Lidé nepotřebují živelné katastrofy, vyhubí se sami.

Stránky z historie Liberce - Bíbrštejnové a Donínové

24. dubna 2012 v 23:52 | Hanka |  Historie
Opět navštívíme Liberec a jeho okolí v období po skončení husitských válek až do vymření Bíbrštejnů a ve skratce obsáhneme dobu asi 120 let . A protože ani Liberec nebyl ušetřen soudních sporů , zakončíme naše povídání zajímavým středověkým soudním případem .

Husitské války sice skončily oficiáně bitvou u Lipan r.1434 , ale na liberecku neustal boj o moc .
Jak to obvykle bývá mezi sousedy , Bíbrštejnové se hašteřili s Doníny o moc a o peníze . Šlo samozřejmě především o kupecké stezky na kterých se dalo vybírat clo a beztrestně tak obírat počestné kupce o pracně vydělané peníze .

Jednou vyplenily bíbrštejnské osady Donínové , podruhé zase donínské vsi Bíbrštejnové . Jistě , že se páni šlechtici neprali osobně , jako kluci , když se perou o kuličky . Ti i ti na to měli své vojsko ( jak se tehdy říkalo knechty ), které se skládalo dílem z vycvičených žoldnéřů ( často bývalých husitů , kteří po skončení husitských válek přišli o zaměstnání a ve víru války své původní povolání dávno zapomněli ) a zčásti naverbovaných poddaných .
Probíhalo to přesně podle pořekadla PÁNI SE PEROU , SEDLÁČE PŮJČ VLASY .

Bíbrštejnové vlastnili už od r. 1278 Frýdlant ( pamatovali tudíž Přemyslovce ) a s ním i vznikající osadu a později městečko Liberec .
O strážní hrad Hamrštejn , byly sváděny neustálé boje . Původně patřil Bíbrštejnům , později ho získali Donínové ( není jasné , zda ho získali odkoupením či záborem ).
Není divu , že byl o Hamrštejn takový zájem . Tento prastarý strážní hrad střežil jihozápadní část bíbrštejnského panství , jeden z nejstarších hamrů ve střední Evropě a hlavně hornickou cestu a poklidné dolování nejrůznějších rud v okolí Chrastavy . Z toho všeho se dal získat dost velký majetek .

Až za správcovství Jiřího z Poděbrad došlo k častečnému uklidnění napětí mezi sousedními panstvími . Jednak proto , že Jiří tvrdou rukou zaváděl v zemi pořádek a jednak proto , že spory trvající již několik desetiletí vyčerpaly bíbrštejnskou i donínskou pokladnici .
Ač Liberec za husitských válek příliš neutrpěl , přece jen svému osudu malé poddanské vsi neušel . Celá Lužice a s ní i pánové z Bíbrštejna se stavěla proti Jiřímu a po Jiřího dání do klatby mu zcela otevřeně vypověděli poslušnost . Králi Jiřímu nezbylo nic jiného , než vojensky vytáhnout do Lužice . Při tomto vpádu byl Liberec 6.9. 1469 vypálen , stejně jako Hejnice a Frýdlant . Není známo , jak dalece Liberec byl Liberec zničen , ale r. 1486 se o zdejší faře píše jako o obsazené .
Spory pokračovali i za mladičkého Vladislava Jagellonskéko , který " potrestal " proradné Bíbrštejny a odňal jim všechny statky a propůčil je Donínům. To opět vyvolalo tvrdé boje .
R. 1493 vypukly mezi Bíbrštejny znovu dědické spory .
Posledním Bíbrštejnem byl Kryštof a ani on , ani jeho čtyři strýcové nezanechali mužské potomky a tak frýdlantská větev Bíbrštejnů , ( rod který vládl z Frýdlantu téměř 300 let ) vymřel po meči .
Teprve smrtí Kryštofa z Bíbrštejna , byly ukončeny dědické spory a Frýdlant ( a s ním i Liberec ) se vrátily do rukou Donínům .

Jak vypadal asi Liberec za posledních Bíbrštejnů , se pokusím nastínit .
Střed tvořil rynk obestavěný dokola dřevěnými domy, z něhož vycházelo pět cest. Blízko fary stál malý dřevěný kostelík sv. Antonína a kolem byl hřbitov . Vedle kostela byla malá budova školy , nijak se nelišící od ostatních domů . Vyučování měl na strosti městský písař . Několik metrů od kostela už začínal les . Na opačném konci Liberce , koupil Jáchym z Bíbrštejna zemědělskou usedlost a přeměnil ji na panský dvůr ( 1538 ) . Později k němu byl přistavěn obytný tzv . panský dům pro správce ( základ dnešního zámku ) . Pod ním stála skupinka dřevěných domků , obklopující nepravidelné prostranství , patrně centrum původní osady . Dále na jih se už na březích Nisy táhly hluboké lesy , obepínající městečko kolem dokola .
Liberec podléhal ve správních věcech vrchnosti, která přenechávala rozhodování v některých obecních záležitostech předním měšťanům . Důležitá rozhodnutí ovšem musel potvrdit vedoucí úředník panství - hejtman . Obec byla spravována z rychty . Obecní správu vedl purkmistr , rychtář a konšelé. Rychtář dohlížel na veřejný pořádek a v jeho pravomoci bylo i trestání některých přestupků .Purkmistr vedl obecní účty a za správné hospodaření ručil svým majetkem .

O NEOBVYKLÉM SOUDNÍM PŘÍPADU
R . 1544 byl odsouzen k trestu smrti syn městského písaře Hans Grosse za opakované loupeže a podezření z vraždy . Se svými kumpány už sužoval Liberec delší dobu , ale teprve za pokus o vloupání do domu bohaté vdovy vedl k jeho zatčení . Ve snaze odlákat jedinou služku z domu , zneužil jméno " jeho milosti " Jáchyma II z Bíbrštejna . Přepadení bylo tudíž posuzováno jako nejtěžší zločin ve smyslu urážky přímé vrchnosti a za to byl trest nejvyšší .
Jako zázrakem však delikvent popravě unikl . Podle přísloví za vším hledej ženu , figurovala i zde . Jakási Eva , věrná služebnice Jáchyma z Bíbrštejna využila právo azylu a vyprosila pro zločince milost , vázanou ovšem na podmínku , že spolu vstoupí do posvátného svazku manželského . Poté musel Hans Grosse slavnostně odpřisáhnout , že se zříká msty . Za jeho přísahu se zaručilo 30 mužů z Liberce a okolních obcí , nejen svým jménem , ale i 300 kopami míšeňských grošů .
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 VendyW VendyW | Web | 25. dubna 2012 v 8:42 | Reagovat

Hezký výlet do minulosti Liberce a Liberecka.... :-)

2 Jarka Jarka | Web | 25. dubna 2012 v 9:39 | Reagovat

O Bíbrštejnech a Donínech, jsem nikdy neslyšela. Bylo to poutavé čtení. V tehdejší době, nebylo snadné žít a jak je vidět, moc a peníze nám lidem, vládly od nepaměti.

3 signoraa signoraa | Web | 25. dubna 2012 v 13:23 | Reagovat

"Cherchez la femme", aneb za vším hledej ženu. Docela by mě zajímalo, zda a jak fungoval svazek Evy a Hanse Grosse. :-D
O Biberštejnejch a Donínech něco málo vím, vlastnili v této oblasti mnohá panství.

4 Very Very | Web | 25. dubna 2012 v 20:50 | Reagovat

Tak to pořekadlo: Páni se perou,sedláče půjč vlasy jsem slyšela poprvé :-)
A líbila se mi ta pasáž o Liberci za posledních Bíbrštejnů :-)

5 Jarmila Jarmila | Web | 26. dubna 2012 v 16:45 | Reagovat

Moc pěkná historie.
Hani, když nemáš skener, což zkusit ty obrázky z historie ofotit. Rozhodně by to jako doprovod k článkům bylo fajn. I kvalitu bychom oželeli. :-)

6 Katka Katka | Web | 28. dubna 2012 v 19:24 | Reagovat

Ahoj Hano, sice se neznáme, ale ráda k tobě chodím pro tvoje povídání. Předávám ti proto na svém blogu ocenění. Můžeš si ho tam vyzvednout a přemýšlet, který tvůj oblíbený blog je mladší jednoho roku. Je to fuška:)

7 Maruš-Fukčarinka Maruš-Fukčarinka | Web | 28. dubna 2012 v 23:17 | Reagovat

[6]: Hani gratuluji k ocenění, ale to pátraní ti nezávidím. :-)Jinak se opravdu potvrdilo ono známé:" Trocha historie nikoho nezabije." Já se dozvěděla spousty novinek. :-)

8 Petr Bibrle Petr Bibrle | 31. ledna 2015 v 0:07 | Reagovat

To by mně zajímalo, jak mohli vymřít "po meči", když já jsem důkazem jména toho nesoucího a zatím v pátrání po předcích jsem kolem r. 1724 a pořád Bibrlové tam jsou...... to bude na změnu historických pramenů.... :-D

9 Hana Hávová Hana Hávová | Web | 31. ledna 2015 v 15:21 | Reagovat

Je uvedeno jméno Bíbrštejn, ne Bibrle. Ale je možné , že to jméno se nějak vyvinulo v čase, jak se často stává. Navíc jsi asi špatně četl, pane šlechtici, je psáno frýdlantská větev Bíbrštejnů. Zřejmě existovala ještě nějaká vedlejší větev, nebo pocházíš od někoho z levobočků. Těch bylo taky plno. ;-)

10 Petr Bibrle Petr Bibrle | 29. dubna 2015 v 14:17 | Reagovat

[9]: :-D  :-D  :-D No jo, však jsem si dělal legraci, my jsme páni z Hanéééé [:tired:]

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama