Lidé nepotřebují živelné katastrofy, vyhubí se sami.

Zvyk je železná košile

23. ledna 2014 v 18:04 | Hanka |  Zpovědnice
Konečně jsem všechny vypudila aspoň na odpoledne z baráku a jsme tady s Týnou samy. Týna někam zaleze do teplíčka bude spát. Chvilka klidu neuškodí.
Dojdu si v klidu na nákup, dám si kafe a prohlédnu si, co pěkného jste napsali.

Jdu na nákup a zároveň jsem vyprovodila Věrku s dětma na autobus. Jeli do ZOO vyrábět nějaké hračky pro zvířata.Vyzvedla jsem spravené Růženčiny boty a mířím na náměstí do sámošky.
Musím přes jednu z hlavních chrastavských komunikací.
Čekám až přejede autobus a nějaký ty auta. Tam kde stojím, býval před opravou silnice přechod. Podle starousedlíků tam býval odjakživa. Nyní je přechod posunutý, jenže tak, že člověk vlastně musí přejít dvakrát, aby se dostal zase na stejnou cestu.
Samosebou, že tak nikdo nechodí, všichni chodí po bývalém přechodu, ze kterého zbyl jen jeden , ten úplně nejkrajnější pruh.
Jenže v řadě aut je i auto městské policie a strážník mně upozorňuje , že mám jít po přechodu.Nikdo jiný tam není, takže upozornění platí výhradně pro mě.
Když odjeli všechny auta, v klidu jsem přešla na původním místě. S plnou pusou ( hryzala jsem jablko ) jsem si zamumlala něco o zadní části těla, jen tak " pod fousy ".
Strážník měl však zřejmě nejen oči všude, ale zřejmě slyšel i trávu růst.
Nakoupila jsem, co jsem potřebovala, vyzvedla si pytel molitanové střiže, který jsem si nechala v galanterii, abych se s tím nemusela tahat do sámošky a vracím se domů.
Samosebou jsem se taky všude zakecala, jak je mým " dobrým zvykem " , když nespěchám.

Už jsem skoro doma, pár metrů od baráku. Uhýbám autu, které jede proti mně. U nás je úzká silnice, bez chodníků, takže jede-li proti auto, musíte hodně do kraje.
Ta auta byla dvě, jedno sousedovo, druhé , městská policie. A strážník staví a dostala jsem " čočku " za to přejití jinde, než na přechodu a ještě za to, že jsem ho poslala někam.
A že lidi za to platí pokuty atd, atd.
Nechala jsem ať se vypovídá, má to v náplni práce.
Nejsem konfliktní člověk, než bych se hádala, raději ustoupím, i když vím, že ten druhý třeba nemá pravdu.
Vlastně ani nevím, co to do mně vjelo. Asi nedávná zkušenost, že pokud si má člověk zachovat aspoň špetku důstojnosti a osobní hrdosti, je dobře jednat s protivníkem jako rovný s rovným, byť by to byl třeba Pán Bůh, nebo třeba policajt.
Když strážník řekl, co chtěl říci, opatrně jsem přiznala přestupek a povídám mu: teď vám něco řeknu. Neberte to tak, jako že chci omlouvat sebe nebo někoho jiného, ale prostě chci konstatovat skutečnost.
Opravdu si myslíte, že na tom posunutém přechodu budou lidi běžně přecházet? Já myslím, že ne. Jednak odjakživa byl přechod tam , kde já přecházela a všichni jsou tak zvyklí chodit a jednak vlastně musíte přejít dvakrát, aby jste se dostal na ten původní chodník.
Podle toho, co jsem sledovala já, tak na tom přechodu přechází pouze děti jdoucí s učitelkama z horní školy a nebo děti s rodičema a to ještě jen tehdy , jdou-li dál po stejné straně, nebo pokud si to děti vynutí, protože to do nich hustí učitelky ve školce. Všichni ostatní tam nepřecházejí, protože ten přechod je na blbém místě.
Pubertální mládež tam přecházet nebude, protože zásadně dělá to co se nesmí, nebo prostě z trucu, důchodci s holema tam nebudou chodit, protože každý krok navíc je pro ně zátěž a všichni ostatní taky ne, protože jsou zvyklí chodit tudy, co já.
Strážník, když se vzpamatoval z překvapení, z mé " drzosti ", řekl , že mi do toho nic není, protože ten přechod tam nechala namalovat krajská správa silnic, protože ten starý prý zasahoval do křižovatky.
Jenže já už byla v ráži a povídám, tak na kraji neumí přemýšlet. Kdyby se ten přechod posunul jen o půl metru dál, tak do křižovatky nezasahoval. A teď , když auto bude chtít dát chodci přednost, musí zastavit přímo v křižovatce a bude překážet víc než ten starý přechod. Ono to chce od těch ouřadů jen občas uvažovat jako běžný občan a vysledovat , kde lidi chodí a nebo jen trochu selského rozumu.Prostě zvyk je železná košile a na tom nezmění ani to , jestli budete lidi pokutovat. Všechny uhlídat nemůžete a navíc nepamatuju a ani sousedi, kteří tady bydlí celý život, že by se zrovna na tom místě stal nějaký smrťák.
Moc si vážím vaší práce, ale tohle jsem chtěla říct už dávno, že občas by to chtělo víc uvažovat od těch co jsou " nahoře " a vmyslet do myšlení, nás obyčejných smrtelníků a navíc Češi jsou furianstký národ a vždy budou překračovat předpisy ať se to komu líbí nebo ne....

Slíbila jsem aspoň, že pokud půjdu s dětma, tak budu přecházet tam , kde mám, ale za sebe jsem neslíbila nic.
Strážník asi v duchu uznal , že mám pravdu, přestože to na sobě nedal znát, protože by mně asi zkásnul hned.
Prý bych to měla za dva litry.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Radka* Radka* | E-mail | Web | 23. ledna 2014 v 18:18 | Reagovat

Čekala bych pokutu, když budu přecházet na přechodu na červenou, ale že se někde nesmí přecházet komunikace, to jsem fakt nevěděla. To znamená, že se komunikace nesmí bez přechodu přejít nikde? Nebo jenom tam, kde je v blízkosti přechod? A jak daleko je blízko? Takovýto přestupek děláme všichni neustále, protože pokud si k přechodu musím "dojít" dvacet metrů a pak se zase vracet, samosebou, že tam kde je malý provoz, se na to vyfláknu. Vážně bych chtěla vidět tu vyhlášku, která mi zakazuje přecházet veřejnou komunikaci. Asi bych se z naší čtvrti nikam nedostala, možná přes pole do sousední vesnice 8-)

2 Hana Hávová Hana Hávová | Web | 23. ledna 2014 v 19:07 | Reagovat

[1]: Netuším, nejsem řidič, toto mi bylo řečeno. Pokud by na pokutu někdy přece jen došlo, budu se i to zajímat. Tady je přechod posunutý asi jen o 3-4 metry, neumím to odhadnou, ale tak, že vlastně přecházíš dvakrát. :-?

3 Šavrda Šavrda | 24. ledna 2014 v 9:58 | Reagovat

Ahoj Hanko,
tak jak to čtu, tak jsi ve finále měla kliku na rozumného policajta. Za normálních okolností by tě už pokutoval a ještě by si tě vychutnal!
Líbí se mi jak jsi mu to řekla. :-). Však máš pravdu. :-)
Také kolikrát koukám, kde všude máme přechody! Ono je to těžké. Mnozí z nás zásadně po přechodech nechodí,i když ho mají třeba jen metr dva daleko. A přijde mi, že ti co vymýšlí, kde přechod bude, tak se na ta místa ani nechodí podívat!
Měj se moc hezky. :-)

4 Jarmila* Jarmila* | Web | 24. ledna 2014 v 19:29 | Reagovat

Hani, chápu tě. :-) Když nic nejede, také přejdu mimo přechod. Chodím o holi a každý ušetřený krok je dobrý.
Ty se zase naběháš v práci až dost, tak jsi jistě ráda, když nemusíš nic obcházet.
Držím palce, aby ti nedali strážci zákona pokutu. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama