Lidé nepotřebují živelné katastrofy, vyhubí se sami.

Alkoholismus

28. října 2016 v 4:13 | Hanka |  Zdravotnické ABC
Dnes máme na programu velmi diskutované téma s kterým se může dostat do styku kdykoliv a kdokokoliv z nás. Vím, alkoholismus není jistě třeba podrobně rozebírat, o tom už psali a mluvily daleko větší kapacity než jsem já, ale myslím, že do našeho ABC určitě patří a myslím, že není jistě žádný důvod se tomuto tématu vyhýbat.Alkoholismus je stav, kdy při němž je jedinec na alkoholu závislý ( byť si to sám nikdy nepřipustí ). Věta, já můžu přestat pít kdy chci, je typická. Alkoholik má vždy důvod se napít. Pokud ho nemá " objektivně ", nějaký důvod si vymyslí. Pokud alkoholik nemá přístup k alkoholu, dělá vše proto, aby se k němu dostal.
Alkoholické abstinenční příznaky je soubor příznaků ojevujících se při zmenšeném ( nebo žádném ) příjmu alkoholu u chronických alkoholiků.
Vyskytují se v prvním stadiu - pocit neklidu, strachu, poruchy spánku,třes prstů...

V druhém stadiu - větší optická dezorientace v prostoru i čase, halucinace, bušení srdce ...

Ve třetím stádiu ( delirium tremens ) - zintenzivnění pocitů obou předchozích stádií, hypertenze, křeče, nadměrné pocení ...

Pokud jste si až dosud mysleli ( jako do nedávna moje sousedka ), že delirium tremens je nejvyšší stav opilosti, tak vězte, že to je pravý opak. Je to nejvyšší stav abstinenčních příznaků.

Co je alkoholová intoxikace?
Alkoholová intoxikace se bohužel netýká jen alkoholiků. Je to otrava alkoholem, která může postihnout i toho, kdo je pouhým konzumentem.
Alkoholová intoxikace je akutní stav způsobený požitím nadměrného množství alkoholu, příčemž se nedá vyjádřit to nadměrné množství. Je to přísně individuální. Pro někoho je to pouhých pár deci, pro jiného láhev, ještě pro dalšího půl sudu.
Nicméně u každého působí stejně. Otravu alkoholem rozdělujeme, v závislosti na požitém množství,do 4 stádií.

1) excitační - člověk je viditelně opilý, motá se, blábolí nesmysly, s každým se kamarádí...
2) hypnotické - člověk usíná při každé vhodné ( někdy i nevhodné ) příležitosti, ale dá se ještě poměrně dobře probudit.
3) narkotické - člověk se klidně položí na ulici a usne, není k probuzení ani na bolestivý podnět
4) asfyktické - zde již nastává smrt v důsledku centrálního selhání dýchání a oběhu.

Většina lidí se dostane do prvního nebo do druhého stadia, ale pokud již nastane třetí stadium, už se z něho tak snadno nevyspíme, zde už je třeba lékařské pomoci, o stádiu čtvrtém ani nemluvě.

Pokud nevíte, jaké množství alkoholu snesete ještě bez trvalejších následků pro organismus můžete se " najít " v této tabulce:
ABSTINENT - to je člověk, který trvale odmítá konzumovat alkohol v jakékoliv podobě. Zde může být náhodná intoxice velice nebezpečná.

PŘÍLEŽITOSTNÝ KONZUMENT - je člověk, který alkohol vědomě nevyhledává, ale má-li příležitost ( např. oslava, návštěva ...) trochu se napije, ale dobře ví, kde je jeho míra a kdy už mu to stačí. Dosáhne-li této hranice, alkoholu už se nedotkne. Takovýto člověk se málokdy dostane do stádia otravy alkoholem, ale pokud ano, může to být velmi nepříjemné.

PIJÁK - je člověk, který má k alkoholu kladný vztah. Alkohol mívá i doma po ruce a stává se, že se dokáže příležitostně pořádně opít, při čemž stále ještě snese poměrně velké množství alkoholu. O takových lidech se říká že " umí pít ". Bývají ( zvláště trochu již podnapilí ) velmi zábavnými společníky, rychle ztrácejí zábrany. Ale také ještě nemívají abstinenční příznaky pravých alkoholiků a bez alkoholu dokáže vydržet poměrně dlouho.
ALE POZOR, ZDE UŽ JE NEBEZPEČÍ TRVALÉHO ALKOHOLISMU POMĚRNĚ VELKÉ. Ne každý dokáže zůstat ve stádiu konzumenta.
U těchto lidí bývá druhé stádium otravy alkoholem poměrně běžné, někdo dosáhne i třetího. Tito lidé proto občas mohou přespat i na záchytce.

ALKOHOLIK - zde už se dostáváme k pravé závislosti. Alkoholik už nedokáže bez skleničky ( či sklenice ) ani vstát z postele, ač to nikdy sám nepřizná a tvrdí, že má vše pod kontrolou a že POKUD by CHTĚL, dokáže s pitím ihned skončit.
Nevěřte takovým lidem, sami to nedokážou, i kdyby tisíckrát chtěli. Vždy se najde důvod, proč s tím skončit nemohou.
Několikrát jsem se setkala s odpovědí na otázku, proč jsou zase " na mol ", mě umřel kamarád. Pokud je to pravda, tak to je kamarád z mokré čtvrti, který se dostal již do 4. stadia alkoholové intoxikace, ale ještě častěji je to prostě jen výmysl.
Alkoholici jsou dosti častými nocležníky záchytných stanic, popř. nemocnic.

A na závěr jednu drobnou historku s dokonale opilým člověkem.

Před několika lety, kdy ještě nefungovala v Liberci záchytka, jsme jednou v sobotu dopoledne přijali poměrně mladého muže. Věk tak asi do 40 let. Byl namol. Přesouvali jsme ho z lůžka na lůžko, ani se nehnul, jen něco nesrozumitelného zachrochtal, zafuněl a spal dál. Co s ním. Nechat mu vykapat několik kapaček, ať se rychleji vyplaví alkohol z těla, nechat trochu prospat. Nic jiného se s tím dělat nedá.
Nacpali jsme ho za pomoci dvou zřízenců na naši postel a začala jsem ho s kolegyní svlékat. Bundu, triko, kalhoty.
Když jsme mu táhly kalhoty pod nimi měl DÁMSKÉ SILONOVÉ PUNČOCHÁČE A POD PUNČOCHÁČEMI TANGA.
Podívaly jsme se s kolegyní na sebe a potlačily smích. Svlékly jsme ho i z toho, daly mu košili zvanou anděl a pro jistotu i plenu, aby nám v tom alkoholovém bezvědomí nepočůral postel. Všechny jeho věci jsme mu daly do tašky a strčily do nočního stolku. Postel jsme zabezpečily oběma zábranama, aby nám náhodou nespadl a nechaly ho být. Občas jsme ho zkontrolovaly.
Od lékaře na příjmu měl psáno, že až se probudí a bude schopen chodit, může odejít.
Mladý muž spal dobře až do 6 do večera. Nepřetržitě, ani oběd neměl, protože nebyl k probuzení.
Najednou po anglicku zmizel. Ani jsme to nezaznamenaly. Vše co jsme na něho navlékly nechal na posteli, vzal si své věci ze stolku a byl fuč.
Osobně si myslím, že to byla z jeho strany nějaká sázka, nebo to byl transvestita. Ale to už se asi nikdy nedozvím. A že zmizel tak tajně. Asi se dost styděl.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jirka Jirka | E-mail | Web | 28. října 2016 v 10:07 | Reagovat

Zajímavé čtení. Podle něj jsem při jednom pivu k masité večeří příležitostný konzument. Připojím taky jednu historku. Před léty byl na pražskou záchytku dodán opilec, který se při příjmu zeptal personálu: "Máte tady rum?  Jestli tady nemáte rum, tak tady nebudu!" :-)

2 Jarka Jarka | Web | 29. října 2016 v 11:12 | Reagovat

Pro svou osobu jsem alkohol neobjevila, jsem skoro abstinent, napiju se opravdu jen málo kdy. Ne, že bych byla tak zásadová, ale ono mi to nechutná. :-P  :D

3 Hana Hávová Hana Hávová | 29. října 2016 v 19:18 | Reagovat

[1]: Také se počítám mezi příležitostné alkoholiky. :-)

4 Hana Hávová Hana Hávová | 29. října 2016 v 19:20 | Reagovat

[2]: Taky ho nemusím mít, tvrdý alkohol nepiju vůbec, nechutná mi to, dám přednost vínu, nebo likérům, přednostně mnou vyrobených. ;-)

5 bezdikovotvoreni bezdikovotvoreni | Web | 30. října 2016 v 17:16 | Reagovat

Já to znám a ted jsem na se moc pišná že nepiji Zdravim :-)

6 Hana Hávová Hana Hávová | 30. října 2016 v 23:02 | Reagovat

[5]: Máš být na co pyšná, ne každý to dokáže. :-)  :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama