Lidé nepotřebují živelné katastrofy, vyhubí se sami.

Emancipace ? Pouze na papíře .

10. dubna 2012 v 23:21 | Hanka |  Děti řekly ( udělaly )
První , druhá , třetí ,
poledne zvon udeří.
Klika cvakla , dvéře letí ,
táta vchází do dveří .

Neudeří sice poledne , ale půl třetí odpolední a táta vchází do dveří . Vejde , sundá boty, bundu a kalhoty a jen tak v negližé se jde natáhnout na kanape .
Mamčo , co je k jídlu , zní z obýváku .
To a to .
Někdy je dokonce na výběr , když je uvařeno několik různých jídel , nebo se dojídají zbytky .
Taťka dostane na stůl baštu , ještě ani nedojí a ...mamčo , uděláš kafíčko ?
Samozřejmě , že udělám a pro sebe také , neboť obvykle čekám na něho , protože by mu samotnému nechutnalo .
A něco na zub nemáš ?
Obvykle mám , ale nebývá to pravidlem .

Taťka s chutí spolkne jídlo , dá si kafčo a převalí se na hodinku na gauč . Obvykle si k tomu pustí televizi .
Já uklidím talíř a odsunu se někam jinam , aby hlava rodiny měla klid na odpolední siestu .
Mamčo prosím tě , přineseš mi ze sklepa pivo ?
Ať je klid v rodině , dostane i to pivo .

Starší generace toto zná velmi důvěrně . Muž je hlava a živitel rodiny a má tudíž nárok si po práci odpočinout a dostat vše až pod nos . Takto byl taťka zvyklý od mládí , stejně se choval jeho otec a čím byl starší , tím byla jeho " závislost " na obsluze markantnější . Když byla babička v nemocnici , chodily jsme my ženské ( obě švagrové a já ) dědovi pomáhat . Naše pomoc spočívala v tom , že se mu ohřál oběd , udělalo kafe , připravila snídaně a večeře a umylo nádobí . Hanko ( Evo , Martino ) podej mi to a to . Ale já dědo , nevím , kde to máte . Děda tedy vstal a podal si to sám .

Příklady táhnou více než domlouvání . Jaký otec , takový syn .

A náš syn , protože má oči dokořán a hloupý také není , tyto " výhody " mužského pohlaví velmi rychle okoukal .

Mamíí , uděláš mi šťávu ? ( Někdy řekne prosím ) . Mamíí mám hlad , udělej večeři . Růžo , podej mi bundu , já si jí zapomněl na věšáku . ( Růža pokorně podá bundu ) .
Synáček spolyká 3 krajíce chleba ( je ho lepší šatit než živit ) a mamíí ( Věrko , Ivo , Růžo ) , udělej mi ještě chleba , já mám ještě hlad .
Proč by se mladý pán namáhal do kuchyně pro šťávu a cokoliv jiného , když má doma tolik ženských.

Taťka měl jednou hlídat o prázdninách děti a udělat jim večeři . Obě velké holky byly doma .
Říkám mu . Zítra přijdu dlouho , budeš muset být doma a hlídat děti .
Asi se mu to nahodilo , chtěl jet za bráchou , vyřizovat nějaké " děsně důležité " věci , které nemohly počkat na sobotu ( byl pátek ) , protože se ohradil .
Proč já ? Proč nemůžou hlídat holky ?
Odsekla jsem mu : protože jsi rodič . Holky hlídaly celý týden a taky nejsou povinné hlídat , když jsi doma ty .
Ale já potřebuju jet za bráchou .
A s kým ses domlouval ? Víš dobře , že mám denní a přijdu až v 8 hodin večer .
A holky stejně nebudou doma , mají něco domluveného .

Následoval telefonát s bráchou .
Brácha zřejmě zastává tytéž názory , protože byl také rozladěn . Jenže on se nikdy nestaral o to , zda jeho jediný syn měl hlídání . Zalezl si do své dílny a tam se věnoval svým věcem , protože v domě přece bylo dost ženských , které se postaraly o jeho dítě .

Tonda tedy zatím jede přesně ve šlépějích svého děda , strýce i otce a než by si tu šťávu udělal sám , raději bude mít žízeň a nebo počká až si někdo bude tu šťávu dělat pro sebe , že se nepije od něj .
Na otázku proč si to neudělá sám , když to tak moc spěchá , když Růža to umí a on také , odpověděl : A proč bych to dělal , jsem přece muž .

Myslela jsem , že spadnu ze židle .
Protože to nemá ze své hlavy . Na otázku , zda ví , co je emancipace odpověděl , že neví .
Vím , že to ví , protože jsme se o tom bavili , ale je pohodlnější nevědět .

Takže zatímco Růženka si umí ukrojit a namazat chleba i uvařit čaj , Toník to umět nemusí , protože je prostě muž a ten to přece nepotřebuje .
Vidím , že mně ještě v tomto směru , čeká hodně výchovné práce , protože vykořenit po několik generací udržovaný názor , že muž je pán tvorstva a tudíž musí být obletován a rozmazlován , dá prostě fušku .
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 VendyW VendyW | 11. dubna 2012 v 8:45 | Reagovat

KLASIKA!!! pán tvorstva a jeho služebná....u nás naštěstí byl manžel od dětství se starat o sebe sám, protože oba jeho rodiče byli v práci takže se o sebe starali se sestrou, ale synek si rád užívá těch výsad, že mu něco strčím pod nos také. I když snídaně si dělá sám, i svačiny. Dokonce teď dělá snídaně i přítelkyni....

2 Jarka Jarka | Web | 11. dubna 2012 v 8:46 | Reagovat

Hani, máš pravdu, převýchova dá fušku, ale po malých krůčcích to jde a někde už to i funguje. Naši mladí oba pracují na směny a když byly jejich děti menší, museli se o ně postarat na sřídačku a kupodivu, to šlo a rodina fungovala. :-) Tak držím palce, aby se Toník doma taky zapojil a aby to nepociťoval úkorně, ale jako to, že je to velký a šikovný kluk, který se o sebe dokáže postarat a co víc, někdy poslouží i těm druhým. ;-)

3 murkaeva murkaeva | E-mail | Web | 11. dubna 2012 v 9:16 | Reagovat

Hani, to je dílko. Převýchova bude krutá leč nutná :D Ráda podstrojuju své rodině,ale nechci být služka a otrok. Jakmile se neřekne prosím neslyším :D Manža chodí domu z práce až večer kolem sedmé. Vypadá to podobně, s tím, že se obslouží sám co se týče večeře, dobrot a pití , takže to je v pohodě. O víkendu společně obědváme a večeříme, málokdy snídámě. Jasně že tu přidržím poličku, tu podám kladívko, dětem podám bonbon,kola a pití, na zahrádku a oni mi natrhají kytičku... Ale tohle bych nějak nezvládla. Jsem poněkud živelnější. Ráda pomohu, ale děsně nemám ráda, když semnou  někdo mává :D No Vodnář no :D Hani pro ten klid v rodině, doporučuji vyměnit si role. Zaujmy polohu na gauči, popros o kafe, a o pití ze sklepa... :D a uvidíme :-) a drž se!!!!!! Papa a krásné dny :-)

4 Jadvinka Jadvinka | Web | 11. dubna 2012 v 9:56 | Reagovat

óó Haničko,jak dobře vím o čem tady píšeš.Jenže já blbá si to zavinila sama.Vdala jsem se velmi mladá-a blbá.Celému světu jsem chtěla ukázat jak jsem šikovná,a jak to všechno zvládám.A tak jsem taky všechno dělala sama,můj muž nesáhnul doma na nic.Když jsem pak nastoupila do práce jelo to takto dál až jsem se po páru letech zhroutila.Nafasovala antidepresiva,děti už jsou sice z domu takže starosti trošku ubylo,ale zato ten můj Tonda je čím dál horší.Kam mu co upadne tam to zůstane,vytřu sklep a v zápětí tam projde v zablácených holinách,hrůza.Jenže co jsem si vychovala to mám.Naštěstí to jídlo si chystá sám a to jen kvůli tomu,že nikdy jsem neodhadla na jak velikou porci má právě hlad.Jednou mu nakládám jako praseti,podruhé to bylo málo a tak jsem s tím sekla a už mu nechystám.
Naštěstí to neodkoukal syn.Nějak asi podvědomě se mnou cítil.Nikdy si ode mne nenechal sloužit a vše si nachystal sám.Dnes má tři holčičky.A je prototypem vzorného táty.Snacha v pohodě mohla nastoupit do práce když bylo malinké Elí necelé dva roky.Vykoupe udělá jim večeři,starší připraví do školy,nakoupí,uklidí,uvaří na další den.Pracuje v nepřetr.provoze tak se se snachou střídají.A ona sama kolikrád mi řekne ,že lepšího mužského si nemohla přát.Jo a to ještě syn chodí do školy .Jasně vypomůžu i já a proto ,aby měl na učení čas tak si je o víkendu kdy on má volno beru ,aby měl klid.Proto si myslím,že to jaký mužský jednou z tvého Toníka bude ani tak nezáleží na tobě,ale na něm samém,jak se k tomu jednou postaví a jak hloupou ženu si vezme.Hloupou myslím tak,že kolik ona sama bude ochotna si na svá bedra naložit :-(

5 Jadvinka Jadvinka | Web | 11. dubna 2012 v 9:57 | Reagovat

ach jo já se tu vypisuju a pak ti spadnu do spamu :-(

6 signoraa signoraa | Web | 11. dubna 2012 v 10:06 | Reagovat

Hani, tohle bude běh na hodně dlouhou trat'. Ony příklady táhnou. Já mám obrovskou výhodu v tom, že moje tchýně byla žena činu a odmítala dělat svým třem chlapům služku. Nastavila pravidla a synové od mala umývali a utírali nádobí a pomáhali dokonce při stavbě domu, ve kterém dnes bydlíme. Vzpomínám si, že když jsem jí ještě za svobodna chtěla umýt nádobí, protestovala a zavolala na syna. "My si dáme spolu kafe" pronesla a pak dodala: "Když chceš mít umyté nádobí, pořid' si syna". S mužem jsme nikdy nerozlišovali práci na ženskou a mužskou, takže můj muž umýval nádobí, zatímco já šoufkem vynášela obsah žumpy. Našeho syna jsem od malička vedla k tomu, aby doma pomáhal, ono celkem stačilo, když viděl svého tátu. Když jsem myla nádobí, syn si okamžitě bral utěrku a šel pomáhat. Tak to dělal do 16 let a pak ... byl na zabití. Nechával na stole špinavé nádobí, co našel v lednici "sežral" a bylo mu jedno, že jsou doma ještě další. Ze své sestry si dělal služku. Trvalo mu to hodně dlouho a já vzpomínala, jaký byl prima syn, jak pomáhal. Celých dlouhých dvanáct let s ničím nepomohl, s prominutím se jen nažral, natáhl se u sebe v pokoji a mě tekly nervy. Jednou mi dokonce řekl: "Já tady jenom bydlím". Měl pravdu, jen u nás bydlel.
A dnes? Je ženatý, doma myje nádobí a někdy i vaří. To semínko, které jsme v začátku zaseli, snad bylo dobré. A nebo mu jeho žena "dala nůž na krk"? Nevím, každopádně ve svých 34 letech je pracovitý a pomáhá doma.
Držím palce, aby Toník nekopíroval do detailu chování svých předků. :-)

7 Very Very | Web | 11. dubna 2012 v 12:17 | Reagovat

Ahoj Hanko, tak mám pocit, že jsi byla na pár dnů u nás doma a psala pak o našem taťkovi, jednu vyjímku to má nepije pivo, jinak jak přes kopírák, jo ještě něco domů z práce chodí nejdřív kolem šesté. No a víkendy si pak užívá dvojnásob :-D Hani měj se hezky a držím palce ať to s Tondou zvládneš a zdravím šikuli Růženku, vždyť to říkám pořád , že je celá mamka ;-)

8 Šavrda Šavrda | Web | 11. dubna 2012 v 12:21 | Reagovat

To znám! :D Náš taťka přijde domů (většinou vždy v čase, kdy se mamča kouká na Ulici). ještě není převlečený a už projíždí kastroly na sporáku. Mamka na něho (každý den!), ať se převleče, že to dá ohřát. Potom taťka zasedne ke stolu v obýváku a na mamku do kuchyně vždy volá, že jenom trošku, že by nespal. Mamča mu (každý den!) ohřeje polévku, nandá vrchovatý talíř, donese pod nos - taťka nadává, že tolik, než se ohřeje další, donese vyjedený talíř od polévky se slovy:"mňam mňam, to byla dobrůtka. Mamko další jen trošičku, polévky bylo moc." Mamka mu nandá opět plný talíř. A opět taťka hubuje, že je toho moc, že sní jen půlku a druhou si vezme druhý den do práce. Než si mamka sedne aspoň ke konci Ulice, taťka dojídá poslední sousta. :-D Pak chodí, že to byla dobrůtka, že je nacpaný. potom si jde udělat kávu a na mamku, zda by nebylo něco dobrého (většinou něco malého pro taťku mamka má). Když to sní a kafe vypije, tak chodí kolem lednice, jak mlsný kocour, takže ještě si objedná rohlíky s marmeládou, nebo s máslem a se sýrem . . .! Kam to dává? Do mě by se to už vůbec nevešlo! O_O

Když je mamka u bráchy a hlídá holky, taťka přijde domů, ještě není převlečený, už vymetá kastroly (nikdo na něj nevolá, ať se převlíkne, že mu to ohřeju, kdepak). Pak přijde za mnou:"Šárko, co je k obědu?" A Já? Vstanu a ohřeju mu ho? Kdepak. Odpovím - to je slušnost. "Máš to na sporáku od maminky nachystané!" :-D Nosím mu jídlo až pod nos? Kdepak, musí sám. A představ si, že toho nesní tolik, jako když kolem něho maminka skáče. Zvláštní, že? Úplně mu stačí oběd, potom kafíčko a skoro každý den si kupuje k pivečku buráky v soli. A to je celé jeho přejídání. Ještě mu rozmlouvám ty oříšky, že to také není dvakrát zdravé jíst každý den, ale to už je jeho zdraví a jeho rozum. ;-) Já sebou "zametat" nenechám. Mamča mi říká, že jsem povahově hodně po něm, prý taťka nemá "lufta" z nikoho, jako ze mě. Ale přitom jsem slušná, jen nejsem pokorná a nemlčím, když křivě obviňuje. Umím se zastat druhých a pravdu říkám vždy (a ona někdy dost bolí). Nemám ráda to mamky obskakování taťky. protože když mamča marodí, taťka kolem ní neskáče. Ale to zase dělám já a s láskou. Jen taťka je potom byt, neboť se musí o sebe starat a dokonce i nádobí pod mým dozorem zvládá! :D:D:D

9 Maruš-Fukčarinka Maruš-Fukčarinka | Web | 11. dubna 2012 v 15:24 | Reagovat

Tedá Hani začni krutě vychovávat ať to není jako dříve. Mě moje maminka - myslím tím manželovu a tím pádem má druhá tchýně - fuj nerada to slovo používám v jejím případě.Tak tato maminka mě před naší svatbou řekla: " Pavel umí vše, staral se sám o dvě děti ve své péči, z domu byl veden, že ženě se má maximálně pomoci. Tak to víš a ne ať jej zkazíš a budeš vše dělat sama. Raději si odpočiň." :-) Synové taky pomáhají a ten můj umí uvařit aj svíčkovou. Od manžela vařit moc ne, ale maká kde může pomůže. Ten byl také trochu z počátku pán tvorstva, ale nyní se velmi zdokonalil v pomáhání. A vidíš doma u táty vše viděl, ale žil si jak princátko, táta je k pomoci neměl až já zavelila a makal taky. A dnes je rád, že musel, nyní se mu to v jeho rodině hodí. Tak směle synka zapojuj a hlavně chválit a chválit. :-)

10 Maruš-Fukčarinka Maruš-Fukčarinka | Web | 11. dubna 2012 v 15:27 | Reagovat

Vzkaz pro Toníka: "TONÍKU MAKEJ, CO SE V MLÁDÍ NAUČÍŠ VE STÁŘÍ JAK BY JSI NAŠEL" Á U HOLEK BUDEŠ 1*** :-)  :-D

11 Hana Hávová Hana Hávová | Web | 11. dubna 2012 v 18:43 | Reagovat

Já jen nevím , kam se ale ta jeho iniciativa ztratila . Když byly holky malé , tak se staral , uměl vykoupat i přebalit , jen do toho vaření se nehrnul, i když se svého času vytahoval , že upekl několikrát bábovku z pytlíku .Jinak občas i vytře a vyluxuje , to bych mu křivdila , ale poslední dobou strašně dědkovatí a čím dál víc se podobá svému otci. Pravda , je o 10let starší než já a brali jsme se v jeho 32 letech , hrozně se těšil na děti (všechny ) , kočárek vozil a nedal si to vzít. Ale co přelezl padesátku , tak je na zabití .
A Toník , on strašně rád pomáhá s čímkoliv , i do vaření se mi hrne , na zahradě chce pomáhat , hlavněs dřívím , to ho hrozně baví , když táta dělá dřevo , ale hrozně mi vadí , jak si nechá od každého posluhovat , co se sebeobsluhy týče . :-?

12 Katka Katka | Web | 11. dubna 2012 v 21:16 | Reagovat

Tak tohle je, holky, diskuse pro mě. Často jsme blbé v tom, že jsme šikovné a takhle to dopadá. U nás je to trošku jinak, chybí tam ten mužskej prvek, ale jinak jsou holky taky dost vymazlený. Nejvíc samozřejmě ta nejmladší. A já nějak neumím velet (asi). Vždycky to dopadne tak, že já jsem ta protivná. Nebo třeba jsem, kdo ví? A tak poslední dobou jednám stylem - co můžu, to si udělám sama, občas někdo pomůže, jindy ne, co nedokážu, na to kašlu. A druhá zásada -  první je, abych byla v pohodě já, pak jsem  teprve druhým něco platná. Možná to vypadá sobecky, ale myslím, že z mýho blogu je vidět, že i s touhle zásadou se starám až dost... :-)

13 Petra Petra | Web | 12. dubna 2012 v 20:17 | Reagovat

Téda Hani, tohle by asi bylo něco pro mě:-D. "Starýho" psa asi budeš už těžko přeučovat, ale toho mladýho bych začala pěkně prohánět! Vždyť dnes už s takovým názorem nejspíš v dospělosti narazí, holky už jsou vychovávaný jinak, už budou očekávat, že chlap doma přiloží ruku k dílu a na chodu domácnosti se bude podílet:-). M. je teda schopný zcela soběstačně se postarat nejen o sebe, ale i o kluky (teda krom kojení, to jaksi nezvládne:-D) a jsem za to ráda...když jsem v Lukášových 2,5letech musela do nemocnice na týden, mohla jsem být po téhle stránce v klidu, kluci to doma zvládli v pohodě i beze mě a tohle mi v té nemocnici moc pomáhalo, že se nemusím stresovat, co se děje doma...i s  úklidem aspol. se doma podělíme:-). TAkže u nás si troufám říct, ta emancipace docela funguje i v praxi (sice to občas taky zaskřípe:-D, ale v tom mám "výhodu", že jsem cholerik, takže se velmi záhy hlasitě ozvu a "vydupu si" zpět:-))

14 moni moni | 13. dubna 2012 v 13:56 | Reagovat

Né,že bych byla odborník,ale v některých věcech jsem na to vyzrála.Na otázku: "Dáme si kávu?" zásadně odovídám:"Jo,mě udělej taky." No a s tím vařením to u nás není tak hrozný,manžel je totiž moc dobrý kuchař,horší je to s mytím nádobí-to by si snad radši šel půjčit k sousedům než si umyl lžičku do kávy.No a syn kterému je 7,je po tátovi,s jídlem se umí obsloužit sám,přemýšlím nad zámkem na ledničku. :-)

15 Veki Veki | Web | 13. dubna 2012 v 18:48 | Reagovat

Jo to bude mela, až se do debaty zapojí chlap. :-D

16 Hana Hávová Hana Hávová | Web | 13. dubna 2012 v 19:44 | Reagovat

[15]: Třeba Apokalipsík. :-D Docela ráda bych znala jeho názor . ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama