Lidé nepotřebují živelné katastrofy, vyhubí se sami.

Svatý Václave , vévodo země České...

30. září 2012 v 4:55 | Hanka |  Zpovědnice
Tento článek měl vzniknout aktuálně , hned v pátek , ale vzhledem k problémům , které provázejí můj počítač s nahráváním fotek do galerie , vzniká až dnes.

Bohužel , přicházím s křížkem po funuse , všichni již víte co bylo u nás v Chrastavě za slávu , kdo přijel otevřít nový most , když ten původní zničila povodeň i co se stalo trochu neplánovaně.
Ale možná , že oceníte postřehy přímého účastníka. A to jak slavnostního otevření nového mostu , tak pozdější události , která obletěla nejen republiku , ale i celou Evropu a dost možná , že se ta zpráva dostala i do Ameriky. Vždyť na prezidenta se nestřílí každý den , byť byla použita jen dětská kuličkovka. Berte , prosím , na vědomí , že jsem byla přímý účastník všech událostí a to z bezprostřední blízkosti. Od toho šíleného střelce jsem stála pouhých pár decimetrů a pohlédla mu přímo do tváře.
Nemám v nejmenším úmyslu zviditelňovat ani sebe , ani město ve kterém žiju , chci jen ukázat událost , která se neodehrává každý den ( i bez střelby ) očima přímého účastníka, nezkreslenou tiskem .

Tak tedy , Chrastava v den sv. Václava ( 28.9. ) otvírala nový , čerstvě dokončený most ( řečený secesní ) a tento den si pan starosta nevybral jen tak náhodou.
1. na státní svátek se dala předpokládat slušná účast obyvatelstva .
2. na tento den připadá 10. výročí uzavření partnerství s německým městem Eichstadt.
3. pan prezident má svátek a pan starosta mu poslal osobní pozvání.

Možná , že těch důvodů bylo víc , ale tyto tři , patrně hlavní , mně napadají.

Před druhou hodinou se začaly stahovat k novému mostu davy zvědavců. Začátek slavnosti byl plánovaný na 14. hodinu. Děti mě popoháněly , mami dělej , ať něco uvidíme. Taťka byl taky trochu nervózní.
Tak jsme tedy vyrazili taky.
Lidí nebylo tolik , kolik jsem předpokládala, pohodlně jsme přecházeli z místa na místo.
Ukazovala jsem dětem jednotlivé představitele města a kraje. Přítomni byli nejen náš pan starosta , ale i starostové všech vyplavených obcí v libereckém kraji , včetně hejtmana libereckého kraje a liberecké primátorky.


Starosta Chrastavy ing. Michael Canov.


Hejtman libereckého kraje Mgr.Stanislav Eichler. Zde se tvářil trochu koženě .


Tady už je to trochu lepší , jen má " uříznutou " hlavu.

Ostatní představitele obcí mi splývají , nevím kdo je kdo a taky je zná jen ten , kdo v té které obci žije , takže fotky ukazovat nebudu.
Pro spříjemnění čekání na hlavu státu nám vyhrávala tato cymbálovka.


Hráli dobře , pěkně jim to ladilo . Jen hráli trochu zvláštní směsici skladeb. Od klasické lidovky přes Offenbachovy
operetky a československou ( opravdu československou , ne českou ) hymnu až po Jožina z bažin.

A potom se najednou vypařil jak starosta Canov , tak hejtman a za chvilku proběhlo davem " už ho vedou ".
Koho ?
No přeci pana prezidenta.
Trochu mi to vyznělo , jako když za hlubokého středověku vedli odsouzence na popravu a davy šílely - už ho vedou.

Pan prezident opravdu šel z náměstí pěšky , auta byla zaparkovaná ve vedlejší ulici . Šel v doprovodu starosty Canova , hejtmana Eichlera a liberecké primátorky Rosenbergerové.
Šel davem a kdo o stál , tomu podal ruku .


Zde podává ruku Toníkovi , který stál hned vedle mě.
Já mu taky podala ruku . Jeho stisk byl pevný , ruka teplá , pohled do očí ( i přes přihmouřené oči ) se zdál upřímný.


Zde pohled do " sprostého " davu. Ten mladý muž asi v třetině snímku v maskáčích je onen šílený střelec. Zatím ještě nikdo netušil , co má za lubem.

Potom se všichni hlavní představitelé ( pan prezident , pan hejtman , pan starosta - náš i z Eichstadtu ) krátce projevili na tribuně , panu prezidentovi byl předán dárkový koš s blahopřáním k svátku...


Dárkový koš ( v pozadí ) připravili mentálně postižení v ústavu v Liberci.

Potom už zbývalo jen přestřihnout pásku a oficiálně tak otevřít nový most .
To zdokumentováno nemám . Tam nás nepustili a fotit přes hlavy představitelů obcí nemá cenu , stejně není nic vidět.


Opět pan prezident v davu .
Krátce potom se stal ten incident se střelbou.
Stála jsem vedla toho střelce , ale moc jsem ho zpočátku nevnímala. Až když jsem slyšela podivné zvuky , které zněly jako Toníkova kuličková pistole ( střelec měl ovšem svou ), jsem si uvědomila , že se děje něco , co by se dít nemělo.
Ten bláznivý mladík z výkřikem - ty za to můžeš , že rozdělili a rozkradli republiku , že lidi mnohdy nemají čím zaplatit nájem - začal střílet . Pan prezident se na něj přímo podíval , stáli od sebe asi 3 metry. Střelec mi nepřipadal opilý. Ruku měl pevnou , netřásla se mu , ani alkohol z něj cítit nebyl. Buď byl nafetovaný , nebo mu prostě přeskočilo.
Asi nechtěl nikomu ublížit , to by nepoužil hračku , ale pravdou je , kdyby měl opravdovou pistoli s ostrými náboji , tak byl už asi prezident mrtvý muž.
Čekala jsem , že se bude něco dít , že ochranka , nebo policajti se na něj vrhnou a bude tóčo ( dětem jsme u oběda zrovna vysvětlovali význam prezidentovi ochranky ) , ale kupodivu se nestalo vůbec nic . Pán vedle mě mu jen vynadal a potom ho odstrčil dál. Mladík potom v naprostém klidu odešel. Až z médií jsem se dověděla , že ho zadrželi až na náměstí , což je sice jen malý kousek, doslova pár metrů , ale vzhledem okolnostem je to dost daleko na nějaký zásah.

Pan prezident si potom u stánku dal s naprostým klidem buřta a pivo ( vlastně jen to pivo ) a potom odjel.


Prezidetské pivo.

A Verunko a Šárko koukejte , jaké pivo pil pan prezident.Vše údajně platil náš pan starosta Canov . Zda ze svého ,či z městského rozpočtu , to už nevím , ale pivo , buřta a kofolu si mohl dát každý zdarma.

Tak to byly moje dojmy a dokumentace proběhlých událostí.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 VendyW VendyW | E-mail | Web | 30. září 2012 v 9:05

Však jem si říkala že se poptám, co že jste si to zase tam u vás v Chrastavě vymejšleli :-D. No jo, povodně nemáme, tak si zastřílíme na presidenta :-D  :-D . Ne, ale fakt jsem to měla naplánovaný,ale nedostala jsem se už k tomu. Bylo to totální a neprofesionální....ale měli by se páni politici trochu posebrat, protože to nasvědčuje tomu, že lidé jsou už hodně nasr..í a že příště už to nemusí být jen dětská kuličkovka....

2 Jarmila Jarmila | Web | 30. září 2012 v 10:00

Hned jsem si na tebe vzpomněla, když běžela zpráva v televizi. Tak ty jsi byla přímo v centru dění. Ochranka totálně selhala. Příště by to nemusela být kuličkovka.

3 Zbyněk Marjanko Zbyněk Marjanko | E-mail | Web | 30. září 2012 v 11:11

Ahoj Hanko,

pěkně dramatická reportáž z místa činu! Ten kluk riskoval svůj život, když na prezidenta tasil zbraň. Říkám si, snad si i ten Klaus uvědomí, jaký bordel v našem státě je,- když ani jemu nefunguje ochranná služba!!! ;-)

4 Very Very | 30. září 2012 v 12:54

Aspoň něco pozitivního, měl pivo z našeho pivovaru. A děti mají zážitek, Růža se mi ani nepochlubila :-)
A jak říká taťka, všechno špatné, pro něco dobré.

5 Petr Ozogán Petr Ozogán | 30. září 2012 v 14:41

Koukám, Chrastava musí být pořád někde vidět, i kdyby tam měli kvůli tomu prezidenta zastřelit, stejně jako císaře pána v Sarajevu. Možná to tam byl tehdy někdo jinej (v tom Sarajevu), ale vystřílel tam tehdy 14 kulek, takže dvojnásobek toho co teď v Chrastavě.

6 Petra Petra | E-mail | Web | 30. září 2012 v 20:35

Hani, já jak jsem slyšela Chrastava, tak mi hned naskočilo - od tam je Hanka, tak jsem tím blogovým světem "prolezlá"...Co říct k incidentu...ochranka pana prezidenta si uřízla pořádnou ostudu, myslím, že ti lidi na ta místa opravdu nepatří :-?

7 Hana Hávová Hana Hávová | Web | 30. září 2012 v 20:49

Však už se taky prezident u toho piva nervářil tak příjemně , byť se starosta s hejtmanem snažili ze všech sil , aby ho rozptýlili. Toník chtěl podpis na ruku , ale to už ho blíž " gorily " nepustily. Paradox , malého kluka už nepustí , ale nějakého šílence si ani nevšimnou. Co by dělali , kdyby to nebyla kuličkovka, ale fakt se střílelo ostrýma? A navíc ( druhý paradox ), ten blázen nebyl z Chrastavy , ale z Liberce ).

[3]: Zbyňku , myslím , že takovou ťafku by potřeboval spíš Kalousek a nesouhlas se dá projevit i jinak než střelbou na prezidenta. Taky ho nemusím , ale proto přeci nebudu střílet . V první řadě na to doplatí ten kluk . Když bude mít kliku , dostane podmínku a přijde o práci , když kliku mít nebude , dostane 2 roky na tvrdo. To bych si tedy raději dala zajít chuť střílet na jakéhokoliv papaláše.

[4]: Veru sice tam točili vaše pivo , ale jestli mu chutnalo , to vážně nevím , já pivo nepiju , takže ti nemůžu říct , zda bylo dobré. Růžence nechutnalo. Té chutná jen to naše. :-D

[5]: Nebylo to v Sarajevu 7 kulek? Přece se říká 7 kulí jako v Sarajevu. :-D Kolik jich vystřelil ten klzuk nevím , bylo to moc rychlé , musela bych vidět zpomalený záběr kamery. Třeba si to chtěl symbolicky zopakovat ( to Sarajevo ). Nezdál se být anarchista. ;-)

8 Hana Hávová Hana Hávová | Web | 30. září 2012 v 20:52

[6]: To si fakt pamatuješ odkud kdo je ? To jsi tedy dobrá , já si pamatuju jen některé a někom vůbec nevím odkud jsou. ;-)

9 Petra Petra | E-mail | Web | 30. září 2012 v 21:28

[8]: no všechny samozřejmě ne...ale ty jsi tu opakovaně Chrastavu zmiňovala, tak mi utkvěla v paměti:-), u některých blogerek taky vůbec nemám páru, odkud přesně jsou;-)

10 Lenka M. Lenka M. | 2. října 2012 v 19:55

Hani a dokonce jsi i v záběrech na internetu přímo ze střelby.... Jo a my máme kočku...

11 Hana Hávová Hana Hávová | Web | 2. října 2012 v 22:02

[10]:Však jsem taky stála hned vedle toho šílence. Vy máte kočku ? Vždyť jsi říkala , že takové zvíře vůbec nemůžete mít , že jste alergici. A nepůjde vám po slepicích ?

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama