Lidé nepotřebují živelné katastrofy, vyhubí se sami.

AIDS

16. října 2016 v 0:54 | Hanka |  Zdravotnické ABC
Dneska si napíšeme něco o AIDS.
Nemoc zatracovaná a opředená mýty. Jak se mám tedy chovat k nemocnému s AIDS? Poznám vůbec, že člověk, kterého třeba denně potkávám je nemocný AIDS? Je nutné se takovému člověku na hony vyhýbat? Když mu podám ruku, nenakazím se také?....atd, atd.

Nejprve si řekneme o co vlastně jde.


Je to syndrom získané imunodeficience ( získaný imunitní deficit )
Onemocnění je způsobené retrovirem HIV, který napadá buňky nezbytné ke správnému fungování imunitního systému, ale i buňky nervového systému.
PŘENÁŠÍ se především POHLAVNÍM STYKEM, KRVÍ ( u narkomanů z inj.stříkaček, při transfůzi, pokud dostaneme krev nakaženého člověka - to se u nás nestává, krevní konzervy jsou velmi pečlivě kontrolovány ), A OBČAS I PŘI PORODU Z MATKY NA DÍTĚ.
Z toho vyplývá, že při běžném styku se nakazit nemůžeme, protože virus je velmi málo odolný ve vnějším prostředí. Pokud podám nakaženému člověku ruku, nic se mi nestane, tímto způsobem není nemoc přenosná.
Nemoc je rozdělena do několika stádií.

Stadium A je v podstatě akutní retrovirový sydrom, bezpříznakové období. Nemoc v tomto ranném stadiu je zjistitelná pouze ( často náhodně ) laboratorními testy. Trvá několik měsíců až několik let.

Stadium B zahrnuje nespecifické příznaky a některé lehčí infekce ( hubnutí, zvýšené teploty zdánlivě bez příčiny, průjmy, zvětšené mízní uzliny).

Stadium C odpovídá vlastnímu AIDS s příznaky velkých oportunních infekcí, či nádorů. Velmi často se projevuje naplno až několik let po nákaze. Vlastní nákaza má jen nenápadné příznaky ( probíhá obvykle jako chřipkové onemocnění ). Až později se objevují příznaky vyplývající z téměř chybějící imunity, jako velmi těžký průběh běžných infekcí ( rýma, obyčejná viróza ), bývají těžké záněty plic, mozku, virové infekce, některé nádory, postižení kůže ( vyrážky po celém těle s výskytem puchýřků ).
Postižení nervového systému může vést k demenci.

Nemoc zatím neumíme vyléčit, ale užíváním specifických, silných a velmi drahých léků lze postup nemoci významně zpomalit.

POZOR! AIDS JE INFEKČNÍ I BĚHEM PRVNÍHO STADIA, kdy člověk ještě neví je nakažen.

Jak se chránit nákaze AIDS?
Především partnerskou věrností, abstinencí drog, zejména nitrožilního užití drog, střídáme-li sexuální partnery, je lépe se chránit kondomem ( platí to obě pohlaví, přenos nemoci se děje jak z muže na ženu, tak z ženy na muže). Máme-li sebemenší podezření na nákazu AIDS ( HIV ), necháme si udělat testy.

Byla řeč i o nákaze skrz krevní transfúzi. Zatím v našich podmínkách není zmínka o nákaze AIDS skrz krevní transfúzi. Krev od dárců i dárci krve samotní podléhají velmi přísné kontrole, mají hotové velké množství testů.

Je zajímavé, že některé osoby nakažené virem HIV, zůstávají trvale v prvním stadiu a vlastní AIDS u nich nepropukne.
Přesto je důležité , aby tyto osoby byli informováni o tom, že jsou HIV pozitivní.
Oni sami sice neonemocní, ale mohou chorobu přenášet na další osoby. Zatím se nezjistilo, co způsobuje u některých jedinců imunitu proti AIDS, přestože zůstávají přenašeči.

A nakonec i má zkušenost s HIV nakaženým člověkem.

Asi před dvěma lety jsme přijali na oddělení mladou Thajku, která teprve nedávno přišla do naší republiky.
Stihla si pouze vyřídit nejdůležitější dokumenty a najednou zničeho nic dostala vysoké horečky.
Lékař diagnostikoval chřipku, dostala léky a poslal ji domů.
Jenže její stav se prudce zhoršoval, takže už druhý den byla přijata do nemocnice s tím, že se udělá vyšetření a zjistí se od čeho má stále horečky.
Proklepli ji opravdu důkladně. Ale stále se nevědělo proč mívá ( hlavně večer ) horečky šplhající až ke 42 st a občas z horeček upadá do bezvědomí. Vlastně by měla přijít v tomto stavu na JIP, ale tam bylo zrovna plno.
Už jsme nevěděli jak bychom snížili vysoké horečky. V tomto stavu, když už nepomáhá ani Paracetamol do žíly a antibiotika nezabírají ( nebo jen dočasně ), podáváme chlazené infúzní roztoky. Je to jednoduché. Obyčejný fyziologický roztok se dá do lednice a dobře vychlazený se podá klasická infúze. Je to tak trochu léčba šokem, když už klasické a osvědčené metody selhávají.
Děvče bylo velmi trpělivé, dělalo vše, co se po ní chtělo, nestěžovalo si ( on jí taky nikdo nerozuměl, česky uměla jen velmi málo , to snad i moje mizerná němčina je lepší, než její čeština ), ale stálé střídání vysokých horeček a chvílemi klidu, ji velmi vyčerpávalo. Upadala pomalu do apatie a ztrácela zájem o okolní dění.
Až jednou konečně někoho z lékařů napadlo, udělat testy na HIV. Jenže takové vyšetření se děje jen s písemným souhlasem pacienta. Ale jak vysvětlit mladé ženě, která skoro neumí česky, tak složitou věc?
Jenže dívka byla tak vysílená, že by nejspíš nepochopila nic z toho, co by jí nějaký překladatel přetlumočil.
Tak se jí prostě řeklo, tady to podepiš, budeme ti opět brát krev na speciální vyšetření.
Unaveně podepsala , co jí bylo předloženo a vypadalo, že jí to opravdu jedno je. Kdyby ji někdo v této chvíli dal podepsat souhlas s vlastní popravou, tak to snad i podepsala také.

Po několika dnech přišly výsledky z imunologie a ehle... testy přišly pozitivní.
A hned bylo jasno a také současně vznikla tak trochu panika. Přišlo s ní do styku, strašně moc lidí, několikrát se jí odebírala krev, moč a jiné tělesné tekutiny. Po čase panika odezněla. Kdo chtěl, mohl si nechat na náklady nemocnice udělat testy na HIV. Všem vyšly negativní, takže se situace rychle uklidnila.
Děvče se hned druhý den transportovalo do Ústí nad Labem, kde mají zkušenosti a možnosti jak léčit HIV pozitivní lidi.
To byla moje jediná zkušenost s nakaženým člověkem a doufám, že i poslední.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jarmila* Jarmila* | E-mail | Web | 16. října 2016 v 1:18 | Reagovat

Smutný příběh.
Tahle nemoc je opravdu pro určité skupiny lidí nebezpečná. Přesto si někteří mladí nedají říct, aby používali kondom.

2 Jarka Jarka | Web | 17. října 2016 v 18:11 | Reagovat

Když se začalo o AIDS mluvit, byla to nová neznámá nemoc a myslím, že si tenkrát lidé z rizikových skupin dávali pozor. Teď už ovšem nemoc zevšedněla a domnívám se, že se jí lidé tak nebojí a nezřízeným životem riskují znovu...

3 Maruška-Fukčarinka Maruška-Fukčarinka | Web | 17. října 2016 v 18:22 | Reagovat

Ostražitost občas nezodpovědní podcení ... :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama