Lidé nepotřebují živelné katastrofy, vyhubí se sami.

Ach ta technika

3. května 2016 v 22:13 | Hanka |  Zpovědnice
Ano, tady na tom místě měl být a to ještě o dva dny dříve, měl být , jako každoročně, článek o pálení čarodejnic, kterého jsem se samozřejmě ( jako každoročně ) zúčastnila.

Jenže Tonda si nějak hrál s počítačem ( prý v rámci domácího úkolu z informatiky, ale čert mu věř ) a celé mi to překopal a já teď nedokážu stáhnout fotky, protože to je celé jinak , než já to umím.NerozhodnýA už jsme u té techniky.
Babičce jsme k svátku koupili nový telefon. Dříve používala stařičkou, klávesovou Nokii, kterou jí kdysi někdo věnoval. Babi se s ní jakž takž naučila zacházet. Tedy SMS posílat ani číst nikdy neuměla, ale volat jí šlo dobře.
Jenže jak babička, tak telefon stárly. Babička už začala špatně vidět na malý, černobílý displej a Nokii slábla baterie. A novou ( jak nám řekli ) bychom už na takový muzejní kus nesehnali.
A tak vědouce, že babi potřebuje nový telefon, jsme jí zakoupili mobil specielně pro seniory. ALIGÁTOR.
Dělá svému jménu čest.
Je velký, aby se dobře držel v ruce, velký , podsvícený displej s jasně čitelným textem, aby bylo dobře vidět, velká, taktéž podsvícená a dobře čitelná klávesnice. A jasně červená barva krytu, aby se dobře hledal. A nesmí chybět tlačítlo SOS, pro případ , že by se něco přihodilo. Jednoduchý, dobře ovladatelný.
Jenže babi s ním JEŠTĚ neumí pořádně zacházet. Hudruje a chce zpátky svůj starý telefon.
Chápu jí. Sama mám telefon " pro blbý ". Jednodušší už snad ani být nemůže. A ani tak nevyužiju všechno, co mi nabízí.
Také nemám ráda změnu mobilu. Ten, který mám, je teprve můj čtvrtý.
Ten úplně první, bylo takové to " pádlo " s anténkou a maličkým displejem.
Druhý ( a ten mi vydržel hodně dlouho ) byl už o něco " vychytanější " a " vymazlenější ". Také Nokia. Tu jsem milovala a nevzdala bych se jí, kdyby mi několikrát neupadla a nezačal jí černat displej. Až nakonec byl už natolik nečitelný, že se to nedalo používat.
Třetí jsem měla po Věrce. S tím jsem dlouho bojovala, než jsem ho trochu naučila ovládat. Byl už složitější, s foťákem, což sice bylo prima, ale byla už slabší baterie a tak se rychle vybíjel, hlavně tehdy , když se fotilo.
Nakonec mi do něho, jednou při pořádném lijáku natekla voda, a bylo po žížalkách, tedy spíš po telefonu.
Ten poslední je úplně jednoduchý, bez foťáku a podobných věcí. Uznávám, že to může být praktické a pohodlné, dokonce snad i majetek a život zachraňující, ale mně to nic neříká.
To co potřebuji se s ním pohodlně dělat dá. Tedy volat, posílat SMS a taky mi slouží co by budík a občas i kalendář. To je vše, víc nepotřebuju. Samozřejmě, že toho umí daleko víc, ale já to nevyužiju.

Problém pro mně a obecně nastává, když se objeví něco nového. Tedy něco technického. Třeba v počítači. Ano, já se to naučím, ale potřebuju si to osahat. Podle písemného návodu mi to nejde. Potřebuju někoho, kdo mi bude říkat teď zmáčkni tohle a teď tohle. Když nevíš jak dál, tady je nápověda. Já si párkrát zkusím a dobrý.
A vůbec ta nejmodernější technika ve mně budí spíš hrůzu, než aby mně to lákalo si ji pořídit. Vůbec nechápu, k čemu jsou všechny tablety a ajfouny a podobný věci dobrý. Dobrá, pochopím ještě tak účel tabletu. To je víceméně takový minipočítač na cesty.
Ale dnes už všechny tyhle věci stejně nahradí nejmodernější mobily, tak k čemu to tedy vlastně je?
NECHÁPU TO!

A kupodivu to nechápe ani můj otec.
Dostal před časem od banky za založení účtu chytrý telefon. Jistě, že se banka moc neplácla přes kapsu. Jistě to byl jeden z obyčejnějších , ale byl CHYTRÝ. Děda to vzal jako výzvu. On inženýr , technického směru se s tím přece naučí zacházet.
Jenže nenaučil. Telefon byl chytrý až moc. A navíc dotykový. Stačilo se lehce dotknout a člověk se dostal někam úplně jinam než chtěl.
Po několika dnech to děda vzdal.Telefon věnoval nejstarší vnučce, tedy Věrce. Ta se s ním sice naučila zacházet nepoměrně rychleji než děda, nebo já, ale zpočátku jí to taky dělalo trochu problémy než si na něj zvykla.

Technika jde dopředu mnohem rychleji, než si na její výstřelky lidé ( zejména ti starší ) dokážou zvyknout. Zajímavé je, že s chytrým telefonem se každé 10 leté děcko naučí zacházet daleko rychleji než inženýr strojař v důchodu.

Takže až přijede Věrka, stáhne mi nové fotky z čarodějnic a potom se teprve dočkáte článku, který už existuje v mé hlavě, jsou k němu i fotky, ale bohužel stále ve foťáku.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 3. května 2016 v 22:33 | Reagovat

Mám ráda technické věcičky. Na internetu se mnohé naučím spíš náhodou a mám radost, když přijdu na něco nového. Když je nejhůř, je tam nápověda, ale živá v podobě našeho prostředního syna je lepší. Dokáže mi popradit i na dálku, napojí se, když mu brnknu mobilem, svým počítačem a jen šipka lítá, a ukazuje mi co naistaloval a pod. Fotky stahuji ze dvou různých digitálních foťáčků, k mobilu memám káblík a ten mobil už není zas tak moc, nebudu s ním ani už fotit.
Jedna moje  starší známá, má také nový mobil s tlačítkem  SOS zezadu a už k ní dvakrát přijeli policajti, když zkoušela to tlačítko zkusmo stisknout. ;-)  :-D  ;-)  :-D

2 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 3. května 2016 v 22:33 | Reagovat

[1]: poradit-už zase tvořím nová slova :-D

3 Hana Hávová Hana Hávová | Web | 3. května 2016 v 23:03 | Reagovat

[1]: Tak to ti závidím, že jsi s technikou kamarád. To já nikdy nebyla a myslím, že už ani nebudu. :-?

4 Intuice Intuice | E-mail | Web | 4. května 2016 v 9:23 | Reagovat

Píšeš, že máš teprve čtvrtý telefon. Já mám teprve druhý. Chytrý. A jsem s ním spokojená. :-) Ale mamince jsme taky uvažovali koupit nový, chtěli jsme Aligátor, ale pak jsme si řekli, že by taky asi neunesla změnu. Má ještě telefon s anténkou, velmi těžko jsme sehnali baterku. Taky špatně. Myslela si, že dostane nový. Ale myslím, že ani tak by nebylo dobře. :-)

5 Hana Hávová Hana Hávová | Web | 4. května 2016 v 21:19 | Reagovat

[4]: Chytrý nechci, je chytřejší než já. 8-O  :-? Jinak ti přeju , že jsi s ním spokojená, to je dnes dost vzácné. Elektronika ti vydrží tak akorát do konce záruční doby a pak se klidně položí. :-?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama