Lidé nepotřebují živelné katastrofy, vyhubí se sami.

Autentická výpověď vyplavené krysy - jak to začalo

5. srpna 2012 v 23:04 | Hanka + Věrka |  Co se děje u nás
Blíží se 2. výročí katastrofálních povodní , které se Chrastavou a vůbec libereckým a ústeckým krajem prohnaly a změnily tvář mnohých měst a obcí a měnily životy lidí .
Začnu tím , jak jsem to vnímala já a moje rodina , přidám pár fotek , jak to u nás vypadalo v jednotlivých fázích povodně a po povodni . Věrka vše pečlivě nafotila a má to rozfázované dokonce i po minutách . Kdyby se z toho udělal film , bylo by krásně vidět jak voda stoupá a zase klesá .

Musím však upozornit , že fotky jsou autentické a dosti drastické . Jistě jste viděli reportáže v televizi , ale musím rovnou říci , že to co ukazovali v televizi byl jen slabý odvar skutečnosti . Takže pokud na to " nemáte žaludek " raději tyto články vynechejte .
Píšu články . Ano , není to překlep , budou minimálně dva , spíše tři , protože se toho událo hodně a je hodně fotek .


Psal se srpen léta Páně 2010 . Nic moc počasí . Spíš nic než moc . Prší a prší .
Jako obvykle jsem měla noční . První ze třech . Pátek , sobota , neděle . 6., 7. , 8. 8.
V sobotu 7 . brzy ráno mi zvoní telefon . Co se děje ? Někdo z rodiny umřel ? Nebo nás v noci vykradli , nebo co ?
Ne , katastrofa přišla jaksi odjinud .
Zvednu rozmrzele telefon . Ne , nespala jsem , ale po ránu máme docela dost práce ( slít uvařený čaj , uvařit bílou kávu k snídani, rozdat teploměry , udělat odběry krve a moči , rozdat antibiotika , jak kapací tak jedlé , všechno zkontrolovat a předat denní službě ).To vše za necelou hodinu a půl .

Volal můj muž , řečený taťka .
Mamčo, až půjdeš domů , nechoď přes malé lávky , jdi po velkém mostě .
Proboha proč , co se děje .
Zvedla se řeka , vylila se z břehů a malé lávky byly zaplavené , nevím v jakém jsou stavu a u nás byla voda až na spodní zahradě .
Ty jsi spadl z jahody na znak ne ? U nás je 3 1/2 metru hluboké regulované koryto , spodní zahrada jde do mírného kopce , jak by se prosím tě , mohla dostat voda z řeky až k nám . Vždyť to je takový čúrek . A vůbec povíš mi to doma , teď nemám čas .
Položila jsem telefon a naštvaně , že mně zdržuje od práce , jsem pokračovala v obvyklé ranní činnosti .
Ale přesto mi to vrtalo hlavou . Přece by mi nevolal , kdyby to nebylo vážný . A jak to , že už jsou vzhůru . Kolikrát , když přijdu domů , mají všichni ještě půlnoc , včetně kočky .
Jedeme kolem Nisy . Řeka je v korytě . Zvednutá hladina prozrazuje , že poslední dobou hodně pršelo , ale nic nenasvědčuje tomu , že by to bylo nebezpečné .
V Chrastavě jsem vystoupila o zastávku dřív , chci ještě nakoupit .
Jdu kolem malého potoka , zvaný Jílový . Taky má hluboké , regulované koryto a je to spíše stružka než potok . Domy u potoka mají před dveřmi a vraty naskládané pytle .
Nikdy jsem nic takového nezažila , nedomyslela jsem situaci , která se zde udála .
Nakoupila jsem a šla po velkém mostě přes Jeřici domů . Koukám do kalné vody malé říčky .
Voda je zkalená dlouhými dešti a hladina vysoko . Bodejď ne , když už tři neděle furt jen prší . Schůdky vedoucí do řeky jsou pod vodou , ale řeka se nevylévá .
Kruci , co ten taťka plaší , vždyť náš břeh je ještě vyšší než ten protější .

Došla jsem domů . Všichni byli vzhůru a dokonce po snídani . Sesypali se na mně jako vosy a mluvili jeden přes druhého .
Konečně jsem pochopila , co se událo .
To přece není možné , vždyť to koryto je tak hluboké a zahrada jde do kopce . Jak prosím tě mohla být voda až u našeho plotu .
Přesvědčila mně až fotka , kterou Věrka pohotově udělala .


A dorazil pohled z okna .
Tohle přece nemohl udělat vítr .


Tohle už byl pohled , který jsem viděla já po příchodu domů .

No tak dobrá , ale teď už to bude dobré , voda klesá , je v korytě , zachovejte klid . Já jdu spát a kdyby něco , tak mně vzbuťte .
Ale zážitky byly asi příliš silné a všichni se překřikovali tak nahlas , že jsem stejně nemohla pořádně spát .
A to jsem ještě netušila , že to nejhorší nás teprve čeká .

To se přes nás přehnala teprve první vlna a nikdo netušil , co přinese několik příštích hodin .

POKRAČOVÁNÍ PŘÍŠTĚ !!!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 VendyW VendyW | Web | 6. srpna 2012 v 8:49 | Reagovat

Po povodních v 97 už vím také co je to za nervy, ale takhle moc to u nás nebylo, tedy bylo ale mi máme barák postavený na metrové podezdívce oproti všem ostatním, tak jsme měli vodu jen u jednoho schodu, nicméně pytle byly taky. Asi nás dost ochránilo i to, že byl čerstvě udělaný chodník který voda dokonale vymlela a měli jsme před domem vodní příkop. Ale byly tu domy, kterými voda protejkala skrz, jsou tu vesměs nízké přízemní nepodsklepené domy, protože je tu hodně vysoká hladina spodní vody nebo naopak skála...no od té doby chápu každého komu prolítne domem velká voda....

2 Šavrda Šavrda | Web | 6. srpna 2012 v 10:43 | Reagovat

Haní je to síla! I když můj bratr s rodinou bydlí hned u řeky, tak nejvýše měli řeku přes celou jejich spodní zahrádku, ani do sklepů se to nedostalo a jaká to byla síla a ten hukot!
A tenkrát jsme to sledovali v televizi, bylo nám vás nesmírně líto a vždy nás potom doběla naštvali (chci být slušná, ale slovo i emoce byly silnější) ty vychytralí lidé (opět jsem slušná), co jako přišli pomoc a nakonec kradli!!!!!! A také rabování, no prostě síla!  tak těžkých chvílích se ty hyeny obohacují!!!!!!! :-(

3 Hana Hávová Hana Hávová | Web | 6. srpna 2012 v 11:07 | Reagovat

[1]:

[2]: Děvčata to teprve síla bude , tohle byla jen malá předehra .

4 Lucie Lucie | Web | 6. srpna 2012 v 14:38 | Reagovat

Teda to je něco! Povodně jsou hrozné a straší nás každým rokem.. U nás v Českých Budějovicích byly nejhorší povodně roku 2002, hodně teď o tom v novinách píšou a připomínají, jaká hrůza se nám tu před 10 lety ukázala... Město bylo celé pod vodou, byly zatopené velké obchody jako je třeba Interspar a toho hned lidé využívali... Jezdili na malých loďkách kolem a rabovali co se dalo... Je hrozné, jak toho v takových situacích zneužívali. :-? :-x
My máme Vltavu hned přes ulici, ale tahle vysoko řeka nikdy nestoupla, abychom byli vyplavení i my... Ale i přesto jsme raději cenné věci z 1. patra domu přesunuli nahoru, co kdyby náhodou, tak pro jistotu... Pamatuji si, že jsem zrovna k Vánocům dostala nové rádio, měla jsem z toho velkou radost, radio u mne běželo celý den. Pokoj jsem měla až ve 2. patře, ale jelikož jsem se o své rádio tak bála, raději jsem ho schovala až na tu nejvyšší skříň, co kdyby náhodou přišla ta voda! :-D Rodiče se smáli, že by přišla voda až tak vysoko, že by vykukovala jen střecha domu, to se tu stát snad ani nemůže :-)... Ale vím, že jinde je tohle při záplavách možné, viděla jsem takové záběry ve zprávách, kdy opravdu z vody koukala jen střecha domu... To je příšerné.
Doufám v to, že se nám tu i jinde záplavy dlouho a nejlépe vůbec neukáží, hlavně né v takové míře jako v minulosti! ;-)

5 Very Very | 6. srpna 2012 v 16:45 | Reagovat

Pamatuju si to z televize a byla to opravdu hrůza.
my s tím máme zkušenost jen dvakrát a to jen ůplně malou.V roce 1997 a pak 2002 byla tak ˇupa témě ř na hranici koryta a my od ní bydlíme asi 100 metrů,ale průšvih byl v tom, že byl ještě stará městská kanalizace a nám se začala zpětným tahem z kanalizace vracet voda a začala nám vytékat vanou a než jsme si toho ten první rok všimly tak už začala přetékat ven do bytu.
Teď už je městská kanalizace nová a tak už máme /snad/ klid.
Všechny vás zdravím a už nikdy žádné takové pohromy ať vás nepotkají

6 Petra Petra | Web | 6. srpna 2012 v 19:23 | Reagovat

Hani, ty záplavy jsou šílené! Jsem zvědavá na tvou retrospektivní reportáž z celé akce, protože je to zajímavé, co dokáže "trocha" vody - myslím tím ty maličké stroužky, potůčky, říčky...jak se dokáží rozvodnit a ničit, škodit, řádit...Nás se povodně a záplavy nikdy osobně nedotkly, všechno bydlení máme v poměrně bezpečné zóně...ale v 1997 měla namále dědova sestra a její rodina na Kyjovsku, teče jim pod domem právě taky taková maličká říčka Kyjovka, v hlubokém korytu...a tehdy byla už až u nich na dvoře vylitá...Nevidět to, tak snad ani neuvěřím, že je to možné...

7 signoraa signoraa | Web | 6. srpna 2012 v 21:20 | Reagovat

Hani, dnes jsem si na tebe vzpoměla. Po hodně dlouhém čase jsem měla zapnutou televizi a tam se vzpomínalo na povodně před 10 a 2 roky a byl tam také Váš starosta.
Před těmi 10 roky byla totálně vyplavená firma, kde pracuji, dodnes mokvají zdi, které se jaro co jaro otloukají, pak nahazují, aby během chvilky znovu prolezla voda a začalo se vše drolit.
Bratranec bydlí na Mělníku v ulici, která má příhodné jméno Říční - jejich dům byl totálně vyplaven, přízemí kompletně pod vodou a jeho se ženou zachraňovali hasiči s člunem - nastupovali z balkonu.
Před dvěma roky jsme byli v sobotu na cestě do Rumburka i s vnučkami, které jsme ten víkend hlídali a maminka nám zavolala, at' nejezdíme, že stoupá Mandava. Pamatuji jí jako potůček, který v parných létech téměř vysychal. Voda se zastavila u dveří domu, kde maminka bydlela a celé náměstíčko před domem bylo pod vodou. Tehdy jsme se vrátili a já s hrůzou sledovala místa tak důvěrně známá a potůčky, které se rozlily a staly se z nich dravé řeky.
A pak jsem dostávala fotky a zprávy z mého rodného kraje a ta nejhorší přišla, když se mé spolužačce utopil manžel. Šel pomáhat, zachraňovat a sám tam zůstal.
Ono se říká co je horší - oheň nebo voda. Já po těchto zkušenostech už vím, že voda. Oheň lze uhasit, ale voda se dostane všude.

8 Petr Ozogán Petr Ozogán | 6. srpna 2012 v 23:08 | Reagovat

Nezažil jsem záplavy na vlastním baráku (naštěstí je vysoko), přesto tyhle povodně zamávaly i se mnou. Že mi ten déšť vyplavilo díky blbě udělanýmu zateplení baráku kancelář v 9 patře, to ještě šlo. Pak jsem ale šel s jedním známým k jeho zatopenýmu baráku v Hrádku. Vodu jsme měli už skoro po pás, barák jsme viděli už zatopený až po okna. Přiznám se, nebyl to můj barák, přesto mě tam štvala strašná beznaděj. Ti lidi u nás pak celá rodina nějakou dobu spali, než se to dalo trochu do pořádku. Vytrhával jsem tam s něma podlahu a vyvážel bahno, docela nepříjemný zážitek.

Pár fotek z Liberce a Chotyně, první den záplav:
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.141193472577674.21125.100000610666756&type=3&l=ae1ae0b158

Den po záplavách v Hrádku:
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.141465495883805.21189.100000610666756&type=3&l=40c77f795f

9 Hana Hávová Hana Hávová | Web | 6. srpna 2012 v 23:37 | Reagovat

[4]: Lucko , záplavy byly jsou a budou , ale člověk si za ty obrovské škody tak trochu může sám . Tam , kde se voda vylila do polí nebo lesa , byly škody minimální .

[5]: Ano , voda z kanalizace taky hodně přispěla k tomu , že škody byly tak obrovské . Prostě ty spousty vod nestačila pojmout .

[6]: Petro , taky bych nevěřila co dokáže takový čúrek jako je Jeřice . A k tomu se přidal ještě Vítkovský potok a dílo bylo dokonáno .

[7]: V Rumburku a okolí , tam to bylo taky moc " pěkný ". A těch lidí tehdy zemřelo víc , někteří tak trochu vlastní vinou , že neodešli včas z domu , někteří nešťastnou náhodou .

[8]: My zdrhli přes ulici k horním sousedům , taky jsme tam asi čtyři dny spali , pak jsme se nastěhovali do nehotového patra jen provizorně uzpůsobeného k obývání . V celým baráku bylo vlhko adost dlouho trvalo než to trochu vyschlo . Některé části ještě nejsou suché dodnes .
Dívala jsem se na ty odkazy , u nás to vypadalo podobně . Příště uvedu taky nějaké odkazy . Něco fotila Věrka , něco profesionální fotografka .

10 Maruška-Fukčarinka Maruška-Fukčarinka | 7. srpna 2012 v 0:48 | Reagovat

Děs a hrůza, já vím. ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama