Lidé nepotřebují živelné katastrofy, vyhubí se sami.

Září 2016

Hyper/hypoaktivní dítě

27. září 2016 v 5:44 | Hanka |  Zdravotnické ABC
Hyperkinetický syndrom,neboli ADHD.
Je to porucha kombinující poruchu pozornosti s nadměrnou aktivitou dětí.
Takové dítě není schopno udržet dlouhodobě pozornost, navíc je neustále v pohybu. Neumí chvilku posedět klidně. I když se dívá na televizi všelijak se vrtí , poposedává, mění polohu, odbíhá.
Sedí-li u stolu u jídla, aspoň pohybuje nohama, kope, vrtí se na židli. Dělá pohyb pro pohyb, nemá to jiný účel.
Uložené úkoly realizuje rychle, ale lajdácky, neustále ztrácí věci, nepamatuje si, kde je nechal.
Na otázku kam jde, nebo kde co nechal, obvykle neví.
Takové dítě špatně spí, usíná dlouho, brzy se budí.
Ve školce i škole ( zejména na prvním stupni ) s ním bývají problémy.
Zkušená učitelka ale ví, že to dítě nedělá naschvál a snaží se s ním v rámci jeho možností pracovat.
Ano, i s hyperaktivním dítětem se dá úspěšně pracovat. Zaměstnávat jeho soustředěnost v krátkých úsecích, tak jak je dítě schopno udržet pozornost. Neustále mu dávat nějaké drobné úkoly, které netrvají dlouho.
Dítě , které nemá žádnou činnost obvykle zlobí a o hyperaktivním dítěti to platí dvojnásob.
Děláte-li zaměstnávání dítěte správně, překvapí vás , kolik je toho takové dítě stihnout a zvládnout.
Stačí střídat činnosti po krátkých časových úsecích, dopřát dítěti dostatek pohybu venku na hřišti, pokud možno nějaký sport. Ano i relativně malé dítě se může věnovat sportu pod vedením trenéra.
Spousta sportovních oddílů mívá přípravky pro malé děti. Jistě není nutno, aby dítě bylo od malička trénováno na budoucí vrcholovou kariéru, jde o to, že taková činnost dá dítěti určitou pravidelnost, určí hranice, nastaví mantinely. A to je vůbec ze všeho nejdůležitější.


Abstinenční syndrom

26. září 2016 v 12:39 | Hanka |  Zdravotnické ABC
Tak se dáme do velmi vážného tématu, který se může týkat spousty lidí, dokonce i těch , kteří si myslí, že se jich to netýká.

Abstinenční syndrom je souhrn příznaků, které jsou důsledkem odnětí, resp. nedostatku drogy ( a nemusí jít vždy o klasické drogy, alkohol, či cigarety ).
Když to zjednoduším, rozlišujeme příznaky na :
1) fyzické - bolesti kloubů, bolesti hlavy, pocit na zvracení, průjem, slzení, třes celého těla, nebo jen rukou, žaludeční křeče...
2) psychické - nervozita, neklid, rozladěnost, podrážděnost, emoční labilita, skleslost, depresivní ladění nálady...

Obvykle se několik příznaků, jak fyzických, tak psychických objevuje vícero současně.
U každého člověka se může abstinenční příznaky projevit jinak. Záleží na osobnosti člověka, jeho toleranci vůči droze, rodinné, či partnerské zázemí...
Na toleranci vůči droze záleží opravdu hodně. Na někom vůbec nepoznáte, že by měl nějakou závislost. Jeho rozladění a horší náladě, můžeme přičítat nějaké nemilé zprávě, či pracovním starostem.
Až jak se závislost prohlubuje, postižený člověk se přestává kontrolovat a abstinenční syndrom vypukne naplno. I nejbližší lidé se potom diví jak je to možné, protože do té doby vůbec nic nepoznali.


Podzim v ulicích

21. září 2016 v 19:04 | Hanka |  Co se děje u nás
Tak a je to tady.
Horké léto skončilo a rázem je tu podzim.
Přišel bez varování, víceméně přes noc.
Minulý týden ještě zelené , jen lehce nažloutlé listy s příchodem studeného a deštivého počasí začaly velice rychle nabývat barvy a dokonce i dost padat. Podzim nabývá na síle.Zamračený

Podzimní zatažená obloha se mi ani trochu nelíbí. Mám raději takový ten slunečný podzim s probarvenými listy javorů a občas i poletujícím listím. Přišlo to všechno moc náhle a bez varování.

A tahle krasavice vyrostla uprostřed trávníku.


A pak že houby nerostou.Smějící se

Tak rychle do toho popisu

21. září 2016 v 0:01 | Hanka |  Zdravotnické ABC
A jdeme na to.
Konečně jsem vyšetřila trochu času na to, abych se mohla pustit do POPISU.
Znáte to, podzim. Člověk chytá poslední teplejší dny se sluníčkem a snaží se něco udělat na zahradě. A i když zrovna prší, tak zase počítač okupuje někdo jiný.Nerozhodný


Začnem nepříjemnou záležitostí, kterou zažila mnohá žena ( já také ) - ABORTUS


O zázračném poli

18. září 2016 v 11:04 | Hanka |  Pohádkový svět nejen pro děti
Tak vám ani nevím, zda je to pohádka , či skutečnost. Možná tak něco mezi.Smějící se

Po cestě z Chrastavy do Liberce je mezi dálnicí a starou silnicí malé pole, tak asi 1 1/2 hektaru, možná i méně. Neumím to odhadnout.

Na jediném víceméně rovném úseku cesty je právě toto políčko, přehlédnutelné od kraje ke kraji. Jinak je krajina nahoru a dolů , jako většinou v podhůří bývá.

Na tom by nebylo nic tak zvláštního, ale to pole je trochu záhadné a tajemné.
Na první pohled na něm vůbec nic tajemného není, ale pokud si uvědomíte další skutečnosti, začne vám to vrtat hlavou a po delší době přijdete na to, že to pole není jen tak obyčejné.PřekvapenýMlčící


Tak pokračujeme v " A "

15. září 2016 v 22:46 | Hanka |  Zdravotnické ABC
Tak jsem konečně vyhnala děti od počítače a zmocnila se ho sama.
V minulém článku jsem slíbila pokračování slovníku. Tak tedy trochu popojedem.

ASISTOVANÁ REPRODUKCE - léčebné postupy a metody používané při neplodnosti ( např. mimotělní oplodnění - IVF - in vitro fertility, známé " dítě ze zkumavky " ).

ASCORBOVÁ KYSELINA - tahle na první pohled zvláštní kyselina je prachobyčejný a nezbytný vitamin C.

ASOCIACE - sdružení, spojení.
1) Běžný jev v duševní činnosti , na němž se jsou založeny i některé i některé testy IQ.
2) Vyjádření pravděpodobnosti výskytu určité události.

ASOCIÁLNÍ - bez sociálního cítění, porušující společenská pravidla, jednající proti společnosti.

ASPERGRŮV SYNDROM - autistická porucha vznikající v dětství a přetrvávající do dospělosti. Jedinec se může adaptovat do běžného života, ovšem základní porucha přetrvává. Více si o autismu povíme v POPISU.

ASPIRACE - nasátí, odsátí.
Často se mluví o aspiraci tuhé stravy, nebo tekutiny.Proti vdechnutí máme u jídla, či pití obranný mechanismus - zástava dýchání. Když polykáme sousto nedýcháme, schválně se na to zkuste soustředit. Tento mechanismus bývá oslaben v opilosti, u některého typu demence, v bezvědomí, při některých nervosvalových onemocnění. Ale i při aspiraci dochází k obrannému mechanismu - kašli. Kašlem se tělo brání vniknutí tekutiny do plic. Dokončená aspirace, zejména velkého množství tekutiny, nebo tuhé látky je život ohrožující a většinou postižený upadá do bezvědomí. První pomoc spočívá v bouchnutí do zad a volání lékaře.

ASTENICKÝ - slabý, se štíhlou postavou, působící velmi křehce.

ASTRUPOVO VYŠETŘENÍ - jistě většině z nás už někdy dělali tzv. ASTRUPA. jednoduše a laicky řečeno je to zjištění zásobení těla kyslíkem a minerálními látkami rozpuštěné v krvi. Provádí se odběrem z kapilární krve ( z prstu, nebo ušního lalůčku ) do malé kapilárky, naplněné citrátem ( aby se krev nesrazila ). Po nabrání plné kapilárky se do ní vloží malá, kovová tyčinka, uzavře se z obou stran gumovou zátkou a promíchá se pomocí magnetu. Nejlépe ihned se odnáší do laboratoře.
V indikovaných případech nabírá lékař tzv. arteriálního astrupa. Je to stejné vyšetření, jen ze žilní krve. Zde se nabírá vzorek do speciání stříkačky.

ATAKA - prudký záchvat nemoci.

ATESTACE - specializační zkouška lékaře, která ho opravňuje k samostatné léčebně - preventivní činnosti v určitém oboru.

ATROFIE - zmenšení normálně vyvinutého orgánu.
1 ) fyziologická atrofie - vlivem stárnutí - zmenšení vyječníků po přechodu, zmenšení brzlíku po pubertě...
2 ) patologická atrofie - neprokrvení daného orgánu, nedostatečná výživa, nečinnost, porucha nervů... ( např. špatné prokrvování mozku při ateroskleroze, úbytek svakové hmoty u dlouhodobě ležících lidí.

ATROPA BELLADONA - lat. Rulík zlomocný, rostlina obsahující atropin a příbuzné alkaloidy. Je prudce jedovatý, ale v malém množství léčivý. Bývá ( nebo spíše býval ) obsažen v léku " na srdce " DIGOXINU.

AUTOGENNÍ TRÉNINK - metoda psychoterapie sloužící k dosažení pocitu uvolnění , v němž je člověk přístupný léčebným pokynům a němž se učí ovládat své psychické i vegetativní funkce.

AUTOKLÁV - přístroj sloužící ke sterilizaci lékařských nástrojů a jiných předmětů. Využívá horké páry za vysokého tlaku.

AUTOTRANSFUZE - v podstatě jde o podání vlastní krve sama sobě.
1) postup, kdy je člověku podána ( např. při plánované operaci, kde lze předpokládat větší krevní ztráty ) jeho vlastní krev, která mu byla předem odebrána a uschována. Výhodou je ostranění rizik spojených s přenosem některých nemocí a naprostá totožnost krve.
2 ) metoda první pomoci, kdy se zdvižením nohou a rukou lépe prokrví důležité orgány a omezí přísun krve do okrajových částí těla.

AVITAMINOZA - naprosté chybění jednoho, nebo více vitamínů.
Jistě jste slyšeli o kurdějích. Kurděje jsou avitaminoza C., čili naprosté chybění vitaminu C. Vyskytovalo se na lodích při dlouhých plavbách při nedostatku čerstvého ovoce a zeleniny.

A hele už jsme u konce. Tímto končíme u písmene A slovník a příště už začneme něco zajímavějšího a obsažnějšího a totiž POPIS. Budeme obsažněji probírat vybrané, jednotlivé hesla.

Zase jeden rok za námi, aneb jsem o rok starší

15. září 2016 v 14:17 | Hanka |  Co se děje u nás
Ach jo, ten čas tak strašně rychle letí. Školní rok pomalu nabírá obrátky naplno a člověk už aby zase pomalu myslel na Vánoce.
U nás v práci se to pěkně sype, zase je několik marodů ( asi oběti horkých dnů a již chladných večerů a rán ) a tak my zbylí, co odoláváme , pracujeme jako vzteklí. Asi budou muset brzy zavřít , protože nebude , kdo by obskakoval pacienty.
Včera, ač jsem měla mít volno jsem byla v práci.


Tak a už toho mám dost

8. září 2016 v 22:23 | Hanka |  Zpovědnice
Už toho mám plný zuby. Drzost některých lidí opravdu nezná mezí.
Poslední dobou se mi na starších článcích množí reklamní komentáře na nějaké půjčky a podobné kraviny.ZamračenýNerozhodný

Tak jsem se rozhodla, že nejen zablokuju příslušné adresy, což asi nebude mít valného úspěchu, protože budou psát z jiné adresy, ale i uzavřít u příslušných článků komentáře.
Chtěla jsem to původně udělat u všech, kromě těch nejnovějších, ale to dost dobře není možné. Ztrávila bych nad tím strašně moc času a to prostě nejde.
Jen nechápu jednu věc. Proč si vybírají staré články? K těm se přece málokdo vrací. Já vím, že se objeví ( i když někde na xxx-té stránce) , pokud něco hledáte v seznamu, ale stejně. Pokud něco inzeruju, tak přece chci , aby to četlo co nejvíc lidí, tudíž bych si asi vybrala naopak články co nejčerstvější.
Kdyby se mi všechny došlé komentáře( tady i ty, co spadly do spamu ) nezobrazovaly v meilu, ani bych nevěděla, že u starých článků jsou nějaké nové komentáře.

To je poslední dobou zase nějaká mánie. To totiž před časem taky bylo, všichni blokovali a mazaly nechtěné komentáře, potom to utichlo a teď se to zase začíná šířit.

Takže pokud byste náhodou u nějakého mého, staršího článku našly, že komentáře jsou uzavřeny, tak vězte, že na tomto článku se objevila nevyžádaná reklama. Pokud byste přece jen cítili nutkavé puzení mi k tomu konkrétnímu článku něco napsat, napište mi to do ZPRÁVY AUTOROVI. Odpovím vám na meil, nebo stejnou cestou.

Tak nějak nemám čas

8. září 2016 v 2:49 | Hanka |  Zpovědnice
Tak jsem zase chtěla pokračovat ve slovníku, ale zapomněla jsem si vzít s sebou do práce chytrou knihu, ze které čerpám většinu informací. Taky jsem chtěla jsem jít tento týden na bezinky, ale jaksi na to asi nedojde.

V PONDĚLÍ, když jsem měla volno, pršelo. To nemůžu jít na bezinky. To by mi zplesnivěly dřív, než je stihnu zpracovat.


A máme další A

6. září 2016 v 11:32 | Hanka |  Zdravotnické ABC
Začínají se mi množit zajímavé komentáře, tak je ještě rozšíříme , třeba se ještě dozvíte nějaké novinky.
Jarku zaujalo v minulém článku Apgar-skore. Myslím, že nebyla sama. Dělá se to už dlouho, ale málokdo o tom ví. Možná bude užitečné, si o tom něco říci bližšího. Ale to si budete muset počkat do ZAJÍMAVOSTÍ. Dokončíme SLOVNÍK, ještě zbývá několik hesel, potom probereme několik věcí důkladněji, jako např. Alzheimerovu chorobu a potom už přijdou na řadu ZAJÍMAVOSTI. Opravdu to bude zajímavé, však se nechte překvapit.
Když si pospíšíme, dokončíme celé A do konce září.Mrkající

APLAZIE - nevyvinutí, chybějící orgán. Může to být kterýkoliv orgán v těle. Je to obsáhlejší, podrobnosti probereme v POPISU.

APLIKACE - použití, uplatnění ( např. metody ), nebo podání ( např. léku ).

APNOE - zástava dechu. Lze uměle ( zatajení dechu ) při potápění. Krátkododobá apnoe se vyskytuje v různých fází spánku, dlouhodobá může zanamenat těžké poškození mozku ( např. při tonutí ). APNOEMETR = zařízení k bezkontaktnímu měření dechu. Dnes známé ( hlavně mladým maminkám ) dečky na měření dechu miminek jako prevence syndromu náhlého úmrtí dítěte.

APENDICITIDA, APENDEKTOMIE - tohle zvláštní slovo neznamená nic jiného než zánět slepého střeva, které může být i přes svou zdánlivou banalitu velmi nebezpečné, zvláště tehdy, kdy dojde k prasknutí. Apendektomie je chirurgické odstranění , čili operace slepého střeva. Prodělali ji tisíce z vás ( já také ) a vlastně nám tím lékaři zachránili život, přesto že se o této operaci ( v nadsázce ) říká , že je tak jednoduchá, že jí provádí vrátný ve výtahu.Mrkající Ale pozor, i přes svou zdánlivou jednoduchost, může špatně provedená apendektomie pořádně potrápit.

APRAXIE - porucha získaných pohybových dovedností, vyznačující se ztrátou schopností vykonávat složitější a účelné pohyby ( odemknout dveře, obléci, provádět hygienu apod. ), přitom účelnost a schopnost pohybu končetiny není porušena. Bývá to následek neurologických poruch, pokročilé demence, poškození mozku po prodělané mozkové příhodě.

AQUA - lat.voda

AQUA DESTILATA - destilovaná voda. Je to přefiltrovaná voda, zbavená všech minerálních látek a solí. Dá se pít, ale ne dlouhodobě. Pokud byste se spletli ( nebo děti ) a této vody se napili, pravděpodobně by se to obešlo bez následků. Není však ( právě pro svou absenci minerálních látek a solí ) určena k opakovanému a dlouhodobému pití.

AQUA PRO INJEKCIONE - je to voda určená k ředění injekcí těsně před podáním. Je nejen destilovaná, ale i sterilní.

ARO - zkratka ANESTEZIOLOGICKO - RESUSCITAČNÍ ODDĚLENÍ.

AROMATICKÝ - laicky řečeno voňavý. Vyznačující se výraznou vůní, nebo chutí.
V chemii označující nenasycený cyklický útvar ( nejznámější a. látky : benzen, toluen, xylen ). Je nutné rozlišit chemické označení od běžně užívaného pro potarviny a jiné běžně dostupné látky.

ARTERIE - tepna

ARTRITIDA - zánět kloubu. Velmi bolestivá záležitost. Klasicky se projevuje otokem kloubu, zčervenáním, velkou bolestivostí, omezením pohybu. Nemusí být přítomny vždy všechny příznaky. Může být postižen jeden kloub i celá skupina kloubů ( např. drobné klouby na rukou ). Revmatici tuto záležitost velmi dobře znají, neboť revma je jednou z hlavních příčin atritidy ( revmatoidní artritida ). Jinak příčin je mnoho druhů ( infekní, tuberkulozní, a. při Lymské borelioze...).

ARTROZA - pozor neplést s artritidou. Artroza je nezánětlivé onemocnění kloubů, způsobené převážně mechanickým poškozením ( oděrem kloubní chrupavky ). Postižen bývá kterýkoliv kloub ( nebo klouby ) v těle. Starším lidem jistě netřeba vysvětlovat.

ARYTMIE - nepravidelná srdeční činnost, porucha rytmu srdce. Má mnoho příčin. Diagnostikuje se převážně za použití EKG, nebo Holterova monitorování ( známý Holter ).

ASEPSE - naprostá nepřítomnost mikroorganismů. Naprosto nutná součást operačních sálů. Dosahuje sterilizací. Chir. nástroje se sterilizují v autoklávu, operační sál se tzv. vysvítí infralampou.
Možná jste si někdy všimli, že se na operačních, nebo porodních sálech ( hlavně v noci ) svítí zvláštním modrým světlem. Tak vězte , že právě probíhá sterilizace oněch prostor.

ASERTIVITA - schopnost se zdravě prosadit bez agresivity.

Pokračování ...