Lidé nepotřebují živelné katastrofy, vyhubí se sami.

Když to nejde mluvit

6. října 2016 v 5:06 | Hanka |  Zdravotnické ABC
Řeč bude o jedné z nejtěžších poruch ( zejména po mozkové příhodě ), o AFÁZII.

AFÁZIE je porucha tvorby a porozumnění řeči. Je způsobena poruchou dominantní hemisféry ( mozkové polokoule ). U většiny lidí levé.
Jsou v podstatě 4 druhy afázie.
1) motorická - vyznačuje se poruchou tvorby řeči při zachované schopnosti řeči rozumnět. Tz. postižený člověk vám bude rozumnět, co mu říkáte, ale sám se bude vyjadřovat špatně. Ví co chce říci, ale neumí to vyjádřit. Nebo přehazuje písmenka ( př. tabák - kabát ). Je si této poruchy vědom a je z toho velmi nešťastný, že se s nemůže s nikým dorozumět. U těchto lidí často pomáhá , vzít ho za ruku a ať ukáže co chce . Při najití správného předmětu jej pojmenovat a chtít od postiženého, aby to správně zopakoval. Jde hlavně o znovuupevnění již dříve naučených výrazů.

2) senzorická - vyznačuje se pravým opakem předchozí poruchy. Člověk je schopen mluvit, ale nerozumí tomu, co mu říkáte. Veškerá mluva mu zní jako kdyby na vás mluvil Japonec a vy jste neuměli japonsky. Bývá často těžká a vede k hlubokému potižení pacienta. Bude se zlobit, že mu nerozumíte a bývá těžké ho přesvědčit, že nerozumí on vám.

3) amnestická - je charakterizována neschopností vybavit si správný pojem, při zachované schopnosti jej slovně opsat. Např. talíř bude popisovat jako : taková ta kulatá věc co se z ní jí.
Mívám občas pocit, že touto poruchou trpí moje nejmladší dcera, protože ta než si vzpomene na to co chce říci, tak popíše všechno okolo, jen ne to co měla na mysli. Ale u ní to není afázií, ale dyslexií. Tohle totiž dyslektici běžně dělají. Ale to si popíšem až se dostaneme k tématu poruchy učení .

4) totální ( nebo globální ) je nejtěžší typ afázie. Jsou porušena všechna řečová centra. Postižený člověk není schopen rozumnět řeči , ani písemnému projevu a sám není schopen se vyjadřovat a vybavit si správný pojem. V podstatě je to stejné , jako by byl němý a hluchý. Není porušena inteligence daného člověka, o to je to horší.

V lehčích případech může pomoci klinický logoped, kterému se někdy, aspoň částečně, podaří takového člověka zase rozmluvit.
S logopedií je dobré začít hned jak to jde. Je to stejné jako u novorozenců nějakým způsobem pohybově postižených. Čím dříve se začne s cvičením ( často již v inkubátoru ), tím lépe. Je to běh na dlouhou trať a trvá to roky, než se takto postižený člověk znova naučí mluvit a rozumnět.
V těžkých případech je bohužel změna nevratná a postiženému člověku, ale i jeho rodině se svět obrátí naruby.

Afázie se ve většině případů vzniká při cévních mozkových příhodách, dále při těžkých úrazech hlavy, zejména s krvácením do mozku , někdy i při těžkých zánětech mozkových blan, nebo vůbec při nejtěžších infektech mozku.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Intuice Intuice | E-mail | Web | 6. října 2016 v 17:44 | Reagovat

Těžká porucha. Někdy mám stavy, kdy slyším, ale nerozumím, nerozliším. Slyším to jako šum. Většinou tedy v menším hluku. Ale to se týká spíše sluchu.

2 Hana Hávová Hana Hávová | 6. října 2016 v 22:17 | Reagovat

[1]: Nech se vyšetřit na ušním, popř. na neurologii. Tam ti řeknou , jestli se s tím dá něco dělat a co. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama