Lidé nepotřebují živelné katastrofy, vyhubí se sami.

Události posledních dní

20. června 2014 v 1:17 | Hanka |  Co se děje u nás
Ani nevím , kde začít. Události se valí jedna za druhou, času je málo, práce ( té v práci i té doma ) je hodně.

Asi začnu už událostí starou několik týdnů, protože to byl předchůdce horečných současných dní.

Koncem května jsme s taťkou dostali úřední pozvánku na radnici, do velké jednací síně.
Šlo o jednání s majiteli a nájemci nemovitostí v okolí stavby nové silnice. Bohužel jsme byli mezi nimi.O stavbě nové silnice se uvažovalo již v době před revolucí, pak to na nějaký čas utichlo a v posledních 10 letech se toto nepříjemné téma začalo znova otevírat.
Jenže jednání s nejrůznějšími institucemi a majiteli domů, které stály v cestě nové silnici šlo, asi tak jako když dědek chce a bába nedá, celé se to protahovalo , nikdo se nechtěl pochopitelně ničeho vzdát, ceny se zdály buď přemrštěné a nebo naopak nedostatečné atd , atd.
Až přišly srpnové povodně před 4 lety. Ty sice napáchaly obrovské škody, ale také tak trochu připravily půdu pro nová jednání.
Najednou se majitelům domů, které měly přijít zbourat, už nezdály tak nedostatečné a byli najednou ochotni uvažovat o tom, že by městu ( či kraji ) své povodní poškozené domy odprodali .
No uznejte, je přece hloupost domy na vlastní náklady opravovat, když by je měli zase za nějakou, nedlouhou dobu bourat.
Povodí Labe ani neopravovalo náš břeh říčky smetené srpnovou povodní. Ty měly být přece opraveny při stavbě silnice na náklady někoho jiného.
A najednou strašák, jménem nová silnice, začínal dostávat nové obrysy a kola obrovského soukolí se pomalu začínala dávat do pohybu. A jak známo , když se úřednické kolo dá do pohybu , není tak jednoduché ho jen tak zastavit.

Takže přišla obálka s modrým pruhem s pozvánkou na jednání s majiteli a nájemníky domů.
Musela jsem si kvůli tomu vyměnit směnu, abych se toho mohla zúčastnit. Doma jsem si pečlivě napsala, na co se ptát, na čem bezpodmínečně trvat a kde je dobré ustoupit.
Ještě i po té schůzi jsem si myslela, že to celé nepůjde tak rychle, známe to. Dva roky se o něco žádá, Další dva roky se jedná s investorem, aby ve finále propadla dotace a celé se to odložilo na neurčito.

Jenže to jsem se šeredně spletla. Hned po Chrastavských slavnostech uzavřeli naší ulici naprosto neprodyšně. Obrovská budova, zvaná SEPP, původní mlýn, stál v cestě nejen silnici, ale i chátrala a hrozila zřícením. Tudíž se škrtem pera poslala k zemi. To by bylo poslední co by mi vadilo. Budova překážela , navíc byla ohyzdná.
V současné době už je ze SEPPu jen polovina, byť je rozebírán ručně. Odstřelit to nemůžou, stojí v zástavbě a navíc je podzemí s dosud zachovalými trubkami , kanály a i nějakými stroji památkově chráněné.
Téměř současně začali rozebírat jeden z domů, který stojí v cestě nové silnici. Během dvou dnů, dům vyklidili, částečně rozebrali, tak, že ve středu večer z něj zbyly jen obvodové a štítové zdi.
Včera ráno jsem přišla domů a lidé i stroje už byli v plné práci. Z domu už byla jen hromada sutin. V zahradě pod námi ( pozemek patřil odjakživa městu ) už byly vyvrácené dvě jabloně , rozrytá půda a bagřík ryl a ryl.
Hromada sutin, dřeva a hlíny rychle rostla. Když jsem se probudila, tak jsem našla jen spoušť. A to to nejhorší má teprve přijít. Stavba vlastní silnice, bagry, náklaďáky, rypadla... zkrátka těžká technika, stavění protihlukové zdi, zpevňování břehů, hluk a prach. A to vše v bezprostřední blízkosti.Zamračený
Kdybych to byla věděla, vzala bych si Pištu Hufnágla...
Kdybychom to věděli, když jsme ten barák kupovali, nikdy jsme ho nekoupili, protože se nám nechce bydlet u silnice. Jenže teď už s tím nemůžeme lautr nic udělat.

Tak to byla jedna část překotných událostí.

Fotky snad budou někdy v budoucnu, až se mi to doma podaří stáhnout .
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Intuice Intuice | E-mail | Web | 20. června 2014 v 5:32 | Reagovat

Smutné. :-(

2 Šavrda Šavrda | 20. června 2014 v 9:05 | Reagovat

To jsou radosti. :-( Vím jaké to je bydlet v domku u silnice. Bratr tak se svou rodinou bydlel a když projížděl náklaďák, tak to byl hukot! :-(  I kvůli tomu se přestěhovali do bytu. :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama