jde o květiny zářivě kvetoucí , zdobící danou domácnost nebo zahrádku .

Když jsem zalévala včera kytky , okoukla jsem i to , zda se některá nááhodou nechystá kvést . Měla jsem na mysli trnovou korunu , nebo klívie . Potvory klívie dříve kvetly každý rok na jaře a co jsme v Chrastavě , tak nic .
Asi tady není to správné mikroklima .
Tak jsem si myslela , jestli si to třeba nerozmyslely a nechtějí mi udělat radost . Před časem je všechny trochu pohnojila a právem jsem se domnívala , že když těm mým holkám trochu přilepším , tak snad mi to třeba budou chtít vrátit v podobě krásného květu . Jak vidno , ani je to nenapadlo .

Zalévám , zalévám a najednou mi vypadnou oči do kapesníku . To se mi snad zdá . Jdu se podívat pořádně zblízka , neb jsem slepá jako patrona a občas i nevěřím vlasním očím .
Ale ano , vypadá to jako květy .
Ale není to ani trnová koruna , ani klívie , ani jiná běžně kvetoucí květina .

Je to kytka chronicky známá , velmi nenáročná na vodu i na světlo , ale v našich podmínkách kvetoucí zřídka . A jak jsem se dočetla v chytré knize , u nás se pěstuje hlavně pro ozdobně žíhané listy a pro svou nenáročnost je velmi oblíbená . Její květ jsou drobné bělavé kvítky na latě s malým palistem , ovšem u nás kvetoucí zřídka , protože vyžaduje zvlástní podmínky . Jaké podmínky , to už jsem se nedočetla .
Ale asi jsem jí ty zvláštní podmínky nevědomky vytvořila , nebo kytka dosáhla správného stáří , protože skutečně vyhnala dva stvoly , na kterých jsou malá poupata .Nevím , zda je ten druhý květ dostatečně zřetelný , ale skutečně ty květy budou dva .
Schválně neprozradím , co to je za kytku i když ji všichni určitě poznali .
Kdo poznal , napište mi to komentáře , kdo ne , dozví se to tamtéž .
Jen doufám , že v té zelené džungli listí , je dostatečně zřetelný aspoň jedem květní stvol .

Nicméně objev těch vzácných budoucích kvítků mi udělal moc velkou radost . Já sama jsem tuto kytku viděla kvést jen jednou v životě a to ji pěstovali a jistě ještě pěstují opravdu všude . Právě pro její nenáročnost .

Co maminka vyrobila k narozeninám - Růženka

18. března 2012 v 15:59 | Hanka + Věrka |  Háčkem , jehlicí a pod.
Tak konečně se mi podařilo spolu s Věrkou vyfotit , co vlastně dostaly děti k narozeninám .
A aby to bylo napínavější , tak to rozdělím do dvou článků .
Inspirovala jsem se na nějakém blogu . Usoudila jsem , že tohle bych zvládla také a dala se do práce . Jednak mně to baví a jednak jsem zase ušetřila nějakou tu kačku za nesmysly , co si děti všechno naporoučí . A zpracovala jsem zbytky , které by se mi tady zase válely kdoví jak dlouho .
Musím se celkem pochválit ( i když samochvála smrdí ) , že se mi to celkem povedlo a Růžence se to taky líbilo a dokonce se to líbilo i její rozmazlené kamarádce , která je zhýčkaná značkovými výrobky a jídlem z Mekáče ( fuj ! ) .


Tato peněženka se líbila i Toníkovi , dokonce poznal , že ta kytka je vlčí mák . A dalo mi hodně práce ho přesvědčit , že to je peněženka pro holky a že by se mu kluci smáli .


Tuhle kabelku jsem bohužel co do velikosti moc neodhadla . Měla jsem ji udělat troch větší a hlavně delší ucho , ale Růženka je spokojená a to je hlavní . Chtěla jsem původně našít ještě nějaké ozdoby , ale když jsem to obháčkovala tou zářivě oranžovou , tak už se mi zdálo , že by to bylo moc . No , nakonec v jednoduchosti je krása , ne .


A tady je obojí dohromady .
Dostala samozřejmě ještě spoustu dalších blbostí , jako třeba sponky , naušnice apod ., ale to si každý umí představit , to jsem sem dávat nechtěla .

Ještě jedna oslava

17. března 2012 v 10:37 | Hanka + Věrka |  Co se děje u nás
Jak už jsem se zmiňovala před časem , kromě dětí ( dvojčat ) měla narozeniny taky naše Věrka . Byla to taková oslava , neoslava .
Když byla oficiální oslava , byla Věrka v Olomouci a když byla doma tak jsem zase nemohla já . Tak jsem jí upekla upekla dort jaksi mimo termín . Dělávala klasické bábovkové těsto , ale teď jsem přesedlala na piškotové a myslím , že už u něj zůstanu . I když jsem ho udělala trochu ošizené ( měla jsem málo vajec ) , nebylo to na něm znát . Utíkala jsem k 12 měsíčkům pro jahody . borůvky a banány. Náš Měsíček červen se jmenuje pan Valeš a kupodivu jahody i borůvky byly pěkně vybarvené a i po chuti bylo poznat , co to je za ovoce , což u skleníkového , dovozového ovoce nebývá pravidlem .
Tak a teď zhodnoťte jak se mi dortík povedl .Fotky nejsou nic moc , Věrka fotila mobilem , foťák měla na nabíječce , tak jsou fotky takové divné .
Na fotkách to není moc poznat , ale celý povrch dortu byl potřený šlehačkou , boky korpusu posypané kokosem .
Jedna symbolická svíčka naznačuje , že ukončila druhou desítku svého života a načala tu třetí .

Bylo jí 2.3. už 21 let .
A přesto je pořád moje malá holčička , kterou jsem vozila v kočárku a honila z mojí postele , když se moc roztahovala , pletla jí copánky a učila jezdit na kole .

Malé zajímavosti V

15. března 2012 v 0:38 | Hanka |  Jak to dělám já
Tak a dostáváme se k poslední části našich malých zajímavostí .
Tady nás čekají nejrůznější nápoje a med. Zde budou jistě vaše odezvy hojné ve snyslu , jo , to znám , to taky dělám . Myslím , že tady asi těžko najdu něco úplně neznámého , co by znal jen málokdo .
To co zde bude uvedeno bude spíše jen na připomenutí , že některé nápoje naši předci znali také a my často jen " objevujeme Ameriku ".

ČAJE

LIPOVÝ čaj - 1 PL lipového květu zalijeme asi 1/4 lhorké vody a vaříme až 5 min. Čaj sladíme medem nebo cukrem .

SBĚR lipového květu - sbíráme celá květenství s tuhým listem v plném kvetu, ale ještě před zhnědnutím. Sušíme ve stínu ve slabých vrstvách nebo v troubě při 40st.
Lipový čaj pomáhá při nachlazení , nemocech trávicího traktu , cévních nemocech , uvolňuje křeče a usnadňuje vykašlávání .

ŠÍPKOVÝ čaj - 1PL drcených šípků zalijeme 1/4 vroucí vody a necháme 15 min. odstát . Poté přecedíme , popř.osladíme medem a ochutíme citrónem .

SBĚR šípků - šípek je plod růže šípkové . Šípky sbíráme až na podzim , přestože růžičky odkvétají během léta . Nejlépe je sbírat šípky až po prvních mrazech . Mráz uvolní nejvíce cenných látek v šípcích , hlavně vit. C . Sušíme volně na sítu při pokojové teplotě , nebo v troubě při max. 40st .
Šípkový čaj je vhodný proti avitaminoze C ( nedostatek vit. C - kurděje ) , kornatění cév, infarktu , zvyšuje imunitu , zlepšuje celkový zdr. stav.
Šípky drtíme vždy až před použitím . Ne do zásoby .

KOPŘIVOVÝ ČAJ - kopřivy pokrájíme a přelijeme 1/4 l vařící vody a necháme 15 min. louhovat . Potom přecedíme a pijeme neslazený nalačno 2 - 3 šálky denně , po dobu max. 3 týdnů .

SBĚR kopřivy - sbíráme nejlépe mladé a vrcholové lístky kopřivy dvoudomé za plného slunce . Sušíme v tenké vrstvě na sítu za pokojové teploty , nebo v troubě při max. 40st .
Používáme jako podpůrný prostředekpři chorobách žlučníku a jater , při žaludečních problémech a střevních zánětech .

PAMPELIŠKOVÝ ČAJ - 2 čaj. lžičky nakrájených mladých listů pampelišky zalijeme 1/4l vařící vody a necháme 15 min. louhovat . Přecedíme a neslazený pijeme nalačno 1 šálek po dobu 1 týdne .

Tento čaj děláme pouze z čerstvých mladých lístků smetánky lékařské . Čaj obsahuje mnoho hořkých látek vhodných k jarním očistným kůrám , neboť působí močopudně a odstraňuje z těla škodlivé látky a aktuvuje játra a žlučník .
Během očistné kůry zvýšíme dávku až na 1 l denně , nejíme vejce , maso a mléčné výrobky . Nekouříme a nepijeme alkohol .

ČAJ Z JABLEČNÝCH SLUPEK - připravujeme ze slupek čerstvých i sušených . Na 1 šálek dáváme 1 hrst slupek a vaříme 5 min. na mírném ohni . potom odstavíme a necháme ustát .čistý čaj se slije do hrnku a sladíme medem a dochucujeme citrónem , nebo pomerančem .

BEZOVÝ ČAJ - Bezový čaj připravujeme buď z květů , nebo plodů ( bezinek ).

ˇCAJ Z KVĚTŮ - 10g bezových květů přelijeme 1/4 l vařící vody a necháme 10 min. louhovat . Potom scedíme.

SBĚR květů - bez černý kvete na přelomu května a června . Sbíráme celá květenství a sušíme na sítu v slabé vrstvě při pokojové teplotě . Sušit v troubě se nedoporučuje . Při sušení při vyšší teplotě květ zhnědne a je bezcenný .
Používá se proti kašli , chrapotu , zahlenění a kataru průdušek . Vyvolává pocení .

ČAJ Z BEZINEK - připravujeme ze sušených plodů . 15 g na 3 dl vody . Necháme 5 min. vařit na mírném ohni , odstavíme a necháme 15 min. louhovat .

SBĚR bezinek - bezinky sbíráme v plné zralosti , ale nepřezrálé , od konce srpna do konce září s co nejmenším podílem stopek. Sušíme umělým teplem . Po usušení se zbytek stopek odtrhne .
Užíváme při neuralgických bolestech jako je ischias , bolesti páteře a migrény . Má mírně projímavé účinky .

ŠALVĚJOVÝ ČAJ - 2 PL přelijeme 1/4 l vařící vody a necháme 10 min. louhovat . Scedíme a pijeme chladný 2 krát denně .
Používá se při nadměrném pocení .

MEDUŇKOVÝ ČAJ - 1 PL meduňky zalijeme vařící vodou a necháme 10 - 15 min. louhovat . Pijeme 1 šálek několikrát denně.
Používáme jako podpůrný přípravek při hubnutí .

SIRUPY

KOPŘIVOVÝ sirup - 250 g kopřivy přelijeme1,5 l vroucí vody , necháme pod pokličkou stát 12 hodin , potom se scedí , přidá 500g cukru a vaří se tak dlouho , dokud tekutina nemá konzistenci sirupu .

CIBULOVÝ sirup - oloupanou středně velkou cibuli nastrouháme , dáme do sklenice a posypeme cukrem ( pískovým ) Sklenici necháme stát v teple tak dlouho , dokud se z cibulle neuvolní šťáva - sirup .

RŮŽOVÝ sirup z růže šípkové - 3 PL sušených okvětních lístků růží dáme do horkého medu a chvíli povaříme na mírném ohni . Necháme 10 dní stát . U dětí léčí střevní parazity , můžeme jím dezinfikovat ústní dutinu , posiluje organismus .

BEZOVÝ sirup - 50 květů bezu , 4 kolečka citrónu , 1 balíček kyseliny citronové přelijeme 4 l převařené vody . Necháme louhovat přes noc . Potom slijeme a přidáme 1 kg cukru na 5 l vyluhované šťávy . Aby sirup nekvasil necháme ho dojít těsně k bodu varu a hned odstavíme . Je výborný na kašel .

JITROCELOVÝ sirup - natrháme listy Jitrocele Kopinatého . Do okurkové lahvedáme vrstvu listů natrhaných na malé kousky a a vrstvu cukru . Celé opakujeme tak , aby poslední vrstvou v na pěchované sklenici byl cukr .Převážeme plátýnkem a necháme na slunci louhovat tak dlouho , dokud jitrocel nepustí hustou hnědou šťávu. Poté přecedíme přes plátýnko , důkladně vymačkáme a plníme do malých skleniček . Osvědčuje se při kašli .

MEDOVÉ NÁPOJE

MEDOVÝ KEFÍR - 500g kefíru smícháme s 1 PL medu , 2 lžičkami ovesných vloček a 1 žloutkem . Za stálého míchání doléváme šťávu z 1 citrónu až se vločky rozpustí . Nápoj pijeme při rekonvalescenci po prodělané nemoci . Rychle postaví na nohy .

MEDOVÉ MLÉKO - do sklenice teplého mléka přidáme 2 lžičky medu a na špišku nože másla . používáme několikrát denně jako prevenci proti chřipce .

MED

PAMPELIŠKOVÝ med - 450 pampeliškových květů , 1 l vody , 2 citróny pokrájené na kolečka , 1 pomerančbez kůry na kolečka , 11/2 kg krystalového cukru .
Květy dáme do hrnce , zalijeme vodou a vaříme 1/4 hod. odstavíme a necháme 24 hod. louhovat . Potom scedíme a přidáme cukr a vaříme 2 hod. na mírném ohni . Plníme do sklenic a vážeme celofánem .

BEZOVÝ med - 250 g květu , 1 l vody ,1 citron , 1 kg cukru . Květy zalijeme vodou a krátce povaříme s citronem a necháme louhovat 24 hod . Potom přecedíme , přidáme cukr a vaříme na mírném ohni tak dlouho , dokud tekutina nemá konzistenci medu . Nalijeme do skleniček a dobře uzavřeme .

VÍNO

ČESNEKOVÉ víno - 1 l ovocného vína 3-5 paliček česneku. Do 1/2 l ovocného vína nastrouháme česnek a necháme týden louhovat . Potm přidáme další 1/2 l vína a opět necháme týden louhovat . Potom teprve scedíme .
Víno užíváme po lžičkách při léčbě vysokého tlaku .

ČESNEKOVÉ víno z listů - 1 l bílého vína , 4-5 listů česneku . Listy nakrájíme nadrobno a zalijeme vínem . Uložíme na 30 dní do chladna a temna . Užívá se ráno na lačno 1 malá lžička při potížích se žaludečními vředy .

PETRŽELOVÉ víno - 8 i více petrželových listů nebo 1 kořen , 1 l bílého vína , 150 - 200 g medu.
Petrželové listy nebo kořen nakrájíme nadrobno a dáme vařit do vína po dobu 10 min. Poté přidat med a ještě mírně 5 min. povařit . Teplé scedit do lahví , dobře uzavřít a po vychladnutí uložit do lednice . Užívá se k posílení srdeční čimmosti , i více PL denně . Eventuelní zákal u dna není na závadu .

LIKÉRY , ELIXÍRY

BEZINKOVÝ likér - 2 l bezinek , 1 l vody 3-4 dkg cukru , 2 van. cukry .
Bezinky svaříme v litru vody , přecedíme a řádně vymačkáme , přidáme cukr a 5 min. povaříme , přidáme vanilkový cukr a ještě 3 min. povaříme , přidáme 1 lžičku mleté nebo rozpustné kávy a povaříme ještě 2 min. Necháme vychladnout a přidáme 1/2 l rumu . Používá se na všechny typy neuralgických bolestí . Večer před spaním vypijeme 1 sklenku .

ČESNEKOVÝ elixír - 4 citróny , 1 větší cibuli , 15 - 20 stroužků česneku , 150 g křenu , 1 l vody , 1/2 kg cukru .
Citrony omyjeme , cibuli a česnek oloupeme a vše umeleme na masovém strojku . dáme do třílitrové sklenice , dolijeme litrem převařené vody , přidáme cukr , uzavřeme a necháme 2 týdny ustát . Užíváme k léčbě vysokého tlaku , proti kornatění tepen, upravuje střevní mikroflóru a má antiboutické účinky . Užíváme 1 velkou lžíci ráno a večer . Po spotřebování , musí nastat aspoň 6 týdnů přestávka .

Tak a dospěli jsme na závěr naší chytré knížky . Některé recepty jsou chronicky známé , jako třeba jablečný čaj , nebo cibulový sirup , některé třeba méně . Pokud někdo chce některý recept použít a užívá nějaké léky ( třeba na tlak , měl by se poradit s lékařem .

Ještě jeden lenochod

12. března 2012 v 23:03 | Hanka + Věrka |  Zpovědnice
Dovolte mi věnovat ještě jednoho lenochoda. A to Evičce Můrce k příležitosti 5. narozenin jejího blogu .


Evičko , jestli se ti líbí , je tvůj . Podronosti k tomuto osobnímu ocenění najdeš v článku Rozdávám lenochoda z 5.3.

Rozladění po telefonu

12. března 2012 v 18:28 | Hanka + Věrka |  Zpovědnice
Včera byl zbytek mé rodiny ( všichni , kromě mě ) popřát tchýni ( babičce ) k svátku , který má v úterý .

Ne , že bych nechtěla jít s nimi , vycházím se svou tchýní dobře , ale byla jsem po a před noční , potřebovala jsem se vyspat a navíc jsem měla strašlivou rýmu a nechtěla jsem zbytečně roznášet bacily . A navíc jsem věděla , nebo spíš tušila , že tam bude spousta lidí . Jako vždy . Se sourozenci svého manžela a jejich partnery se sice snažím vycházet a pokud možno nazadávat příčinu k nějaké nevůli , ale v podstatě si s nimi nemám co říct .
Mám někdy pocit , že oni stojí na jednom břehu řeky a my na druhém a halekáme na sebe . Vítr bere slova od úst a rozumíme si každé třetí slovo .
A ta řeka je širší od té doby co bydlíme v Chrastavě . Manžel najde most přes tu řeku , i když pořád stojí jednou nohou na mém břehu , ale já ten most najdu málokdy .Přece jen něco na tom je , že krev není voda . Pokud potřebují , pomůžu jim , ale ze srdce mi to nejde .

Mluvila jsem telefonicky s Věrkou , protože byla na plese ZOO a spala v Liberci u kamarádky , jak dorazily a jak se vyspaly . Bylo těsně před čtvrtou odpolední a ona už se chystala na cestu do Olomouce do školy .
Slyšela jsem na hlase , že je otrávená , nebo unavená a ptala jsem se jí , co se děje .
A ona mi říkala , jak se chytla se svým strýcem a nejstarším bratrancem .

Oba babiččini synové kouří . Můj muž i jeho mladší bratr . Jenomže můj muž svým zlozvykem neobtěžuje své okolí , nebo se o to aspoň snaží, jeho bratrovi je úplně jedno , kde si zapálí a kdo je jeho zlozvykem obtěžován . Můj muž ( taťka ) doma nikdy nekouří a nikdy nekouřil . Chodí kouřit ven , nebo do svého kutlochu .
Když jsme se brali , tak jsem mu rovnou a na rovinu řekla , že mi sice nevadí , že kouří , ale podporovat ho v tom nebudu a že si nepřeju , aby mi kouřil v bytě . Jsme spolu letos 22 let a za tu dobu jsem mu koupila cigarety asi jen třikrát . A nikdy jsem nepovolila , aby kouřil v bytě . Strašně mi to smrdí a kolegyním strašně nadávám , když mi hulí o noční pod nos .
Ne tak jeho bratr . Zapálí si kde se mu zachce a kdy se mu zachce . Už několikrát jsem mu vynadala , když si chtěl zapálit u nás doma . Tak , ač se snažím nejrůznějším sporům vyhýbat jak to jen jde , tentokrát jsem se tvrdě ohradila . Zaškaredil se a šel kouřit na balkon .
V neděli si naprosto samozřejmě zapálil u babičky . Vůbec mu nevadilo , že většina lidí , kteří tam zrovna byli , nekouří a navíc , že tam byly i 3 relativně malé děti . A navíc se k němu přidal i jeho už dospělý syn .

Věrka tuhle kuřáckou aroganci strašně nesnáší a navíc nemá obavu se s někým pohádat , pokud ví , že má pravdu .
Tak se ohradila , jako , jestli jim to není třeba blbý , že dalších 6 lidí musí čuchat smrad z cigaret a navíc , že tam jsou děti . A to nejen naše , ale i jejich o rok starší bratranec.
Předpokládala , že dva dospělí chlapi se " chytnou za nos " a půjdou tedy kouřit ven , ale to ne . Bratranec jí řekl , jako že je nějaká moc hustá a chytrá a strýc si jen otevřel okno ( bylo dost chladno ) a v klídku kouřil dál . Věrka se ho zeptala , jestli to jako fakt myslí vážně . Taťka se k ní přidal a řekl , že by tedy opravdu mohli jít kouřit ven a babička se snažila hasit požár v zárodku . Strýc s klukem se urazili a zvedli kotvy . Věrka byla rozladěná a odešla na nádraží taky trochu dřív , aby si trochu vyvětrala hlavu .
Měli docela štěstí , že jsem tam nebyla , protože bych se asi neudržela a řekla bych jim oběma něco asi hodně peprného a možná , že by mně to i následně mrzelo víc než je .
Nevadí mi , když někdo kouří , pokud s tím neobtěžuje své okolí . O to víc prskám , když obtěžuje , to si potom slova nevybírám . Strašně mi vadí ta arogance některých kuřáků , kteří si klidně zapálí v nekuřácké restauraci , popel klepou do sklenice od piva a vůbec jim nevadí , že jejich soused třeba ještě jí . Když se ohradím , klidně řeknou , že jako , když se mi to nelíbí , že můžu odejít .

V tom se už asi nezměním . Viděla jsem příliš mnoho prokouřených plic a příliš mnoho konečných fází rakoviny plic a upřímně říkám , není to nic pěkného . Navíc si ti všichni kuřáci zkazili své zdraví sami a my všichni musíme platit jejich velmi nákladnou léčbu .
Teď mně všichni co kouří proklejou a pošlou do horoucích pekel , ale kdyby se mělo uzákonit , že by si kuřáci ,nadměrně obézní lidé a feťáci všeho druhu měli platit vyšší pojistné , aby bylo víc peněz na jejich často zbytečnou a předčasnou léčbu , budu pro tento zákon hlasovat všemi deseti.

Tak a teď mně můžete roznést na kopytech .

Malé zajímavosti IV

11. března 2012 v 2:39 | Hanka |  Zpovědnice
Dostáváme se k další části naší malé knížky , tentokrát ke kapitole o kosmetice.

O přírodní kosmetice už bylo napsáno mnohé a každý sází na něco jiného .
Určitě jsme všechny zkoušely jogurtové tonizující masky s přídavky ovoce či ovesných vloček , abychom na rande neměly po obličeji nerůznější vyrážky a pupínky .
Já sama kdysi vyzkoušela všechno možné , co mi bylo dostupné . Ač nejsem alergik , tak se mi jednou podařilo vyrobit si z přírodní kosmetiky parádní ekzém na tvářích .
Až po čase jsem se dozvěděla proč . Přehnala jsem to s citronovou šťávou do jogurtu . Myslela jsem si čím , víc tím líp , ale ouha , i tady platí všeho s mírou a dodržovat postupy .

Varování pro alergiky , hlavně potravinové a pylové !!!
Než si nanesete na obličej nějakou masku nebo přírodní krém , vyzkoušejte ho vnitřním předlotí . pokud se ani po půl hodině neobjeví žádná reakce ( zčervenání , svědivost apod ) , můžete přípravek použít i na obličej či jinou část těla . Nebo pokud se alergická reakce projeví až po několikerém použití , ihned přípravek přestaňte používat a vyhledejte lékaře a vezměte s sebou vzorek přípravku .
Pokud alergici nejste , pak máte po starostech , pokud budete dodržovat postupy a intervaly , můžete využívat přírodní kosmetiku podle libosti .

Tak tedy volám s Principálem z Prodané nevěsty " HOLA ZAČNĚTE "

JAHODY
- Aby váš krk a obličej vypadal stále svěže , potíráme je každé ráno rozkrájenou jahodou.
Nejprve pleť na obličeji a krku důkladně vyčistíme docela obyčejným pleťovým mlékem a vodou . Potřeme rozkrojenou jahodou . Necháme působit 20 minut , omyjeme a naneseme hydratační krém.
nebo můžeme jahody rozmačkat na kašičku a opatrně nanést na obličej .

OLIVOVÝ OLEJ
- MASKA NA SUCHOU PLEŤ - z několika lžiček olivového oleje a 1 žloutku umícháme hustou směs . Pak přidáme pár kapek šťávy z čerstvě nastrouhané mrkve . Na vyčištěnou a omytou pleť naneseme připravenou pleťovou masku. Necháme působit 20 minut a potom obličej a krk umyjeme vlažnou vodou a ošetříme běžným krémem.

- VÝŽIVNÁ MASKA OLIVOVÁ - Jednu lžičku olivového oleje rozmícháme s jedním žloutkem a přidáme pár kapejk citronové šťávy. Důkladně promícháme a naneseme na čistou pleť a necháme 15 minut působit .Potom smyjeme a dobře osušíme .

CIBULE
- Hodně mastná pleť nebo akné . Cibule má výrazný dezinfekní účinek.
Cibuli najemno nastrouháme a pak smícháme s ovesnou moukou a čajovou lžičkou medu . Tuto směs naneseme pravidelně na obličej a na místa, která trpí akné . Masku necháme působit 20 minut a pak smyjeme vlažnou vodou a ošetříme obvyklým krémem. Tuto masku můžeme opakovat znovu až po několika týdnech.

JABLKO
- UNAVENÁ PLEŤ - Jemně nasrouhané jablko povaříme v troše plnotučného mléka ( asi 2 min. ) . Necháme vychladnout a pak naneseme na čistou pleť a necháme 10 min. působit. Potom omyjeme vlažnou vodou a ošetříme běžným krémem .
Pleť se vypne a nebude působit unaveně .
- POVISLÁ KUŽE NA KRKU , VRÁSKY KOLEM OČÍ - Jemně nastrouhané jablko a naneseme , kam je třeba . Necháme působit 15 min. Omyjeme a ošetříme běžným krémem. Stačí jednou za týden . Po několika kúrách se pokožka vypne a bude vypadat svěže .

CITRÓN
- MASTNÁ PLEŤ NA OBLIČEJI - čerstvou citrónovou šťávu ( asi 2 PL ) vmícháme do ušlehaného bílku .Potom naneseme na obličej a necháme působit 10-15 min. Omyjeme a ošetříme krémem na mastnou pleť . Za několik týdnů opět opakujeme .
- ZANÍCENÉ PUPÍNKY - Šťávu z jednoho citronu umícháme na kašičku s kouskem droždí a naneseme na obličej. Necháme zaschnout . Potom omyjeme vlažnou vodou. Pokud budeme aplikovat jednou týdne , výsledek se dostaví do měsíce.
- STAHUJÍCÍ MASKA pro smíšenou a mastnou pleť - 2 káv. lžičky citrónové šťávy a 2 káv. lžičky medu důkladně rozmícháme a naneseme a necháme působit 20 - 25 min. Omyjeme a ošetříme hydratačním krémem.

ANANAS
- VYČISTÍ a zbaví drobných vrásek - dužinou anasu potřeme obličej i celé tělo. Necháme působit 20 min. a potom opláchneme.

PLEŤOVÉ VODY

JAHODNÍKOVÉ LISTY
- ROZŠÍŘENÉ PÓRY V OBLIČEJI - zhruba 50g sušených sušených jahodníkových listů spaříme 2 dl vroucí vody a necháme asi půl hod. louhovat . Scedíme takto získanou pleťovou vodu můžeme používat k pravidelnému čištění pleti. Pečlivě uzavřenou ji můžeme uchovat .

HEŘMÁNEK
- Jemná , svěží , napnutá pleť - Do 1 Alpy nebo Lesany nasypeme 2 lžíce sušeného heřmánku . Roztok necháme týden na teplém místě louhovat. Potom tekutinu scedíme a pleťová voda je hotová .

KOUPELE

FENYKLOVÁ LÁZEŇ
- VYSUŠENÁ pokožka po celém těle . Do 2 l vody přidáme 5 lžic fenyklu a přivedeme k varu . Do vany si napustíme tak teplou vodu , jek nejvíc sneseme ( bez koupelové pěny ) a vývar do ní vlijeme . V této lázni se koupeme asi 20 min. Opakujeme vždy za týden . Zlepšení by se mělo dostavit asi za čtyři týdny .

POVZBUZUJÍCÍ KOUPEL - 250g tymiánu zalijeme 6 l vody a necháme vařit . Když začne vřít , necháme ještě pár minut vařit na mírném ohni . Potom scedíme do připravené lázně . Taková koupel posiluje , povzbuzuje , působí proti bolesti a má dobrý vliv na kůži . Koupel by neměla trvat déle než 15 min.

KOUPEL S MLÉKEM - do vody ve vaně přilijeme 2 l plnotučného mléka . Pokožka bude koupeli krásně hladká . KOupele opakujeme alespoň 3 krát týdně .

KOUPEL NA ZMĚKČENÍ POKOŽKY - 300ml mléka , 50g sušených bezových květů . Bezové květy dáme do vřelé vody a necháme přikryté stát asi 30 min. Scedíme , smícháme se studeným mlékem a vlijeme do koupele , v níž zůstaneme ležet asi 15 - 20 min.

PEELING

JEDNODUCHÝ DOMÁCÍ PEELING - důkladně si namydlíme ruce a posypeme moučk. cukrem . Takto připraveným abrazivním přípravkem si můžeme masírovat obličej či jinou část těla podle potřeby. Potom stačí jen spláchnout vodou a ošetřit hydratačním krémem.

RUCE A NEHTY

SUCHÉ A DRSNÉ RUCE
- Hlavně v zimě nás trápí suché ruce . bramborový zábal nám pomůže . Uvařené brambory rozmačkáme a přidáme 2 pl mléka a 2 pl smetany. Vše důkladně promícháme a naneseme na ruce. Necháme působit 15 min. potom omyjeme vlažnou vodou a ošetříme krémem na ruce .

PLÍSEŇ NEHTŮ
- Na plíseň nehtů pokládejte denně na pár minut gázu namočenou do citronové šťávy. Asi po 10 dnech plíseň úpně zmizí .

POSÍLENÍ NEHTŮ
- Do misky dáme 3 PL medu , 3 PL a jeden žloutek . Směs pečlivě smícháme a na 10 min. do ní ponoříme konečky prstů . Pokud chceme nehty ještě vybělit přidáme do směsi trochu soli .

PŘED LAKOVÁNÍM
- když potřete nehty před lakováním citronovou šťávou , lak lépe přilne a nebude se tak brzy loupat .

NOHY

KŘEČOVÉ ŽÍLY - 200g smrkového , nebo jedlového jehličí namočíme na 24 hodin do studené vody . Teprve před koupelí uvedeme do varu . Krátce povaříme , scedíme a odvar nalijeme do vany . V této koupeli zůstaneme co nejdéle , dokud voda nevystydne .Tuto zdravotní koupel opakujeme 1 krát měsíčně .

VLASY

VOŇAVÉ A LESKLÉ vlasy - Do hrnku nalijeme studenou vodu a do ní vymačkáme šťávu z 1 citrónu . Umyté vlasy propláchneme vodou s citrónem .

LUPY - Pokud nás trápí lupy , připravíme si jednoduchou kúru , která pomáhá i při padání vlasů. Vlasy umyjeme běžným způsobem a potom propláchneme vodou s 1/4 šálku jablečného octa a 1/2 l studené vody . Důkladně promasírujeme a už neoplachujeme .

TUŽIDLO Z GREPU - Šťáva z půl grepfruitu stačí. Každý týden po umytí naneseme šťávu z grepu . Vlasy se dají krásně rozčesat , voní a drží účes , jako bychom použili drahé tužidlo.

MEDOVÝ BALZÁM - Ve 1/4 l teplé vody rozmícháme lžičku medu a přikápneme ovocný ocet.Tuto směs dobře vetřeme do umytých mokrých vlasů. Lehce několik minut masírujeme a pak opláchneme vlažnou vodou .

OČI

OTEKLÁ VÍČKA - vatový tamponek namočíme do černého , zeleného nebo heřmánkového čaje a přiložíme na odlíčená víčka asi na 10 min.Oči máme přitom zavřené , jsme v klidu . Podobně působí i vymáčené čajové sáčky .

VRÁSKY KOLEM OČÍ - Velice dobře poslouží dětský olejíček s azulénem. Velice dobré je ho používat několiktýdnů k odlíčení a výsledkem budete mile překvapeni .


Tak jsme dospěli zase na konec jedné kapitoly . Vybrala jsem jen ty rady , které jsou jednoduché a jednotlivé přísady má každý doma , nebo si je může bez problémů obstarat , aniž by musel obíhat celé město a shánět potřebné bylinky , nebo si kvůli tomu rozkopal celou zahradu , aby našel , to co potřebuje .

Poslední kapitola bude o čajích a jiných nápojích .