Lidé nepotřebují živelné katastrofy, vyhubí se sami.

Pereme vesele po domácku

16. listopadu 2014 v 0:07 | Hanka |  Recepty
Už je to tady!!!
Revoluce v praní!
Za kolik kupujete prášek na praní? Asi za dost, že . Já do nedávna také. Vlastně až do dnes.
Protože dnes jsem vyzkoušela vyrobit domácí prášek na praní.
Vlastně jsem jen využila vědomosti předků. Takže vlastně nic nového pod sluncem, jen pozapomenuté, jako většina dříve, bezchybně fungujících věcí. Málem mně trefilo, když jsem si přečetla předpis na prací prášek. Okamžitě mi vytanulo v paměti babiččino vyprávění. Sice už byla pračka na světě, ovšem ne automatka, ale ne každý si ji mohl dovolit. Takže bylo naprosto běžné , že v dobách první republiky a dost často i po válce, že " obyčejné " venkovské ženy praly ještě po staru, tj. v neckách a na valše. A přesto bylo prádlo bílé jako padlý sníh. A to jistě ty venkovské panímámy neznaly nejrůznější bělidla do prádla, změkčovače vody, aviváže a jiné vymoženosti moderní chemie. Bylo však osobní ctí každé hospodyně, že její prádlo čistoskvoucí. Bílé bylo opravdu bílé a barevné bylo barevné, jako nové, a ne vyšisované.
Pravda, když se pralo, byla to obvykle práce pro všechny ženské v domácnosti. Muselo se prádlo namočit, potom namáhavě vyprat, vymáchat alespoň ve třech vodách, ale raději v pěti, a nakonec vyždímat. Věšení už byla práce odpočinková a za odměnu.


My to máme mnohem jednodušší. Prostě nacpeme prádlo do plechové bedny, nasypeme prášek a zapneme čudlík. Pak už nás čeká jen ta odpočinková práce a totiž věšení. A někdo dokonce ani nemusí prádlo věšet. Prostě má sušičku.
Přesto prádlo často není takové , jak bychom si představovali. Jak je to možné!!!
Že by naše prababičky na to měly nějaký trik? Jak je možné, že i při vší té dřině měly prádlo tak nádherně čisté a bílé ( či barevné).
Třeba je to v prášku.
Zkuste si vyrobit podobný prášek na praní jako měly naše babičky.

Potřebujete :
kostku mýdla ( 100g )
prací sodu ( 1 kg )
Toť vše. Mýdlo nastrouháme na jemno a smícháme s prací sodou.
Jen tak pro zajímavost , prací sodu mají běžně k dostání v drogerii za 30 korun a mýdlo stačí i zbytky nějakých starých kostkových mýdel nebo staré, dobré mýdlo s jelenem , u nás k mání asi za 5 korun.
Velké krystaly prací soli nemusíme pracně rozbíjet. Bez problémů se rozpustí.
Jen upozornění pro ty, kdo má citlivější kůži. Pokud budete míchat prací sodu s mýdlem, vezměte si gumové rukavice.
A dnes běžné aviváže už netřeba.
Dávkování: 1-3 lžíce podle zaprasenosti prádla.

A pro ty komu by přece jen ta aviváž chyběla, udělejte si ji doma.
Stačí smíchat :
1/2 l vody
1/2 l octa
10 kapek oblíbeného esenciálního oleje. A hotovo.
Používáme jako běžnou aviváž. Před upotřebením promíchat.
A nebo stačí použít octový čistič, který jsme vyráběli v minulosti. Kdo neví, nebo zapomněl, hledejte v rubrice recepty, článek Domácí octový čistič.

Možná si říkáte, co udělá mýdlo v automatce? Nebude se to při máchání ve studené vodě usazovat?
I já si položila tuto otázku.
Před použitím jsem položila tuto otázku taťkovi.
Nechal si dvakrát zopakovat co všechno do té pračky chci strčit, chvilku přemýšlel a pak řekl, že by to neměl být problém. Soda se používá na čištění trubek od usazenin a ocet dočistí to, co soda nezvládne. A navíc nepotřebujete Calgon. Ocet se o to s přehledem postará.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 VendyW VendyW | E-mail | Web | 16. listopadu 2014 v 8:52

Tak je pravdou že když se ukázalo v obchodech tekuté marseillské mýdlo na praní a muž ho jednou koupil bylo prádlo a to zvášť bílé naprosto skvělé. Jestli ale zafungovala práškařská lobby nějak z obchodů zmizelo. Myslíš že by ten aroma olej šel i do toho prášku? Jelen zrovna moc pěknej "čmuch " nemá a je některé prádlo ktré si s aviváží nerozumí.

2 Intuice Intuice | E-mail | Web | 16. listopadu 2014 v 10:40

Přiznám se, že raději zůstanu u klasických prášků kupovaných, zas tak velkou spotřebu nemám. Nechtělo by se mi to připravovat a asi by to prádlo tak ani nevonělo. A jak píše Vendy, jelen moc vábnou vůni nemá.

3 Hana Hávová Hana Hávová | Web | 16. listopadu 2014 v 11:46

[1]: U nás jsem Marseillské, tekuté mýdlo viděla, dost možná, že ho znova začali vyrábět.
Olej, nevím, asi by to šlo, do té octové aviváže se taky trochu dává, ale dala bych to rovnou do várky, ne do uskladněného prášku.Nebo můžeš zkusit použít jiné mýdlo, pokud ti jelen nevoní. Třeba olivové, nebo levandulové. Nebo použít staré zbytky mýdla.  Jelen byl jen příklad. ;-)

4 Hana Hávová Hana Hávová | Web | 16. listopadu 2014 v 11:53

[2]: Jak myslíš. Pokud ti nevoní jelen, dá se použít jiné mýdlo, které ti voní lepší. Příprava trvá jen několik minut. Největší " práci " dá nastrouhání mýdla. Což ovšem moje nejmladší dcera( 11,5 )zvládla za 5 minut.
Pokud ti jde o vůni, tak ta je pouze chemická. Já mám nejraději, když prádlo voní větrem a čerstvým vzduchem.Když budu chtít provonět prádlo, strčím do skříně snítku levandule, nebo proložím prádlo mýdlem ( než ho nastrouhám do nové várky ).
Ale každému voní něco jiného. Já mám spotřebu pracího prášku poměrně velkou, tak jsem po tomto domácím nadšeně skočila. Zatím nejsem zklamaná.
A nejlepší je, že mi stačí pouze tento jeden. Nepotřebuju jiný na barevné, jiný na bílé a jiný na jemné. :-)

5 Intuice Intuice | E-mail | Web | 16. listopadu 2014 v 11:59

[4]: Jo, na to strouhání jsem neměla chuť. Říkáš 1 kg prací sody z drogerie 30 Kč? Na sušení prádla mám jen lodžii, tam tolik vítr nefouká.

6 Hanako Hanako | 16. listopadu 2014 v 12:49

Díky za ty automatické plechové bedny, už mám za 40let třetí. Pamatuji maminčino praní na valše,i svoje praní v pračce Vírena. Už bych to nechtěla zažít, chodily jsme i v mrazu máchat prádlo do potoka, i gumových rukavicích s vložkou to byla fuška. Už jsi Hano to úsporné praní vyzkoušela? Netvořila se při vyšší teplotě hojná pěna? Mohla by poškodit automatiku pračky. Octová aviváž je zajímavá, stejně ty kupované moc voní.  U prádla s přídavkem vláken Lycra by se kupovaná aviáž neměla. používat. :-)

7 annapos annapos | Web | 16. listopadu 2014 v 18:51

Jsem stará škola a vaše „lidovky" se mně moc líbí již proto, že jsem je nepřestala nikdy používat, je pravda, že moje maminka prala jen kvalitní prádlo a damaškové povlečení, co jsem dostala do výbavy, mám dodnes, je stále bílé, i po padesáti letech ale nedávno jsem se rozhodla zmodernizovat svůj arzenál, „třeba lůžkovin" a na ty novinky, si již netroufám sodu použít? Podle pěkného prádla, se vždy pozná dobrá hospodyňka a je důležité si rozumět i s pračkou, nemá každá IQ 200, mám za život třetí a ta je nejblbější?

[6]: Vzpomínám si na den praní, jako na parní saunu, Bílé se vyvářelo v kotli, pralo ve vařící vodě, ruce jsem mívala jako opařené prase a pak šup s nimi do ledové vody? Máme to dnes pohodičku a to ve všem. Svým pračkám dodnes říkám holka moje zlatá proto, že si pamatuji?

8 Hana Hávová Hana Hávová | Web | 16. listopadu 2014 v 21:00

[5]: Já sice mám zahradu, ale v tomhle počasí mi stejně venku prádlo neuschne. Sušičku nemám a ani ji nechci. Suším prádlo v koupelně a nebo ( když není doma nejstarší dcera )v patře v pokoji na malém sušáku.Strouhání se neboj, jde to rychle. Co to je 10dkg.A nestrouháš křen, strouháš mýdlo. ;-)

9 Hana Hávová Hana Hávová | Web | 16. listopadu 2014 v 21:09

[6]: Já si sice nepamatuju praní na valše, jen z babiččina vyprávění, maminka říkala, že teta si koupila jednu z prvních automatických praček, když se narodil bratranec ( 1971 ). Dodnes mám malou elektrickou pračku ( ve které peru okurky na nakládání, která je starší než já. Prý ji maminka používala, když prala moje pleny a prádlo.
Praní jsem vyzkoušela , zatím jen na 40st. Nemyslím si , že by mýdlo vytvořilo tak velkou pěnu, aby se dostala přes buben. Přece jen sody je kilo a mýdla jen 10dkg ( jedna obyčejná kostka ). A dávkování je jen 1-3 lžíce. :-)

10 Intuice Intuice | E-mail | Web | 16. listopadu 2014 v 21:12

[8]: Pokud potkám v drogerii tu sodu za 30 kč, tak minimálně jednou zkusím. Jo, nestrouhám křen, a ten mi nevadí, je to zdravé, odejdou škodliviny z těla pryč. :-)

11 Hana Hávová Hana Hávová | Web | 16. listopadu 2014 v 21:17

[7]: Já nemám napojení ( zatím ) na kanalizaci, máme septik a ze septiku, jde veškerá odpadní voda přepadem rovnou do řeky. Jsem nucena myslet i ekologicky, pokud nechci fosfátama z prášků zničit pstruhovou řeku. Bohužel jsem to až do teď dělala. :-( A navíc proč nevyužít stejně dobrý způsob praní, který je i o hodně levnější.Mám dost velkou spotřebu prášku, je to velká úleva i pro mou peněženku. :-)

12 Hana Hávová Hana Hávová | Web | 16. listopadu 2014 v 21:19

[10]: Pokud můžu poradit. TETA ji určitě má za 29,90. :-)

13 Intuice Intuice | E-mail | Web | 16. listopadu 2014 v 21:35

[12]: TETA je pro mne trošku z ruky, ale třeba ji mají i jinde. Nebo si tam prostě dojedu. Tak pokud nezapomenu. Díky. :-)

14 annapos annapos | Web | 16. listopadu 2014 v 23:43

[7]:V jednom zastrčeném krámku kupuji sodu za čtrnáct korun, když čtu, za třicet, udělám si zásobu. Na předpírku si sodu rozpustím ve vodě a přiliji, když je napuštěno, na praní ji již nedávám a na samotné praní, stačí i méně prášku, soda změkčuje vodu, krystalky jsou ale dost žíravé, když se dostanou přímo na prádlo.

15 Maruška-Fukčarinka Maruška-Fukčarinka | Web | 17. listopadu 2014 v 10:47

Praní prádla za mého dětství, hrůza. To byla zaměstnaná celá rodina. Nejhorší to bylo v zimě, brrr.
Hani tvůj nápad na použití dá se říct ekologických prostředků se mě líbí, ovšem tak trochu jsem skeptická k té pěnivosti. Opravdu to nepění až až? :-)

16 Ann Ann | E-mail | 17. listopadu 2014 v 11:20

[8]: Hani a konkrétně jaké mýdlo jsi do té sody nastrouhala?
A jak jsi spokojená s vypraným prádlem v sodě s mýdlem? Na závěr jsi použila místo aviváže ocet?

Já jsem si pro začátek troufla jen dát nakonec místo aviváže decku octa. A výsledek? Prádlo bylo celkem měkké, to je v pohodě. Ale bylo cítit slabě octem a to už při sušení, což mi docela vadí.. Je slabě octem cítit i suché. Někde jsem četla, že lze přidávat pár kapek aromatického olejíčku, ale jsou mezi nimi taky rozdíly, takže nevím, od kterého výrobce nejlépe.

Pach octa mi naopak vůbec nevadí při mytí nádobí, přidávám ho vždycky trochu do dřezu s vodou k Jaru, a zdá se mi, že to má lepší mycí účinek.

17 Hana Hávová Hana Hávová | Web | 17. listopadu 2014 v 22:23

[13]: Myslím, že sodu bude mít každá drogerie. Já mám TETU nejblíž, proto ji kupuju tam. :-)

18 Hana Hávová Hana Hávová | Web | 17. listopadu 2014 v 22:27

[14]: A je to kilový sáček? Není to poloviční gramáž? Že by byly tak velké rozdíly, to je zvláštní. Já to dávám rovnou do násypky, zatím jsem nezaznamenala žádné škody na prádle. A to ani na barevném. :-)

19 Hana Hávová Hana Hávová | Web | 17. listopadu 2014 v 22:32

[15]: Do pračky nevidím, mám plnění shora a to nemá průhledné víko, ale když pračku otevřu, tak je čistá, žádné zbytky pěny tam nejsou, ani na prádle. Tak já si zkusím namočit prádlo v tomto prášku do vany a tam pěnivost celkem snadno zjistím. :-)

20 Hana Hávová Hana Hávová | Web | 17. listopadu 2014 v 22:42

[16]: Hele já nevím co to bylo za mýdlo. Takové úplně obyčejné. Naše babi toho plné skříně, neví co s tím, tak to rozdává. Myslím že to mělo na obalu nějakou kytku, asi orchidej. ;-)
Spokojená vcelku jsem. Pere to minimálně stejně dobře jako kupovaný. Mám doma prášek z AMWEYE a tento domácí. Zkoušela jsem hned po sobě prát s oběma a nevidím rozdíl.
Zkoušela jsem doteď prát světlou čtyřicítku, ručníky na 60 a jemné prádlo. Vše obstálo se ctí. Tmavé ( taťkovy montérky a tepláky jsem namáčela v čisté sodě. Fleky to žádné nenechalo, pustilo to strááášně moc špíny a po vyprání to snad bylo čistší víc než když to bylo nové. :-D
Co se octa týče, dávám tu domácí octovou aviváž. Octem mi to cítit není, dokonce to lehounce voní po použitém olejíčku ( růže ).
Nevím jestli je více výrobců vonných olejů, dost možná, že ano. Já kupuju jen v jednom krámku, tam mají všechno od stejného výrobce. Vybírám podle toho, co mi voní. :-)

21 Intuice Intuice | E-mail | Web | 23. listopadu 2014 v 15:00

Tak sodu už jsem zakoupila, jedno staré mýdlo nastrouhala. Teď ještě spojit správné poměry ingrediencí a použít. ;-)  :-)

22 Hana Hávová Hana Hávová | Web | 23. listopadu 2014 v 22:45

[21]: Teď to všechno smíchej, ale vezmi si na to nějaký nástroj, nebo aspoň rukavice. Nasyp to do nějaké nádoby z které se ti to bude dobře dávkovat a můžeš se vesele pustit do praní. :-)

23 Hana Hávová Hana Hávová | Web | 23. listopadu 2014 v 22:52

[21]: Jo a dej mi vědět jak jsi byla spokojená. :-)

24 dan dan | E-mail | Web | 14. listopadu 2015 v 13:23

no a super jsou praci prášky z německa, kdyžtak pisněte mail, pošlu odkaz :)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama