Lidé nepotřebují živelné katastrofy, vyhubí se sami.

A máme další A

6. září 2016 v 11:32 | Hanka |  Zdravotnické ABC
Začínají se mi množit zajímavé komentáře, tak je ještě rozšíříme , třeba se ještě dozvíte nějaké novinky.
Jarku zaujalo v minulém článku Apgar-skore. Myslím, že nebyla sama. Dělá se to už dlouho, ale málokdo o tom ví. Možná bude užitečné, si o tom něco říci bližšího. Ale to si budete muset počkat do ZAJÍMAVOSTÍ. Dokončíme SLOVNÍK, ještě zbývá několik hesel, potom probereme několik věcí důkladněji, jako např. Alzheimerovu chorobu a potom už přijdou na řadu ZAJÍMAVOSTI. Opravdu to bude zajímavé, však se nechte překvapit.
Když si pospíšíme, dokončíme celé A do konce září.Mrkající

APLAZIE - nevyvinutí, chybějící orgán. Může to být kterýkoliv orgán v těle. Je to obsáhlejší, podrobnosti probereme v POPISU.

APLIKACE - použití, uplatnění ( např. metody ), nebo podání ( např. léku ).

APNOE - zástava dechu. Lze uměle ( zatajení dechu ) při potápění. Krátkododobá apnoe se vyskytuje v různých fází spánku, dlouhodobá může zanamenat těžké poškození mozku ( např. při tonutí ). APNOEMETR = zařízení k bezkontaktnímu měření dechu. Dnes známé ( hlavně mladým maminkám ) dečky na měření dechu miminek jako prevence syndromu náhlého úmrtí dítěte.

APENDICITIDA, APENDEKTOMIE - tohle zvláštní slovo neznamená nic jiného než zánět slepého střeva, které může být i přes svou zdánlivou banalitu velmi nebezpečné, zvláště tehdy, kdy dojde k prasknutí. Apendektomie je chirurgické odstranění , čili operace slepého střeva. Prodělali ji tisíce z vás ( já také ) a vlastně nám tím lékaři zachránili život, přesto že se o této operaci ( v nadsázce ) říká , že je tak jednoduchá, že jí provádí vrátný ve výtahu.Mrkající Ale pozor, i přes svou zdánlivou jednoduchost, může špatně provedená apendektomie pořádně potrápit.

APRAXIE - porucha získaných pohybových dovedností, vyznačující se ztrátou schopností vykonávat složitější a účelné pohyby ( odemknout dveře, obléci, provádět hygienu apod. ), přitom účelnost a schopnost pohybu končetiny není porušena. Bývá to následek neurologických poruch, pokročilé demence, poškození mozku po prodělané mozkové příhodě.

AQUA - lat.voda

AQUA DESTILATA - destilovaná voda. Je to přefiltrovaná voda, zbavená všech minerálních látek a solí. Dá se pít, ale ne dlouhodobě. Pokud byste se spletli ( nebo děti ) a této vody se napili, pravděpodobně by se to obešlo bez následků. Není však ( právě pro svou absenci minerálních látek a solí ) určena k opakovanému a dlouhodobému pití.

AQUA PRO INJEKCIONE - je to voda určená k ředění injekcí těsně před podáním. Je nejen destilovaná, ale i sterilní.

ARO - zkratka ANESTEZIOLOGICKO - RESUSCITAČNÍ ODDĚLENÍ.

AROMATICKÝ - laicky řečeno voňavý. Vyznačující se výraznou vůní, nebo chutí.
V chemii označující nenasycený cyklický útvar ( nejznámější a. látky : benzen, toluen, xylen ). Je nutné rozlišit chemické označení od běžně užívaného pro potarviny a jiné běžně dostupné látky.

ARTERIE - tepna

ARTRITIDA - zánět kloubu. Velmi bolestivá záležitost. Klasicky se projevuje otokem kloubu, zčervenáním, velkou bolestivostí, omezením pohybu. Nemusí být přítomny vždy všechny příznaky. Může být postižen jeden kloub i celá skupina kloubů ( např. drobné klouby na rukou ). Revmatici tuto záležitost velmi dobře znají, neboť revma je jednou z hlavních příčin atritidy ( revmatoidní artritida ). Jinak příčin je mnoho druhů ( infekní, tuberkulozní, a. při Lymské borelioze...).

ARTROZA - pozor neplést s artritidou. Artroza je nezánětlivé onemocnění kloubů, způsobené převážně mechanickým poškozením ( oděrem kloubní chrupavky ). Postižen bývá kterýkoliv kloub ( nebo klouby ) v těle. Starším lidem jistě netřeba vysvětlovat.

ARYTMIE - nepravidelná srdeční činnost, porucha rytmu srdce. Má mnoho příčin. Diagnostikuje se převážně za použití EKG, nebo Holterova monitorování ( známý Holter ).

ASEPSE - naprostá nepřítomnost mikroorganismů. Naprosto nutná součást operačních sálů. Dosahuje sterilizací. Chir. nástroje se sterilizují v autoklávu, operační sál se tzv. vysvítí infralampou.
Možná jste si někdy všimli, že se na operačních, nebo porodních sálech ( hlavně v noci ) svítí zvláštním modrým světlem. Tak vězte , že právě probíhá sterilizace oněch prostor.

ASERTIVITA - schopnost se zdravě prosadit bez agresivity.

Pokračování ...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama