Lidé nepotřebují živelné katastrofy, vyhubí se sami.

Červen 2013

V řece

22. června 2013 v 5:21 | Hanka |  Děti řekly ( udělaly )
Tak mně horké počasí, ale i retro článek u Verunky přivedly na nápad napsat příhodu z dětství, kterou jsem jsem ještě nepsala. A dokonce jsem na ni skoro zapomněla.
Je to příhoda stará už skoro 40 let.
A když jsem si to takhle pěkně připomněla, začíná mně opět svrbět sedací sval.
Ale začneme pěkně popořádku.

Vychytávky našich prababiček- pokračování

17. června 2013 v 3:40 | Hanka |  Jak to dělám já
ZAPRANÉ PRÁDLO:
Někdy se stane. že omylem zaperete prádlo. To získá znova zářivou bělost , když ho vyperete v pračce s několika plátky citronu nebo dvěma prášky do pečiva ( při dávce 5 kg prádla ).
- Myslím, že to stojí za vyzkoušení. Vždyť co osvěží , (aspoň od pohledu) teď v létě více, než sněhově bílé tričko.

SPRCHOVÝ ZÁVĚS BEZ PLÍSNĚ:
Koupelnové závěsy, ať už z tkanin nebo z plastu působením vlhka často plesniví. Není třeba hned pořizovat nové. Bude stačit , když závěs vyperete a poté namočíte do roztoku jedlé sody a vlažné vody v poměru 1:2. Nechte hodinu odmočit, vymáchejte a pověste zpět.
- Moc dobře znám plíseň na závěsu. Vůbec to nejde dolů, dokonce ani kartáčem. Tady mi svitla naděje, že se toho sajrajtu konečně zbavím.

SPÁLENÁ KŮŽE:
Jestliže nezvládnete zcela ochránit svou kůži před sluncem budou se hodit několik receptů na zmírnění popáleny.
MELOUNOVÁ ZÁCHRANA, Při pocitu horkosti dokáže zbavit šťáva z melounu, Naneste ji na vatičku a potírejte zasažené místa.
ČAS NA ČAJ: na postižená místa přikládejte obklady z vychladlého černého nebo zeleného čaje.
MLÉČNÉ VÝROBKY: sluncem spálené pokožce uleví masky z jogurtu nebo syrovátky, též se osvědčil tvaroh.
- Cenné rady pro nadcházející horké dny a dovolené.

JAK NA VČELÍ BODNUTÍ:
Žihadlo opatrně vytáhněte . Dejte pozor , abyste nezmáčkli jedový váček. Postižené místo opláchněte mýdlovou vodou a pak přiložte kolečko cibule.
- To jsem kdysi vyzkoušela. Chvíli to pekelně pálilo od té cibule, ale potom se to rychle uklidnilo a místo ani moc neoteklo a do večera jsem nevěděla, že mně něco píchlo.

KOMÁŘI BEZ ŠANCE:
Do lahvičky francovky ( Alpa 200ml ) vložte 5 kousků hřebíčku a nechte vyluhovat alespoň 24 hodin. Než vyrazíte do přírody , namažte se hřebíčkovým repelentem a komáři si vás ani nevšimnou.
- Ani se těm komárům nedivím, mně taky Alpa moc nevoní.

ALOBAL UŠETŘÍ PENÍZE:
Když odmrazujete mrazák nebo lednici, vymyjte ji na závěr octovou vodou . Nebudou se v ní držet pachy. Aź bude suchá, vyložte šuplíky alobalem. Nejenže se nebude tak rychle tvořit námraza, ale zároveň l=pe udrží chlad. Můžete pak nechat lednici i mrazák nechat zapnuté na nižší stupeň a bude mrazit pořád stejně.
- Na tom něco bude, vzpomeňte si na studené kovy v zimě v mrazu.

JAK NA HMYZ V BYTĚ:
Hmyz nemá rád rebarboru, takže pokud se chcete zbavit masařek, vos i komárů v bytě, vyzkoušejte čistě bylinný odpuzovač. 12 čerstvých listů rebarbory natrhejte na malé kousky, přelijte dvěma litry horké vody a nechte vylouhovat. Nálev přeceďte , nalijte do rozprašovače a používejte jako osvěžovač vzduchu. Používejte jednou denně. Chararkteristická vůně člověku nevadí, zato hmyzu velmi.
- Nesnáším masařky, takže to asi zkusím.

KRÁSNÝ FÍKUS:
Chcete-li, aby váš fíkus krásně rostl a měl krásný vzrůst a lesklé listy i bez hnojení, dejte při přesazování na dno květináče celé, natvrdo uvařené vejce. To bude postupně dodávat fíkusu výživu.
- Netušila jsem , že fíkus je na bílkoviny.

Tak to jsou drobné vychytávky, které se mi zdály nejzajímavěší. V časopisu jich samozřejmě daleko víc a ještě mám doma " chytrou knihu ", takže vychytávky můžeme psát ještě dlouho.

Vychytávky našich prababiček

16. června 2013 v 2:46 | Hanka |  Jak to dělám já
Mám před sebou magazín MF dnes z 12.6. Na obálce je levandulové zátiší a uvnitř... světe div se , 180 báječných rad a vychytávek. " Zhltla " jsem je na jeden zátah. Po dlouhé době jsem časopis přečetla doslova od první do poslední strany. A ještě litovala, že nemá více stran.
Podruhé jsem četla pomalu a pozorněji. Zjistila jsem , že některé z těch báječných nápadů znám, jen se je zapomněla, některé jsou pro mně nepoužitelné , jiné neznám vůbec. Ale mnohé stojí za vyzkoušení.
A protože nejsem lakomá a nepřející Smějící se ( a taky moooc ráda radím , jenže mně nikdo nechce popřát sluchu MrkajícíSmějící se ), tak jsem se rozhodla, že se s vámi podělím o ty vychytávky, které se mi zdají nejužitečnější.

DOMÁCÍ SÝR:
Do uzavíratelné nádoby nalijte 250 ml kysané smetany, dobře uzavřete a poté asi 5 minut nádobou pořádně protřásejte. V nádobě se třesením utvoří sýrová hmota, kterou ihned vykloptena talíř a nezakrytou nechte přes noc odpočinout na chladném , tmavém místě.
Ráno bude sýr hotový. Sýr si můžete ochutit bylinkami, ořechy, česnekem či cibulí, když příslušné ingredience přidáte do smetany ještě před třesením.
- Tenhle recept mně moc zaujal a rozhodně v nejbližší době vyzkouším.

OKURKY AL DENTE:
Nechcete , aby vaše nákladané okurky byly jako bláto?
Před naložením je po celé délce propíchněte pletací jehlicí. Nálev do nich lépe pronikne a okurky budou nejen šťavnatější, ale i báječně křupavé.
- Pokud nakládáte 10-15 kg okurek, jde o trochu zdlouhavou recepturu, ale pokud nakládáte jen trochu, může to být zajímavé.


Po osmnácté

13. června 2013 v 0:42 | Hanka |  Zpovědnice
Konečně se dostávám k tomu, abych vám všem ukázala fotky z Chrastavských slavností, které se u nás konaly uplynulý víkend. Nějak nemám čas věnovat se blogu. V práci se střídají audity na akreditaci, všichni nervózně plaší a atmosféra by se dala krájet. Ale kuš, tohle psát nechci!

Takže osmnácté Chrastavské slavnosti jsou za námi. Myslím, že proběhly k spokojenosti všech. Byla tam k vidění klasická pouť s kolotoči na " randalplace", spousta stánků s čímkoliv ( od klasických pouťových věcí jako srdce z perníku apod. až po " moderní " vymoženosti se svítící reklamou ), hudební program, prohlídka všech tří chrastavských muzeí, sportovní utkání, výstava domácího zvířectva aj. Stačilo si vybrat, co je srdi nejbližší .

Děti se samozřejmě těšily na pohádky v kině ( jsou to loutkové nebo hrané pohádky a mně se zdá, že na ně už začínají být trochu velcí ), na minimažoretky, historický šerm a taky hlavně na to, že se povozí na autíčkách na autodromu a vyzkouší aquazorbink a taky , že budou mlsat dobroty. No jo, jenže to by moje šrajtofle musela být bezedná, což samozřejmě není, takže jsme absolvovali hlavně ty části programu, které byly zdarma.
A teď už série fotek, pouze s krátkými komentáři.Mrňavý mažoretší dorost byl bóóží. Děvčátka byla moc šikovná. Tvářily se jako opravdu velké a dospělé mažoretky.


Nechyběla pravá , středověká pranice. Tondovi lezly oči z důlkú, ale vyzkoušet si boj s některým z těch borců nechtěl.Tak si aspoň vyzkoušel středověkou zbroj.


Bubliny , nebo-li aquazorbing, to si nemohl nechat ujít. To dítě uvnitř je samozřejmě Tonda. Růža též vyzkoušela a prohlásila, že již nikdy více, že se uvnitř nedá dýchat.


A na správné pouti nesmí chybět klasický řetězák. Tenhle velký děti zkoušet nechtěly, ale na tom malém se svezly.


A takovéhle nádherné plstěné ( ručně ) klobouky nabízely dvě šikovné mladé ženy. Vypadaly nádherně, měla jsem sto chutí nějaký koupit, ale bohužel na mé poměry byly dost drahé ( inu ruční práce ).


Tak si Růža aspoň vyzkoušela jeden plstěný kloboukový květ. Vypadala jako malá, květinová víla.

Lákadel bylo moc a moc. Celá sobotní zábava ( v sobotu byl hlavní program ) trvající od 9:00 až do půlnoci byla přesně o půlnoci zakončena ohňostrojem. Zkoušela jsem něco z ohňostroje vyfotit, ale jde to špatně. Lepší je video, ale to zase neumím nahrát. Tak aspoň pár fotek, které se aspoň trochu povedly.
Vcelku nutno říci, že se Chrastavské slavnosti vcelku vydařily a to i přesto, že nám nebe takhle hrozilo deštěm a bouřkou.


Ta bouřka skutečně přišla a ne jen jedna , ale hned dvě. Byly doprovázeny lijákem a trochu taky kroupami , které naštěstí nenatropily žádné škody.

Pamětníci tvrdí, že se pouze dvoje Chrastavské slavnosti v celé osmnáctileté historii obešly bez deště. Takže vcelku normální průběh.

Setkání s Oldou

8. června 2013 v 3:00 | Hanka |  Zpovědnice
Dneska vám napíšu jak jsem setkala tváří v tvář s Odřichem Kaiserem.

Myslím , že Oldřicha Kaisera netřeba představovat.

Když jsme bydleli v Liberci, shodou okolností Oldovi rodiče bydleli skoro v sousedství.
Jeho maminka byla zdravotní sestra , dokonce snad vrchní sestra na kožním oddělení a pamětníci tvrdili, že to byla pěkná semetrika. Ale to jsem jen slyšela, z vlastní zkušenosti nemohu soudit.
Čím býval jeho otec to nevím, ale kolovaly fámy o jeho bratrovi, že prý je řidičem tramvaje.

Máme hotovo

6. června 2013 v 13:09 | Hanka |  Zpovědnice
Ano, máme hotovo. Tedy ne my, ale Věrka. Usmívající se
Poslední měsíc žiju v napětí hned z několika důvodů. Pokud tedy pominu ty pracovní a ryze soukromé, tak hlavně v napětí z Věrčiných státnic, blížícími se Chrastavskými slavnostmi na které mi přijede docela dost lidí a musím rozvrhnout jak to udělat, abychom se všichni vešli. A v posledních dnech i z povodní, které se nám naštěstí vyhnuly( i když jsme sledovali pohyb hladiny řeky směrem vzhůru na každém kroku).Překvapený
Přece jen mám v povodňových oblastech zbytek rodiny a i nějaké přátele.
Tou povodňovou oblastí teď míním hlavně město Děčín a blízké okolí. Všichni jsou naštěstí daleko a vysoko nad rozlitým Labem, ale celé město je povodní ochromeno a znepříjemňuje to život i těm, kteří vyplaveni nebyli. A pak také okolí Litoměřic a Lovosic. I tam naštěstí voda nebyla.Usmívající se

Takže to bychom měli z krku, obavy ustoupily, Labe už klesá ve všech oblastech.

Nyní mi spadl ze srdce další velký balvan. Věrčiny státnice.
Nechci se chlubit cizím peřím, ale Věrka státnice zvládla ( z historie i archeologie ) na 1-. Což je v podstatě nejlepší možný výsledek. Za jedna prý dávají pouze v naprosto vyjímečných případech.
Vlastně to není tak úplně chlubení se cizím peřím. Rozpačitý
Vždyť jde o moje dítě. Má velkou část mé genetické výbavy, Já jí vychovala, já ji provedla celou základní a střední školou. Pravda, byla premiantka od první třídy a já s ní nikdy neměla žádné starosti, alespoň co se školy týče.
Takže se vlastně tak trochu pochlubit můžu. Smějící se
Vždyť sdělená radost je dvojnásobná radost.Usmívající se
Teď jí ještě čekají přijímačky na magisterské studium a v červenci promoce.

Jsem na ni moc pyšná, jak jen může být matka na své povedené dítě.

Zážitky jistě ráda sdělí sama ( blog Kamrlík).

Takže hlavní starosti mi odpadly a teď zase nastanou takové ty běžné a každodenní.

Das ist schlendrian !

5. června 2013 v 15:36 | Hanka |  Zpovědnice
Ne, nechci se vytahovat se svou mizernou němčinou, ale nenapadl mě v češtině výstižnější výraz.

Věrka ( moje nejstarší dcera ) dnes odjela do Olomouce, aby zakončila svá studia bakalářkou z archeologie.
Chtěla odjíždět v 10:02 z Liberce, tudíž musela odjet z Chrastavy vlakem v 9:44. Bylo tedy načase odejít asi tak ve čtvrt na 10 na nádraží. Jel sice ještě autobus ( přímák ), který jede po dálnici a ne přes město, ale s tím jet nechtěla , protože už se jí jednou stalo, že měl autobus zpoždění a že jí o pár minut vlak ujel, protože měla na přestup jen pět minut, což za normálních okolností jen tak tak stačí, ale musí vše klapnout.
Rozhodla se tudíž pro vlak.
Poplivala jsem ji pro štěstí, zamáčkla slzu v oku ( jak to matky dělají, když jim dítě mizí někam do dáli) a Věrka mazala na vlak.
Asi za půl hodiny mi zvoní telefon.
Volá Věrka. Zvednu ho a slyším. "Jak mi jede něco jiného do Liberce?"
- " Co je ? Tobě to ujelo ? " Divím se, šla včas.
- " Ne , ale průvodčí nás všechny nejprve zkásnul a pak teprve oznámil , že budeme mít dost velké zpoždění, protože někde na trati stojí rozbitá lokomotiva a čekají až ji odtáhnou zpět do Liberece do depa. " ( Trať tam je jednokolejná, takže stačí jeden malý zádrhel a stojí celá trať do Hrádku i do Drážďan.). "Že prý jde asi o 20 minut."
"Jenže to mi ten vlak ujede. A na ten autobus to už zpátky nestihnu. Kdybych jela tím přímákem, tak jsem měla větší šanci, že to stihnu včas."
Seděla jsem zrovna u počítače, takže podívat se na odjezdy autobusu, bylo dílem okamžiku. Jenže ...
- "HMMM, tak to tě nepotěším, ten nejbližší autobus už nestihneš, ten jede za 7 minut. A další až za hodinu."
- " Průvodčí říkal, že máme jet dalším vlakem za půl hodiny, že to už prý pojede. A že se tenhle vlak vrací zpět do Hrádku."
No tak jsme probraly různé možnosti dopravy do Liberce . Další vlak na Pardubice a následně do Olomouce jí jel stejně až za dvě hodiny. Padlo Věrčino rozhodnutí.
-"Tak já počkám na další vlak a kdyby něco , tak pojedu tím autobusem".

Za další půl hodiny volá Věrka znova a o poznání víc rozčilená.
- "Představ si, že i ten druhý vlak stojí, protože ten rozbitý křáp pořád ještě neodtáhli. Jdu na ten autobus, nebo mi ujede další vlak do Pardubic. Lidi už si dělají srandu, že znova pojedou do Hrádku a zpátky."

Volám Věrce krátce po poledni. To by už měla být ve vlaku na Pardubice ( tam přestupuje na Olomouc ). A taky jo, vlak se prý zrovna rozjíždí.
- "Tak co, už dobrý ?"
- "Jo už sedím ve vlaku a zrovna vyjíždíme, jela jsem tím autobusem, co jsi mi řekla. Sice jsem musela utíkat , abych to stihla, ale dala jsem to ".
Ještě je trochu udýchaná, jak běžela přes celý autobusák do mírného kopce a celé liberecké nádraží až na 4. nástupiště, ale sedí ve vlaku a jede.

U nás nebyla povodeň, kterou by se dalo omluvit tak velké zpoždění. Šlo o rozbitou lokomotivu na jednokolejné trati.
Dlouho trvá než jí odtáhnou, protože je nepojízdná, ale hlavně jde o hrubou chybu průvodčího, který prodá jízdenky , zaleze do kabiny k strojvůdci a potom ohlásí , že vlak nepojede.
Když to ví průvodčí, tak to určitě věděl i výpravčí v Chrastavě a neohlásil to nádražním rozhlasem. A když už to nevyhlásil, proč průvodčí prodal všem jízdenky?
Někdo třeba spěchá a nemůže čekat na další vlak, jde do práce , nebo k lékaři na určitou hodinu, nebo má přípoj dál. Spousta lidí jede třeba z Hrádku a tohle vůbec netušili. Lidé mohli řešit situaci jiným způsobem nebo jít v Chrastavě na autobus. Ta lokomotiva tam jistě nestála 5 minut. Proč průvodčí nezavolal na dispečink, aby oznámil ať zavolají na dispečink ČSAD, aby nejbližší autobus zajel na zastávku k nádraží ( stejně jede okolo ) a nabral lidi jedoucí do Liberce.
Jde jen o koordinaci a domluvu. Ale ČSD a ČSAD spolu těžce soupeří o cestující o jejich vzájemných šarvátkách bychom mohli ještě dlouho diskutovat.
Mně napadá jen jedno výstižné slovo - SCHLENDRIAN. V češtině výstižnější slovo neznám.

Řeka opět hrozí

2. června 2013 v 15:48 | Hanka |  Zpovědnice
Prší a prší. Po pátečním celkem slunném odpoledni a noci bez deště, začalo opět pršet. Co pršet, leje jako z konve. A zatím není vyhlídka na sluníčko.
V sobotu ráno, když jsem šla domů od autobusu, jsem se ještě stavila na náměstí na nákup a pak s plnými taškami a bundou mokrou od drobného děště hurá domů.
BRRR, to je zase počasí, psa by nevyhnal.
Doma byly pouze děti. Kupodivu všechny, žádné nechybělo (a bohudík ani nepřebývalo). Taťka prý jel do Liberce k sestře spravit odpad od umyvadla.