Lidé nepotřebují živelné katastrofy, vyhubí se sami.

Abstinenční syndrom

26. září 2016 v 12:39 | Hanka |  Zdravotnické ABC
Tak se dáme do velmi vážného tématu, který se může týkat spousty lidí, dokonce i těch , kteří si myslí, že se jich to netýká.

Abstinenční syndrom je souhrn příznaků, které jsou důsledkem odnětí, resp. nedostatku drogy ( a nemusí jít vždy o klasické drogy, alkohol, či cigarety ).
Když to zjednoduším, rozlišujeme příznaky na :
1) fyzické - bolesti kloubů, bolesti hlavy, pocit na zvracení, průjem, slzení, třes celého těla, nebo jen rukou, žaludeční křeče...
2) psychické - nervozita, neklid, rozladěnost, podrážděnost, emoční labilita, skleslost, depresivní ladění nálady...

Obvykle se několik příznaků, jak fyzických, tak psychických objevuje vícero současně.
U každého člověka se může abstinenční příznaky projevit jinak. Záleží na osobnosti člověka, jeho toleranci vůči droze, rodinné, či partnerské zázemí...
Na toleranci vůči droze záleží opravdu hodně. Na někom vůbec nepoznáte, že by měl nějakou závislost. Jeho rozladění a horší náladě, můžeme přičítat nějaké nemilé zprávě, či pracovním starostem.
Až jak se závislost prohlubuje, postižený člověk se přestává kontrolovat a abstinenční syndrom vypukne naplno. I nejbližší lidé se potom diví jak je to možné, protože do té doby vůbec nic nepoznali.
To co jsme teď popsali, odpovídá většinou závislosti na tvrdých drogách, alkoholu i cigaretách.
Jenže ony existují i jiné závislosti. Na první pohled nejsou tak markantní, někdy by se dokonce zdálo, že jsou i společnosti prospěšné ( jako např. workoholismus ), ale ve finále se stává často to, co u alkoholové, či drogové závislosti - ztráta rodinného zázemí, vyčerpanost organismu a následný pobyt v psychiatrické léčebně na protidrogovém.

Jistě, existují závislosti, které byste do této kategorie vůbec nezařadili. Některé závislosti mohou být dokonce prospěšné.
Ale jako u všeho platí VŠEHO S MÍROU.
Uvedeme si závislosti, které nejsou tak známé.

Znáte někoho, kdo bez svého prášku na spaní vůbec neusne? Pokud dostane jiný, už je problém.
Takový člověk má návyk na určitý druh léku na spaní.
Dnes se farmaceutické firmy, snaží vyvíjet tyto léky tak, aby na ně nevznikala závislost. Klasickým lékem na který velmi rychle a často vznikala závislost býval Rohypnol.

Znáte někoho, kdo bez čokolády nedá ani ránu a je schopen zbaštit velkou tabulku sám za několik minut?
Takový člověk má na čokoládu závislost. Tedy ani ne tak na čokoládu, jako spíš na pocit slasti, který vyvolává SPECIFICKÁ chuť čokolády. Někdo má štěstí a nenechá to na něm nijaké následky, ale většina lidí s touto závislostí trpí výraznou nadváhou a kariézním ( kazovým ) chrupem.

Znáte někoho, kdo je neustále v práci, pracovní problémy řeší i u jídla, dovolené, v noci , stále je duchem mimo ( v práci ), svou rodinu sotva vnímá, stále něco organizuje a neumí se odpoutat od svého pracoviště a i když je doma, myslí na svou práci?
Takový člověk je klasickým workoholikem. Touto závislostí trpí převážně manažeři a vůbec lidé s nějakou vyšší funkcí.
Zdánlivě se zdá, že tato závislost je společnosti prospěšná, ale zeptejte se partnera takového člověka.
Workoholik se může dokonce cítit ukřivděný, že přece své rodině vydělává spoustu peněz, tudíž ji materiálně zabezpečuje a vůbec co by ještě chtěli.
Jenže děti obvykle nechtějí spousty peněz, chtějí aby táta ( máma ) šel s nimi na hřiště nebo na výlet. Partner takového člověka by se rád spokojil s průměrným platem svého protějšku, jen kdyby byl dotyčný více doma a mohl tedy také řešit domácí problémy nebo se více věnoval své vlastní rodině.
Takový člověk tak často končí vyčerpaný , rozvedený a bez zázemí. Ne hned. Dokud má sílu takto pracovat, nevidí problém. Ale jakmile se přidá nějaká vážná nemoc, či stáří, což jim znemožní pracovat, najednou se vše prudce změní.
Partneři takových lidí, pokud s ním zůstávají v manželství ( partnerství ) a jejich rodiny ( převážně děti ) by zasluhovali svatozář a svatořečení. Život s takovým člověkem není jednoduchý už jen proto, že manželka ( workolici jsou převážně muži ) workoholika je na všechno sama a tak není divu, že žádá o rozvod a hledá si nového partnera, který se jí bude více věnovat.

Znáte někoho, kdo si bez černé kávy neumí představit život a je schopen ji vypít neuvěřitelné množství?
Takový člověk je závislý na kofeinu.
Je to zdánlivě neškodná závislost. Neškodná do té doby, dokud postižený člověk netrpí výraznou hypertenzí a podobnými problémy.

O gemblerství ( závislosti na počítačových hrách ) vůbec psát nebudu, o tom už bylo napsáno a řečeno mnoho.

Jedinou závislost, kterou považuju za neškodnou pro všechny, je závislost na pohybu. Pravidelný pohyb, ať běhání, plavání, nějaký sport, či cokoliv jiného totiž vyvolává vyplavování endorfinů, což se všeobecně považuje za hormon štěstí. A ten velmi pozitivně ovlivňuje pozitivní náladu člověka. Stejný pocit se objevuje po požití čokolády, proto je závislost na čokoládě tak častá.
Jenže po sportovním výkonu dobrá nálada přetrvává mnohem delší dobu.
Možná se ptáte některých lidí, proč chodí běhat i v počasí, že by " psa nevyhnal ", v dešti, mrazu...
Odpovídá vám, že mu to dělá dobře, že na to těší.

Já sama mám závislost na černé kávě.
Ne, nepiju ji na litry, ale jak nemám aspoň jeden hrnek kafe denně, cítím se unavená, začíná mně bolet hlava. Už to na sobě cítím, že začíná " absťák ".
Pokud mu nevyhovím, " absťák " se prohlubuje. Únava se stupňuje, jsem schopná usínat za chůze, bolest hlavy se prohlubuje a nefungují na ni žádné léky. Dokonce i tak, že ze spaní cítím jak, mně bolí hlava. Mám pocit, že se mi hlava rozskočí. Jako by mi někdo dloubal vidličkou v mozku.
Sice trpím hypertenzí, ale podle lékaře mi jeden až dva hrnky kávy mi neuškodí. Víc vypiju málokdy.
Snažím se omezovat kávu tak jak je to jen možné a dávám si ji až když cítím blížící " absťák ".

Rozloučíme se citátem jednoho moudrého člověka : " NA KAŽDÉHO ČLOVĚKA ČÍHÁ NĚJAKÁ ZÁVISLOST, ALE BĚDA TOMU, KDO TU SVOU POTKÁ."

PS: Poznali jste se v tom, nebo jste poznali někoho blízkého?

Příště si povíme něco o hyperaktivitě dětí, čili o syndromu ADHD.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lucie Lucie | Web | 26. září 2016 v 13:29 | Reagovat

Ahoj Hani! :-) Tak já jsem se určitě poznala v té pasáži, kde píšeš o závislosti na čokoládě. :-) Řekla bych, že jsem typický příklad... Možná nejsem závislák pouze na čokoládě, ale obecně na sladkém.. Musím si každý den dát něco dobrého, kousek koláče, čokolády, sušenku... Jenže bohužel tímhle způsobem se mi samozřejmě nikdy nepodaří získat perfektní postavu. :-) :-) :-)

2 Hana Hávová Hana Hávová | Web | 26. září 2016 v 15:15 | Reagovat

Ahoj, Lucko, byla jsem se u tebe podívat. koukám, že se zase máme na co těšit.Jen máš trochu složité komentáře. Než se dostanu k publikaci komentáře uplyne půl hodiny. Nějak se v tom ztrácím.
Pokud jsi na těch fotkách ty, myslím, že není třeba se obávat o postavu. Máš-li dostatek pohybu a jinak žiješ zdravě, myslím že tvůj problém se jmenuje spíš mlsný jazyk než závislost. Spíš se orientuj tím, co to s tebou udělá, když tu čokoládu, nebo sladké obecně nemáš.Pokud vůbec nic, nemáš se čeho obávat.
A nebo zkus čokoládu nahradit ovocem. Některé je sladké tak až pálí. ;-)

3 Hanako Hanako | 27. září 2016 v 10:21 | Reagovat

Píšeš o kladné závislosti na sportu, ale vše chce míru. Když manžel,, s drahým dresem a drahým kolem z paneláku denně vyráží na cyklistické tůry či desetikilometrové běžecké trasy, a domácnost a starost o děti nechává jen na manželce, tak to už hraničí s nepěknou návykovostí(nebo sobectvím?) ;-)  ;-)

4 Lucka Lucka | Web | 27. září 2016 v 11:44 | Reagovat

[2]: Hani, to mě mrzí, že máš problém s komentáři. :-( Je pravdou, že na blogspotu je přidávání zdlouhavější, jelikož vždy před vložením komentáře chtějí ověřit, zda nejsme "robot". :-) Doufám, že tě složitější přidávání komentářů neodradí od toho ke mně nahlédnout... :-)
Co se týče fotky - ta už je asi 2 roky stará! Ale tolik se toho nezměnilo, neříkám, že jsem nějaký špekáček, ale mohlo by to být lepší. :-) Poslední rok pracuji v kanceláři, kde mám právě minimum pohybu, to pak ta kila snadno letí nahoru... :-)

5 Hana Hávová Hana Hávová | 27. září 2016 v 15:28 | Reagovat

[3]: Hmm, tak kladná závislost to je určitě, alespoň pro něho.
Myslím, že z jeho strany je to spíš sobectví. To je stejné jako když muž tráví celé dny na rybách, v kavárně , v hospodě, či jinde mimo svou rodinu.
Chce to si s ním promluvit, v horším případě nůž na krk. Ono to občas aspoň částečně pomáhá. Ale netvrdím, že vždy.To už je podobné jako u workoholika. ;-)

6 Hana Hávová Hana Hávová | 27. září 2016 v 15:30 | Reagovat

[4]: Po druhé už jsem věděla co mám dělat, tak to byl rychlejší. ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama