Lidé nepotřebují živelné katastrofy, vyhubí se sami.

Je to etické?

13. února 2016 v 0:09 | Hanka |  Zpovědnice
To co teď budu popisovat se stalo už před nějakými 9-10 lety, ještě za časů mého působení na plicním oddělení, ale čas od času mi to vytane na mysl. A zrovna včera jsme znova diskutovali o podobném případu. Docela by mne zajímal názor laické veřejnosti.

Na plicním oddělení byl primář, vlastně dosud je, který je tak trochu svéráz. Do všeho šťourá, všechno chce vědět, ale jako lékař platí za kapacitu ve svém oboru. Rozhodně není radno si s ním začínat nějaké polemiky, či mu dokonce odporovat, hlavně co se medicíny týče. Navíc je velmi citlivý na to , jak se ( především pacienty ) dodržuje léčebný režim.

Měli jsme pacienta, který si prostě dělal co chce. Ač , byl-li zrovna na lůžku , napojen na kyslík, nic mu nebránilo v tom, aby si prostě kyslíkové brýle z nosu vyndal a šel si dolů před budovu zakouřit. Měl hromadu inhalací a léků na " dýchání ", ale kouřit nepřestal, ba dokonce ani neomezil. Dušný tak, že byl až fialový, srdce mu divoce bilo, jak se ( chudák ) snažilo dostat aspoň trochu kyslíku do těla, stejně se ani nepokusil zbavit se svého zlozvyku, který ho teď už ohrožoval jeho život.
Několikrát byl dokonce přistižen primářem, jak si před internou spokojeně bafá. Několikrát v dobrém ( zatím ) upozorněn, že to nemá dělat, že nejen že porušuje léčebný řád, ničí účinky inhalací, ale i se dokonce ohrožuje na životě.
Pan primář chodil domů až dost pozdě odpoledne, nebo dokonce i večer. Často se stávalo, že se už vystřídaly směny a pan primář ještě stále něco řešil.
Jednou, když konečně odešel, hned před budovou narazil ( opět ) na onoho neposlušného pacienta. Schován za sloupem, aby ho náhodou někdo neviděl . Ale primář stejně viděl. Jeho ostřížímu zraku uteklo máloco.
Neřekl půl slova , otočil se na patě, došel na sesternu, sundal kabát , odložil aktovku a sedl k počítači. Napsal propouštěcí zprávu a do jeho dokumentace napsal písmeny velkými jako pěst : S OKAMŽITOU PLATNOSTÍ PROPUŠTĚN PRO OPAKOVANÉ PORUŠOVÁNÍ LÉČEBNÉHO REŽIMU!!! Podpis a razítko.

Počkal si až neposlušný pacient dorazí na oddělení. Šel za ním na pokoj, podal mu propouštěcí zprávu a řekl mrazivým hlasem, a't si sbalí svých pět švestek a odejde, že už ho tady nechce zítra ráno vidět. Že se nebude podílet na jeho sebevraždě. Na pacientovo namítnutí , že nemá , jak by se dostal domů, podotkl ať si odpustí dvě krabičky cigaret a bude mít na taxi, nebo ať jde pěšky, že si aspoň provětrá zakouřené plíce.
Primář odešel nazlobeně, bouchl dveřmi a neřekl ani noční směně naschledanou. Znali jsme ho a tak trochu jsme s ním i souhlasili
Sestry měly zakázáno mu objednat sanitu. Stejně by to asi pro pozdní hodinu už asi nebylo ani možné.
Když se pacient dožadoval aspoň počkání do rána, řekly jsme mu, že to není dobrý nápad, protože pan primář chodí brzy a najít ho tady ještě ráno, tak bude pěkná bouřka. A navíc, že si za to stejně může sám, protože opakovaně mu bylo nakázáno aby přestal kouřit, že se zabíjí. A navíc při hospitalizaci na plicním oddělení a diagnozou ICHS ( ischemická choroba srdeční ) , po dvou infarktech a kdovíčím ještě.
Pacient sklonil hlavu , sebral si tašku s věcmi a odešel. Ani nepozdravil. Ale třeba mu konečně došlo, že opravdu nejsme pro srandu králíkům.
Od té doby jsem ho neviděla.
Vlastně měl jen dvě možnosti. Buď přestane kouřit 60 denně a potom bude mít ještě jakous, takous šanci na přežití a nebo nepřestane, v tom případě, ať si zařídí rovnou místo na hřbitově.

A zrovna včera jsme s naší paní primářkou diskutovaly o jednom našem pacientovi , který se chová tak trochu podobně.
Jenže málokdo z našich lékařů má tu odvahu udělat to, co tenkrát udělal primář z plicního. Vyprávěla jsem jí tu dávnou příhodu s dodatkem , že jsem to zažila pouze jednou za svou téměř 30 letou praxi. Primářka souhlasila s postupem svého kolegy. A že by to nejraději udělala taky. Jenže věděla , že tento náš pacient je natolik otrlý a protřelý špitálník, že dobře ví, co má udělat, aby se za dva dny tady objevil znova.

Takže to je konec našeho příběhu.
Tito lidé, a že jich je požehnaně, více méně zneužívají naše zdravotnictví, dobře vědí, že etický kodex nakazuje lékařům ( a nejen jim ), aby se snažili jak nejlépe umí, ale oni sami jim k tomu snažení vůbec nepřispívají, ba dokonce zneužívají nemocniční lůžka a pletou si je s charitou. Zabírají potom akutní lůžka těm, kdo je opravdu potřebují. Ale nejsou to jen pacienti samotní, ale i někteří příbuzní starých lidí, kteří , když potřebují odjet na dovolenou, nebo jim je babička, či dědeček z nějakého důvodu na obtíž, tak mu prostě několik dní nedají léky,či pořádně napít, či jídlo a co to se starým člověkem brzy udělá, to si jistě umíte představit.
Nechci určitě paušalizovat, ale i s tím jsem se několikrát setkala.
O takových případech se člověk často dovídá jen tak oklikou, protože nikdo z nich nic takového nepřizná.
Já vím, že to někdy složité, ale jistě se taková věc dá řešit jinak než takto. Je to podraz nejen na zdravotníky, ale především na ty staré lidi.
Takže bych ráda věděla názor laické veřejnosti na podobné případy a také to, jestli jste se s něčím podobným už setkali.

Sama zastávám názor, že pokud pacient z jakéhokoliv důvodu nedodržuje léčebný rád předepsaný lékařem, nebo podepíše reverz, znamená to, že není z nějakého důvodu spokojen s léčbou a tudíž etický kodex pozbývá částečně platnosti a řeči o falešné etice nejsou na místě a podle toho se s ním má napříště jednat.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Jarmila* Jarmila* | E-mail | Web | 13. února 2016 v 1:16 | Reagovat

Hani, jsem přesvědčená, že primář jednal správně a paní primářka by měla udělat to samé.
Pokud máš neschopenku a kontrola tě nenajde opakovaně (nebo možná stačí jednou) doma, nemilosrdně ztrácíš nárok na nemocenské dávky a je ti neschopenka ukončena.
Proč by měla dělat nemocnice zaopatřovací ústav, když pacient kašle na své zdraví?
Myslím si, že etický kodex není porušen. Vždyť ho porušuje i sám pacient. :-?

2 Winston Smith Winston Smith | 13. února 2016 v 8:09 | Reagovat

Zmíněné případy nejsou srovnatelné, nikdo nemá právo nepodávat nemohoucím příbuzným léky, ale každý má právo upřednostnit určitou subjektivně vnímanou hodnotu (například kouření) před léčením. Primář má právo ukončit hospitalizaci, ale ne z popsané superiorní pozice, veřejné zdravotnictví je zde pro pacienty, nikoliv pacienti pro zdravotnictví a žádný doktor není nadřízeným pacienta,  nýbrž pouze vykonavatelem zdravotní péče, což by si měl v každém okamžiku uvědomovat.

3 VendyW VendyW | E-mail | Web | 13. února 2016 v 8:14 | Reagovat

Bohužel za dnešní pseudodemokracie by si rodina najala právníky, televize a ještě by z něj udělali chudáčka kterého šikanuje necitelná doktorka. A jí by se snažili zdiskreditovat jak jen by to šlo. A nedej bože kdyby pacient si sám svým přístupem způsobil smrt. To by teprve bylo tóčo. Neříkám že se doktoři nedopouští přehmatů, jsou to také lidi ale vždy se snaží pomoci. Ale pokud se najde někdo takový jsou bezmocní. A kuřáci jsou kapitola sama o sobě. Ti by si měli veškerou zdravotní péči platit cash a pěkně mastně. Nepřestaneš kouřit? Kuř si, ale plať. Když máš na cigarety tak si zaplať i léky a péči. Kdybys nekouřil nepotřeboval bys to. A šmytec.

4 Jarka Jarka | Web | 13. února 2016 v 8:20 | Reagovat

Souhlasím s panem primářem, není možné, aby pacient takto hrubě zneužíval zdravotnictví. Ne jenom, že zabíral lůžko potřebnějším, ale jeho léčba nebyla zadarmo. Zdravotnictví se stále potýká s nedostatkem peněz a v tomto případě byly vyhozeny z okna. Závislost na nikotinu pacientovi sebrala poslední zbytky sebezáchovy a s tím žádný doktor nic nenadělá...

5 annapos annapos | Web | 13. února 2016 v 17:32 | Reagovat

Máte stoprocentně pravdu a proto, že jsem jeden z oněch případů, neukázněný a celkem lhostejný ke svému relativnímu zdraví, ČESKÉ LÉKAŘE neobtěžuji, občas nutnou péči si zaplatím a absolvuji jinde.
Každý jsme strůjcem svého osudu a zodpovědný sám za sebe, tedy schvaluji starému panu primáři bezezbytku.

6 Hana Hávová Hana Hávová | Web | 13. února 2016 v 20:36 | Reagovat

[2]: Máš pravdu v tom, že nikdo nemá právo NEPODAT nemohoucím lidem léky, přesto se tak děje a bohužel od těch , kteří by měli být takovému člověku nejbližší, jeho příbuzní. V nemocnicích se tak neděje.
A co se popsaného případu týče, domnívám se, že primář jednal správně. Není to už žádný mladík, jistě dobře věděl co dělá. Když si pacient dělá co chce, nebere léky, nebo sice bere, ale zejména v jeho případě naprosto zbytečně , tak v nemocnici nemá co dělat. Zabírá místo těm, kdo ho opravdu potřebují. Zřejmě nevíte kolik stojí jedno akutní lůžko na den/ pacienta. Pokud je placeno zbytečně, protože pacient je neukázněný a nespolupracuje s lékaři, tak je placeno zbytečně a ty ( nemalé ) peníze chybí jinde. Pokud by si musel léčbu onen pacient platit ze svého ( nebo aspoň připlácet), věřím tomu, že by se choval jinak, protože z cizího krev neteče a to co máme zdarma toho si obvykle nevážíme.

7 Hana Hávová Hana Hávová | Web | 13. února 2016 v 20:37 | Reagovat

[1]: Taky si myslím, ale chtěla jsem znát názor nezasvěcených. :-)

8 Hana Hávová Hana Hávová | Web | 13. února 2016 v 20:39 | Reagovat

[3]: Nevím jak to dopadlo, ale myslím, že soud z toho nebyl. Asi se fakt chytil za nos.

9 Hana Hávová Hana Hávová | Web | 13. února 2016 v 20:40 | Reagovat

[4]: Každý doktor je v podstatě bezmocný, pokud pacient nespolupracuje. Zázraky neumíme.

10 Hana Hávová Hana Hávová | Web | 13. února 2016 v 20:42 | Reagovat

[5]: To podepíšu. Každý je strůjcem svého štěstí.

11 Hana Hávová Hana Hávová | Web | 13. února 2016 v 20:45 | Reagovat

[2]: A věřte tomu, že vím co píšu. Ve zdravotnictví pracuji již téměř 30 let a zažila jsem lecos. To dobré i to špatné. Jen občas nevím, čeho bylo víc. Stále se snažím věřit, že toho lepšího.

12 Maruška-Fukčarinka Maruška-Fukčarinka | Web | 14. února 2016 v 14:22 | Reagovat

Hani zde souhlasím na 200% s postupem pana primaře. :-)

13 Hana Hávová Hana Hávová | Web | 14. února 2016 v 17:48 | Reagovat

[12]: Taky bych se v tomto případě za něho postavila, i přesto, že jsem ho neměla moc ráda. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama