Lidé nepotřebují živelné katastrofy, vyhubí se sami.

Jó řidič, ten tvrdej chleba má

6. října 2012 v 4:50 | Hanka |  Zpovědnice
Dlouho jsem uvažovala jak nazvat tento článek. Původně jsem ho chtěla nazvat Úvaha o únavě.
Proč?
Jsem snad já unavená ?
Trochu , ale víc někdo jiný.

Jela jsem dnes zase na noční.
Jela jsem až o autobus déle, než jindy, protože dnes jsem začínala až v osm a ne v sedm jako obvykle.
Autobusem v 18,55 jezdím málokdy. Ale vím , že přijíždí trochu dřív a řidič má asi 15- minutovou přestávku.
Docházela jsem na autobusák a autobus už tam stál. Byl skoro prázdný. Seděla v něm jen jedna paní a to až úplně vzadu.
Tam já nerada sedám. Jednak se to tam moc houpá a jednak nemůžu pozorovat nic zajímavého.
Pokud mám možnost , sedám si hned u dveří. Jednak dobře vidím předním sklem ven , jednak většinou mívá řidič puštěné rádio a mnohdy hrajou pěkné písničky a vysílají zajímavé věci a jednak moc ráda pozoruju lidi , kteří nastupují.
Koukám , jak se tváří , co mají na sobě , případně co si povídají. A dělám si soukromé porovnání. Jen tak v duchu , srovnávám jednotlivé cestující ( někteří jezdí stejným spojem opakovaně ) .

Ale dnes jsem nepozovala své spolucestující , dnes jsem sledovala řidiče. Znám ho , jezdí pravidelně na stejné trase.
Dnes mu ale nějak do řeči nebylo.
Vybíral si poctivě odpočinkovou přestávku. bylo vidět , že je unavený. Položil si hlavu na ruce , volně složené na volantu a chvílemi to vypadalo , že dokonce podřimuje. Jak uvolnil obličejové svaly a odpočíval a rázem " zestárnul " o několik let. Přitom vím , že zase tak starý není. Může být starý asi jako můj muž. To znamená něco málo přes 50. Ještě bude dlouho brázdit trasu mezi Hrádkem nad Nisou a Libercem , než bude mít nárok na důchod.

Uvolněné tělo vypadalo jako vysvlečený kabát .
Není divu , však jezdí už od 5 od rána a musí vydržet ještě dvě hodiny než bude mít padla.
Natáhl si budík na mobilu, protože přesně v minutě odjezdu něco zapípalo. Řidič sáhl do kapsy a pípání ihned přestalo.
Nastartoval motor , zavřel dveře a v okamžiku , kdy sešlápl plynový pedál , dostala jeho tvář a tělo zase pevné obrysy a oči nabyly soustředěný výraz. Už to zase byl tvrdý profík , který zná dokonale svou práci a na silnici kterou jezdí dnes a denně zná každý kamínek.
Dívala jsem se na jeho ruce. Lehce , ale pevně svíraly volant .
Ve tváři se opět zrdcadlilo pouze plné soustředění . Po předchozí únavě už nebylo ve tváři ani stopy.
Přestal být unavený? Stačila mu ta krátká přestávka ?
Jistě ne . Ale v okamžiku , kdy se opět vydal do džungle našich silnic se z něho stal opět profík , který přebírá plnou odpovědnost za lidi , které má za sebou.

Dnes toho nebylo třeba , ale je dobře poslechnout to , co vám někdy řidič říká.
Třeba to , že se ve špičce nemáme zadrhnout v přední části autobusu , zatímco ulička vzadu je úplně volná.
Řidič dobře zná svůj autobus, dobře ví jak špatně se jezdí s jednostranně přeplněným autobusem a hláška -" postupte dále do vozu " není samoúčelná. Jednak autobus není jednostranně přetížený , jednak se do něj vejde ještě pár lidí a jednak nestíníme řidiči ve výhledu.
Protože jek se zpívá ve Vyčítalově písničce řidič , ten tvrdej chleba má. A odpuste mu některé ne zrovna spisovné výrazy, byť by vás ( hlavně citlivé ženy) třeba i pohoršovaly.
Zatímco vy jedete jednu trasu obvykle jen jednou tam a zpět , řidič ji vidí za celý den několikrát a ke konci směny už se mu jistě zajídá.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Maruška-Fukčarinka Maruška-Fukčarinka | Web | 6. října 2012 v 5:59 | Reagovat

Hani byla jsem tu už včera, špatně se mě načítaly fotky a hrůza nedal se dát komentář. No a dnes hurá vše jde jako po másle.
Jo máslem maštěný ty knedlíky švestkové ty by byli suprové :-D  :-).
Druhý den brambory pečený u mě by nebyli málo maštěný :-D, cože, že je to praštěnýýý :-D Né to mám radost, že mě to načetlo tvou stránku bez problémů.
Takže shrnuto má návštěva dnes nemá žádný problém, ten měla u vás hlava naše nejvyšší. Je smutné, že takto upozorňují lidé na situaci jenž u nás plyne, no bylo vidět co, co có. Tak snad se hlavy naše zamyslí a bude líp. ;-)
Jo a jsem ráda, že budete mít dřeva mraky a nebudete mrznout u vás doma taky. Taťka by mohl být i manekýn, co ty na to zlato? Nó prachy navíc by se šikly néééé :-D
Hani zdravím a doufám, že už tak dlouhý komentář nebudu nikdy psát - to, že bych sem měla chodit častějc ve vhodnou dobu, kdy se vše načte bez problémů :-)

2 Jarka Jarka | Web | 6. října 2012 v 8:44 | Reagovat

Odpočinek je důležitý a zvláště pak u řidiče, který veze plný autobus lidí. Možná se tento řidič naučil účinně relaxovat i v tak krástké době, někdy opravdu stačí na pět minut zavřít oko a člověk je zas znovu nastartovaný a plný energie. O té stále stejné trase autobusů, už jsem taky přemýšlela a myslím, že to musí být dost monotóní a někdy až otravný.

3 VendyW VendyW | E-mail | Web | 6. října 2012 v 11:45 | Reagovat

Jo, taky jsem si dneska po dvaceti letech připoměla že řidič těžkej chleba má....dneska jsem opět oprášila svůj řidičák, skromné znalosti dopravních  předpisů a manžel mne začal zase učit jezdit.... :-D

4 Šavrda Šavrda | Web | 6. října 2012 v 11:53 | Reagovat

Já řidičům autobusů, trolejbusů, tramvají, meter, vlaků, sanitek, taxíku a já nevím čeho ještě absolutně nezávidím! Nemohla bych tuto práci vykonávat. A hluboce se před nimi klaním.
Pořád musím myslet na tu událost, co se stalo mamce, když jela trolejbusem pro Týnku do školy a řidič omdlel! Naštěstí nešel žádný chodec, auta na druhé straně se stačila volně jedoucímu trolejbusu vyhýbat a úplné naštěstí, zaparkoval ve stromech, o pár centimetrů doprava a mohla to být slušná bouračka! :-(
Maminka to sice nese statečně, ale v místě, kde se to stalo se jí vždy zatají dech a rozklepou ruce. :-(
Takže, já je obdivuji (ale ne ty, co si do práce nesou alkohol, ty tedy ne).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama