Lidé nepotřebují živelné katastrofy, vyhubí se sami.

Tak rychle do toho popisu

21. září 2016 v 0:01 | Hanka |  Zdravotnické ABC
A jdeme na to.
Konečně jsem vyšetřila trochu času na to, abych se mohla pustit do POPISU.
Znáte to, podzim. Člověk chytá poslední teplejší dny se sluníčkem a snaží se něco udělat na zahradě. A i když zrovna prší, tak zase počítač okupuje někdo jiný.Nerozhodný


Začnem nepříjemnou záležitostí, kterou zažila mnohá žena ( já také ) - ABORTUS
Tohle hrozivě znějící slovo zní v překladu neméně hrozivě - POTRAT.
Potrat je z lékařského hlediska vypuzení, či odstranění plodu z dělohy.
O potratu mluvíme do konce 28. týdne těhotenství, kdy plod ještě není schopen samostatného života.
Potrat dělíme na samovolný a umělý ( včetně kriminálního ).
Samovolný potrat začíná zpočátku mírným krvácením, které postupně sílí a končí to otevřením děložního hrdla a vypuzení plodu ( či embria ) z dělohy. Současně mizí i těhotenské příznaky .
Pokud dojde k samovolnému potratu úplnému, vyjde z dělohy nejen plod, ale i vše, co plod obklopuje, včetně děložní sliznice. Někdy dochází k tak časnému potratu, že může být zaměněn za opožděnou, silnější menstruaci. Často ještě žena ani neví, že je těhotná.
U potratu neúplného, zůstává část plodových obalů v děloze a musí se odstranit v nemocnici. Hrozí buď zahnívání zbytku plodu a tudíž nebezpečná infekce, nebo život ohrožující krvácení. Oboje může být nebezpečné.
K opakovaným potratům může dojít při abnormalitách dělohy, tj. obrácená děloha, zjizvená děloha
( po prodělané operaci ), špatně vyvinutá děloha, " slabé " děložní hrdlo ..., nebo při hormonálních poruchách...
Příčin potratu je mnoho.
Špatně se vyvíjející plod, gynekologické onemocnění matky, některé choroby, či vady ( i z doby před otěhotněním ), špatná strava matky, nebo se někdy ani žádná příčina nezjistí.
Někdy se podaří podchytit hrozící potrat v samém počátku. Pro matku to znamená, že musí zbytek těhotenství strávit v nemocnici pod dohledem. Při " slabém " děložním hrdle se někdy dělá tzv. cerkláž. Tj. rozevírající se děložní hrdlo se stáhne několika stehy. Potom se ovšem musí včas stehy včas odstranit, aby mohlo dojít k přirozenému porodu. Dnes se častěji u matek, které prodělali cerkláž provádí spíše císařský řez.
Dnes se, díky specializované intenzivní péči daří zachraňovat i děti narozené před 28. týdnem těhotenství a vážící méně než 1 kilogram. O tom, zda to je dobře, vzhledem k pozdějším, případným postižením a problémům, se zde neodvažuju polemizovat.
Tak to jsme probrali potrat přirozený.
Nevím jak vy, ale já byla po prodělaném přirozeném potratu dost dlouho psychicky dost na dně. Trvalo mi více než půl roku, než jsem se mohla podívat do cizího kočárku bez toho, abych se potom rozbrečela.

Teď se dostáváme k pro mě nepochopitelnému potratu umělému ( čili k interrupci ).
Legální potrat se provádí vždy v nemocničním prostředí. Tedy až na novinku a to jsou potratové pilulky. Provádí se ambulantně, žena odchází po několika hodinách domů.
Potratem umělým je i tzv. potrat kriminální. O kriminální potrat jde vždy, když je potrat proveden někým jiným, než lékařem v nemocnici.
Podle statistik od doby, kdy existují BABYBOXY pomalu ubývá interrupcí, jak legálních , tak nelegálních.

Mezi námi, vůbec si neumím představit, že bych měla podstoupit potrat DOBROVOLNĚ.
Mám-li existenční problémy, dám si pozor, abych neotěhotněla a pokud už by se stalo, budu to intenzivně řešit. To už je pro mně přijatelnější, buď nechat dítě v porodnici a podepsat souhlas s adopcí, nebo dát dítě do babyboxu. Pokud by došlo k otěhotnění po znásilnění, dítě za to nemůže a asi bych postupovala stejně.
Těžko mnohým sahat do svědomí, každou ženu, která podstupuje interrupci k tomu vedou jiné důvody. S tím se musí každý vypořádat sám. Nechci nikoho odsuzovat, jen říkám, že pro mně to je nepochopitelný krok.
Život i nenarozeného dítěte je pro mně posvátný.

Tak tímto končíme první článek POPISU a v dalším si povíme něco o abstinenčním syndromu. To taky není moc veselé téma.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama