Lidé nepotřebují živelné katastrofy, vyhubí se sami.

Tak pokračujeme v " A "

15. září 2016 v 22:46 | Hanka |  Zdravotnické ABC
Tak jsem konečně vyhnala děti od počítače a zmocnila se ho sama.
V minulém článku jsem slíbila pokračování slovníku. Tak tedy trochu popojedem.

ASISTOVANÁ REPRODUKCE - léčebné postupy a metody používané při neplodnosti ( např. mimotělní oplodnění - IVF - in vitro fertility, známé " dítě ze zkumavky " ).

ASCORBOVÁ KYSELINA - tahle na první pohled zvláštní kyselina je prachobyčejný a nezbytný vitamin C.

ASOCIACE - sdružení, spojení.
1) Běžný jev v duševní činnosti , na němž se jsou založeny i některé i některé testy IQ.
2) Vyjádření pravděpodobnosti výskytu určité události.

ASOCIÁLNÍ - bez sociálního cítění, porušující společenská pravidla, jednající proti společnosti.

ASPERGRŮV SYNDROM - autistická porucha vznikající v dětství a přetrvávající do dospělosti. Jedinec se může adaptovat do běžného života, ovšem základní porucha přetrvává. Více si o autismu povíme v POPISU.

ASPIRACE - nasátí, odsátí.
Často se mluví o aspiraci tuhé stravy, nebo tekutiny.Proti vdechnutí máme u jídla, či pití obranný mechanismus - zástava dýchání. Když polykáme sousto nedýcháme, schválně se na to zkuste soustředit. Tento mechanismus bývá oslaben v opilosti, u některého typu demence, v bezvědomí, při některých nervosvalových onemocnění. Ale i při aspiraci dochází k obrannému mechanismu - kašli. Kašlem se tělo brání vniknutí tekutiny do plic. Dokončená aspirace, zejména velkého množství tekutiny, nebo tuhé látky je život ohrožující a většinou postižený upadá do bezvědomí. První pomoc spočívá v bouchnutí do zad a volání lékaře.

ASTENICKÝ - slabý, se štíhlou postavou, působící velmi křehce.

ASTRUPOVO VYŠETŘENÍ - jistě většině z nás už někdy dělali tzv. ASTRUPA. jednoduše a laicky řečeno je to zjištění zásobení těla kyslíkem a minerálními látkami rozpuštěné v krvi. Provádí se odběrem z kapilární krve ( z prstu, nebo ušního lalůčku ) do malé kapilárky, naplněné citrátem ( aby se krev nesrazila ). Po nabrání plné kapilárky se do ní vloží malá, kovová tyčinka, uzavře se z obou stran gumovou zátkou a promíchá se pomocí magnetu. Nejlépe ihned se odnáší do laboratoře.
V indikovaných případech nabírá lékař tzv. arteriálního astrupa. Je to stejné vyšetření, jen ze žilní krve. Zde se nabírá vzorek do speciání stříkačky.

ATAKA - prudký záchvat nemoci.

ATESTACE - specializační zkouška lékaře, která ho opravňuje k samostatné léčebně - preventivní činnosti v určitém oboru.

ATROFIE - zmenšení normálně vyvinutého orgánu.
1 ) fyziologická atrofie - vlivem stárnutí - zmenšení vyječníků po přechodu, zmenšení brzlíku po pubertě...
2 ) patologická atrofie - neprokrvení daného orgánu, nedostatečná výživa, nečinnost, porucha nervů... ( např. špatné prokrvování mozku při ateroskleroze, úbytek svakové hmoty u dlouhodobě ležících lidí.

ATROPA BELLADONA - lat. Rulík zlomocný, rostlina obsahující atropin a příbuzné alkaloidy. Je prudce jedovatý, ale v malém množství léčivý. Bývá ( nebo spíše býval ) obsažen v léku " na srdce " DIGOXINU.

AUTOGENNÍ TRÉNINK - metoda psychoterapie sloužící k dosažení pocitu uvolnění , v němž je člověk přístupný léčebným pokynům a němž se učí ovládat své psychické i vegetativní funkce.

AUTOKLÁV - přístroj sloužící ke sterilizaci lékařských nástrojů a jiných předmětů. Využívá horké páry za vysokého tlaku.

AUTOTRANSFUZE - v podstatě jde o podání vlastní krve sama sobě.
1) postup, kdy je člověku podána ( např. při plánované operaci, kde lze předpokládat větší krevní ztráty ) jeho vlastní krev, která mu byla předem odebrána a uschována. Výhodou je ostranění rizik spojených s přenosem některých nemocí a naprostá totožnost krve.
2 ) metoda první pomoci, kdy se zdvižením nohou a rukou lépe prokrví důležité orgány a omezí přísun krve do okrajových částí těla.

AVITAMINOZA - naprosté chybění jednoho, nebo více vitamínů.
Jistě jste slyšeli o kurdějích. Kurděje jsou avitaminoza C., čili naprosté chybění vitaminu C. Vyskytovalo se na lodích při dlouhých plavbách při nedostatku čerstvého ovoce a zeleniny.

A hele už jsme u konce. Tímto končíme u písmene A slovník a příště už začneme něco zajímavějšího a obsažnějšího a totiž POPIS. Budeme obsažněji probírat vybrané, jednotlivé hesla.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jarka Jarka | Web | 17. září 2016 v 9:04 | Reagovat

Na ty podrobnosti k vybraným heslům jsem  zvědavá, třeba slibovaná autistická porucha mě docela zajímá. Znám blog, na kterém píše maminka autistického chlapce.

2 Hana Hávová Hana Hávová | 17. září 2016 v 14:00 | Reagovat

[1]: Já taky, pokud ale myslíš ten samý co já , tak ten musela autorka zrušit, kvůli nevraživosti a zášti některých lidí. Moje kolegyně má taky autistickýho syna a dost si s ním užila. :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama