Lidé nepotřebují živelné katastrofy, vyhubí se sami.

Rozladění po telefonu

12. března 2012 v 18:28 | Hanka + Věrka |  Zpovědnice
Včera byl zbytek mé rodiny ( všichni , kromě mě ) popřát tchýni ( babičce ) k svátku , který má v úterý .

Ne , že bych nechtěla jít s nimi , vycházím se svou tchýní dobře , ale byla jsem po a před noční , potřebovala jsem se vyspat a navíc jsem měla strašlivou rýmu a nechtěla jsem zbytečně roznášet bacily . A navíc jsem věděla , nebo spíš tušila , že tam bude spousta lidí . Jako vždy . Se sourozenci svého manžela a jejich partnery se sice snažím vycházet a pokud možno nazadávat příčinu k nějaké nevůli , ale v podstatě si s nimi nemám co říct .
Mám někdy pocit , že oni stojí na jednom břehu řeky a my na druhém a halekáme na sebe . Vítr bere slova od úst a rozumíme si každé třetí slovo .
A ta řeka je širší od té doby co bydlíme v Chrastavě . Manžel najde most přes tu řeku , i když pořád stojí jednou nohou na mém břehu , ale já ten most najdu málokdy .Přece jen něco na tom je , že krev není voda . Pokud potřebují , pomůžu jim , ale ze srdce mi to nejde .

Mluvila jsem telefonicky s Věrkou , protože byla na plese ZOO a spala v Liberci u kamarádky , jak dorazily a jak se vyspaly . Bylo těsně před čtvrtou odpolední a ona už se chystala na cestu do Olomouce do školy .
Slyšela jsem na hlase , že je otrávená , nebo unavená a ptala jsem se jí , co se děje .
A ona mi říkala , jak se chytla se svým strýcem a nejstarším bratrancem .

Oba babiččini synové kouří . Můj muž i jeho mladší bratr . Jenomže můj muž svým zlozvykem neobtěžuje své okolí , nebo se o to aspoň snaží, jeho bratrovi je úplně jedno , kde si zapálí a kdo je jeho zlozvykem obtěžován . Můj muž ( taťka ) doma nikdy nekouří a nikdy nekouřil . Chodí kouřit ven , nebo do svého kutlochu .
Když jsme se brali , tak jsem mu rovnou a na rovinu řekla , že mi sice nevadí , že kouří , ale podporovat ho v tom nebudu a že si nepřeju , aby mi kouřil v bytě . Jsme spolu letos 22 let a za tu dobu jsem mu koupila cigarety asi jen třikrát . A nikdy jsem nepovolila , aby kouřil v bytě . Strašně mi to smrdí a kolegyním strašně nadávám , když mi hulí o noční pod nos .
Ne tak jeho bratr . Zapálí si kde se mu zachce a kdy se mu zachce . Už několikrát jsem mu vynadala , když si chtěl zapálit u nás doma . Tak , ač se snažím nejrůznějším sporům vyhýbat jak to jen jde , tentokrát jsem se tvrdě ohradila . Zaškaredil se a šel kouřit na balkon .
V neděli si naprosto samozřejmě zapálil u babičky . Vůbec mu nevadilo , že většina lidí , kteří tam zrovna byli , nekouří a navíc , že tam byly i 3 relativně malé děti . A navíc se k němu přidal i jeho už dospělý syn .

Věrka tuhle kuřáckou aroganci strašně nesnáší a navíc nemá obavu se s někým pohádat , pokud ví , že má pravdu .
Tak se ohradila , jako , jestli jim to není třeba blbý , že dalších 6 lidí musí čuchat smrad z cigaret a navíc , že tam jsou děti . A to nejen naše , ale i jejich o rok starší bratranec.
Předpokládala , že dva dospělí chlapi se " chytnou za nos " a půjdou tedy kouřit ven , ale to ne . Bratranec jí řekl , jako že je nějaká moc hustá a chytrá a strýc si jen otevřel okno ( bylo dost chladno ) a v klídku kouřil dál . Věrka se ho zeptala , jestli to jako fakt myslí vážně . Taťka se k ní přidal a řekl , že by tedy opravdu mohli jít kouřit ven a babička se snažila hasit požár v zárodku . Strýc s klukem se urazili a zvedli kotvy . Věrka byla rozladěná a odešla na nádraží taky trochu dřív , aby si trochu vyvětrala hlavu .
Měli docela štěstí , že jsem tam nebyla , protože bych se asi neudržela a řekla bych jim oběma něco asi hodně peprného a možná , že by mně to i následně mrzelo víc než je .
Nevadí mi , když někdo kouří , pokud s tím neobtěžuje své okolí . O to víc prskám , když obtěžuje , to si potom slova nevybírám . Strašně mi vadí ta arogance některých kuřáků , kteří si klidně zapálí v nekuřácké restauraci , popel klepou do sklenice od piva a vůbec jim nevadí , že jejich soused třeba ještě jí . Když se ohradím , klidně řeknou , že jako , když se mi to nelíbí , že můžu odejít .

V tom se už asi nezměním . Viděla jsem příliš mnoho prokouřených plic a příliš mnoho konečných fází rakoviny plic a upřímně říkám , není to nic pěkného . Navíc si ti všichni kuřáci zkazili své zdraví sami a my všichni musíme platit jejich velmi nákladnou léčbu .
Teď mně všichni co kouří proklejou a pošlou do horoucích pekel , ale kdyby se mělo uzákonit , že by si kuřáci ,nadměrně obézní lidé a feťáci všeho druhu měli platit vyšší pojistné , aby bylo víc peněz na jejich často zbytečnou a předčasnou léčbu , budu pro tento zákon hlasovat všemi deseti.

Tak a teď mně můžete roznést na kopytech .
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Petra Petra | Web | 12. března 2012 v 19:47 | Reagovat

Hani, souhlasím, že je to neuvěřitelná bezohlednost...u nás kouří jen M. (z celé rodiny vlastně krom něj ještě švagrová a její partner), ale M. patří k těm ohleduplným - doma vůbec nehrozí, že by si zapálil, i u našich, kde by třeba v kuchyni i mohl, chodí kouřit ven (většinou to spojí s vyvenčením psů:-)), takže to tak nevadí...ale stejně, když přijde z "cigaretové", tak to z něj táhne, mě ten smrad vadí, ale mlčím...Lukáškovi taky vadí a ten to většinou komentuje a k tátovi bezprostředně po kouření nechce jít...takže to pomáhá tomu, že když je s námi doma, tak M. kouří pomálu, spíš si to "vynahradí" v práci apod...

2 murkaeva murkaeva | E-mail | Web | 12. března 2012 v 20:52 | Reagovat

A neroznesu aby jsi věděla! :-D Před 12ti lety jsem poznala manžela...Nikdy nekouřil. Já ano. Ze dne na den jsem přestala,abych mu nebyla odporná. A vydržela jsem. Tedy si myslím, že přestat se dá. To co tu popisuješ mě vytáčí do běla. Ikdyž jsem kouřila - nejvíce se toho vykouří v nemocnici, kde jsem tehdy dělala :-D  :-D  :-D - NIKDY jsem tím nikoho neobtěžovala. A ikdyž jsme šli s patou lidí někam posedět, nikdy jsem si nezapálila, když ještě někdo jedl. Pokud bylo v restauraci dítě, nezapálila jsem si vůbec. Jenže to už k dnešní době patří - sobeckost kam se podíváš. A proto souhlasím :-) I když....pár kilo navíc mám taky :D:D:D:D:D:D Má tchýně kouří a chodí kouřit ven a děti říkají "babi jde na hanbu!" :D:D:D :-d Papa

3 Jarka Jarka | Web | 12. března 2012 v 21:19 | Reagovat

Já jsem nikdy nekouřila, můj muž ano. Kouřil jen při "velké" na záchodě a na balkoně, doma nikdy, ale stejně jsem mu tu jeho zálibu tak znepřijemňovala, že s tím asi na třetí pokus sekl a už je několik let nekuřák. ;-) Kouření je závislost a chápu, že když hladinka nikotinu klesne, musí ji kuřák doplnit, ale ať s tím tedy neotravuje vzduch ostatní a zvlášť dětem. Tak. A teď budu roznesena na kopytech, spolu s tebou. ???  :D

4 Hana Hávová Hana Hávová | Web | 12. března 2012 v 21:27 | Reagovat

[1]: Taťka už kolikrát sliboval , že přestane kouřit a hlavně Růženka mu to pořád předhazuje a když jí chce dát pusu po tom , co přišel z venku , tak se od něj odtahuje a říká mu , že smrdí a Toník taky ohrnuje nos . Ještě že ty děti mají trochu zdravého rozumu. Kéž by jim to vydrželo až do dospělosti .

[2]: Obdivuju tě , že jsi s kouřením přestala . Já mám spoustu nectností , ale tahle mně minula . Naštěstí ,asi bych neměla sílu s tím přestat . Taky mám nějaké to kilo navíc , chtělo by to dolů , ale ono se to lépe říká , než dělá . Neměla bych pít kafe ( mám vysoký tlak ), ale když si ho nedám , mám absťák . Bolí mně hrozně hlava a chce se mi spát . Hlavně by to chtělo víc pravidelnosti aklidu , ale to bych musela změnit povolání a odstěhovat se někam na pustý ostrov .

5 Hana Hávová Hana Hávová | Web | 12. března 2012 v 21:31 | Reagovat

[3]: Jsem zvědavá , co bude až švagr se synovcem objeví tenhle blog a tenhle článek .To zase bude telefonátů . Tedy starej asi hledat nebude , ale mladej je v počítačích kovanej . Zatím o tomhle blogu většina rodiny nemá tušení ( širší rodiny ). :-x

6 signoraa signoraa | Web | 12. března 2012 v 22:09 | Reagovat

Hani, souhlasím s tebou. Musím ale přiznat, že já byla kuřák. Kouřila jsem 30 denně a byla jsem schopná jít si o půlnoci do hospody koupit cigarety, abych měla ráno dostatek. Můj muž nekouřil nikdy a vadilo mu to. Přestávala jsem několikrát, vždycky jsem nabrala kila navíc, tak jsem si zase zapálila. A tak pořád dokola. V roce 1982 zdražili Sparty z 8 korun na 14 a můj muž mi řekl, že je zvědav, kde na to budu brát. Byla jsem v té době na mateřské a 500 od státu jsem doslova prohnala plícema. V bytě jsem ale nikdy nekouřila. Chodila jsem ven nebo do garáže. Po zdražení jsem přestala a zase ztloustla. Už jsem ale nikdy nezačala. V únoru to bylo třicet let, co jsem s cigaretama skončila. Před 16 lety u mě propuklo astma. Přispěla k tomu rodinná anamnéza a určitě i ty cigarety. Dnes mi kouř z cigaret neskutečně vadí, chodím jen do nekuřáckých restaurací (když už tedy jednou za uherský rok někam jdu) a vyhovuje mi ta Itálie, kde se nesmí v uzavřených prostorách kouřit. Je ze mě militantní nekuřák. Když si někdo zapálí cigaretu, loučím se a odcházím. Takže fandím tobě i dceři za váš postoj a kdyby ten zákon byl, budu taky hlasovat (i přes svá kila navíc). :-D

7 Jadvinka Jadvinka | Web | 12. března 2012 v 22:18 | Reagovat

Hani obrovský souhlas s tebou.Já s manžou kdysi taky kouřila,ale oba jsme byli sváteční.Jen na zábavě nebo u vínka,jinak ne,ale i tak už je to mnoho let.Když děti vyrůstaly nechtěli jsme jim dávat špatný příklad.Dneska jsem ráda,ani syn ani dcera nekouří a jejich partneři taky ne.U nás bych nedovolila kouřit nikomu,ani kdyby to byla bůh ví jak vzácná návštěva.Buď ven nebo nic.A co se restaurací týče-hnus.Občas při příležitostech vezmeme vnučky do restaurace-dáme si oběd a vedle hulí ženská která by mohla být taky babičkou,je to bezohlednost a nechápu jak kvůli jednomu blbci musí trpět třeba deset lidí :-(

8 apok@lyPSÍK apok@lyPSÍK | Web | 12. března 2012 v 22:18 | Reagovat

Mně taky hrozně vadí, když si vychutnávám cigaretku a někdo mi smrdí pod nos s nějakým jídlem...! A když chce kluk pusu na dobrou noc a já jsem zaneprázdněn, nechám mu vylízat popelník - ono to vyjde nastejno... :-P

[5]: - až někdo z těch mých objeví můj blog, troufám si říct, že v ten moment jsem nejen dokouřil...!!! :-!

9 Hana Hávová Hana Hávová | Web | 12. března 2012 v 22:35 | Reagovat

[6]: Můj otec taky kouřil , i v bytě . Jenže tenkrát se tolik nevědělo o škodlivosti nikotinu a hlavně dehtu . Jako holka jsem mu chodila kupovat do trafiky cigarety ( myslím , že to byly CD a stály 6,50 v r.1976 ). už tenkrát mi to smrdělo , ale rodiče se musí poslouchat. Mamince zjistily rakovinu a umřela v r.1987, rok po Černobylu , na následky rakoviny plic . A to nikdy sama nekouřila . Myslím si , že k tomu přispělo i pasivní kouření . Chystala jsem se k maturitě v r.1988 a měli jsme mít napsanou úvahu o škodlivosti kouření . Jak jinak u budoucích zdravotnic . Půlka třída hulila jak fabrika. Tenkrát jsem si našla všechny možné dostupné informace v knihovně , po různých novinách apod. Nějak náhodně jsem do do té úvahy zakomponovala větu o škodlivosti a důsledcích pasivního kuřáctví. Když jsem to četla otci , tak jsem se zarazila . Nemyslela jsem to tak , ale vyznělo to , jako by za maminčinu rakovinu mohl on , svým kouřením. Zamyslel se a pak řekl . Vlastně máš pravdu .Típl rozkouřenou cigaretu , ostatní zahodil do koše a už si nikdy nezapálil . Dneska se o něm může říci , že Poturčenec horší Turka, pronásleduje kouření jak může a hrozně se zlobí na mého muže , že s tím kouřením zatím ještě nedokázal skončit.

10 VendyW VendyW | 13. března 2012 v 8:55 | Reagovat

Já byla a jsem kuřák sváteční, zapálím si jen když jsem někde v restauračce a kouří tam víc lidí, pokud ne tak si taky nezapálím. A už vůbec jsem si nedovolila zapálit pokud někdo v okolí jedl. Jiní ovšem tak ohleduplní nebyli. Já do toho nikomu nekecám, ať si dělá co chce, vím jak někteří napravení kuřáci dokážou být radikální až někdy agresivní,ale ten zákon o vyšších úhradách pro určité skupiny bych prosazovala taky. Protože do toho se dostali sami, a pokud měli a mají peníze na tuny jídla, krabičky cigaret, chlast a drogy tak ať si tu léčbu taky platí....

11 Alis Alis | Web | 13. března 2012 v 14:05 | Reagovat

Ahoj Hani, tahle bezohlednost kuřáků mi taky vadí!!

12 Veki Veki | Web | 13. března 2012 v 14:18 | Reagovat

Díky, že stojíš na mé straně, ale já bych to nerozpitvávala... je mi líto, že to takhle dopadlo, nechtěla jsem to vůbec rozvádět dál než na to, že jsem dala najevo svůj nesouhlas... Ale věty: "Ne, ty seš prostě zaujatá. (...) A myslíš si, že jsi vyspělá?" K tomu ještě úsměv říkající jen si kecej ty krávo, tak to prostě nemůžu... a PS.: To, co je naštvalo byla věta: "Táta by si doma nikdy nezapálil, protože to má v hlavě v pořádku." Hold, někdo je vztahovačnej... a taky mě napadá věta o potrefené huse.
Tak nějak mě to pronásleduje, pořád si to vyčítám a říkám si, že jsem měla být raději zticha, vzít si batoh a zmizet, na nádraží je teplo a klidně bych si tam počkala i nějakou delší dobu.

13 Hana Hávová Hana Hávová | Web | 13. března 2012 v 15:15 | Reagovat

[12]: Jenže Věrko , ono nejde jen o ten případ u babičky , ono to už je to starší a nevztahuje se to jen na ně , ale jaksi obecně . Zajímavé je , že se takto chovají výhradně muži. Nebo aspoň jsem se nesetkala s ženou kuřačkou , která by se chovala podobným způsobem .
Pravidlo o potrefené huse se vztahuje na více na více věcí , a více osob . :-x

14 Veki Veki | Web | 13. března 2012 v 20:23 | Reagovat

[13]:
Jo, jde o obecný princip... jenže vysvětli to mému svědomí, nebo čemu vlastně. Prostě se jen nemůžu zbavit špatného pocitu... Toť vše. Prostě si říkám, že si některé impulsy od druhých přebírám moc negativně (asi ti to blíž vysvětlím doma osobně) a tak nějak se obviňuju. A nejde na to nemyslet a nechat to být.

15 Hana Hávová Hana Hávová | Web | 13. března 2012 v 23:18 | Reagovat

[14]: Nemusíš mi nic vysvětlovat , vím naprosto přesně jak se cítíš . Jsi naprosto skálopevně přesvědčená , že máš pravdu , přesto máš blbý pocit , že si někomu ublížila a že si to mohla říci jinak nebo mlčet . To znám velmi důvěrně .

16 Jezurka Jezurka | Web | 14. března 2012 v 13:45 | Reagovat

Já si myslím, že většina rozumných lidí s Tvým názorem bude souhlasit, i když to budou kuřáci. Protože slušný kuřák se napřed zeptá, není-li doma, zda si může v té společnosti, kde je, zapálit. My jsme také kouřili s manželem. Já přestala už před 27 lety, od tak cca před 12 lety, ale také bych si nikdy nezapálila tam, kde se nekouří! To je bezohlednost a nevychovanost, jinak to neumím nazvat! A nedejte se, vy nekuřáci! Aspoň jim to znechutíte když nic jiného! Tak a hned se mi ulevilo. 8-)

17 Lydie Lydie | 15. března 2012 v 20:24 | Reagovat

Naprost s Tebou sohlasím.U nás nikdo nekouří. V práci jsem si vždy vybojovala,že v mé směně se nekouří vevnitř. Když někdo přišel s cigaretou,tak byl odkázán,ať přijde až venku dokouří.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama