Lidé nepotřebují živelné katastrofy, vyhubí se sami.

Astma

21. listopadu 2016 v 1:37 | Hanka |  Zdravotnické ABC
Tak zase trochu popojedeme v naší abecedě.
Na pořadu je astma
To je všem známé onemocnění, trápící řadu osob od nejranějšího dětství.
Tak si povíme jak vzniká, co je toho příčinou i to co s tím můžeme ( pouze částečně ) dělat.
Ten, kdo astmatem trpí, jistě to, co budeme tady popisovat, všechno ví, je informován od lékaře.
Toto je spíš pro ty ostatní, aby věděli, že tyto potíže si nikdo nevymýšlí. Takový astmatický záchvat snad ani "nafilmovat" nelze, člověk by se udusil už jen samotným předváděním.PRŮDUŠKOVÉ ASTMA ( astma bronchiale ), vzniká na podkladu chronického zánětu průdušek, který zvyšuje reaktivitu dýchacích cest na četné zevní podněty ( zevní vlivy, infekce, emoce, fyzickou námahu apod. ).
Astma je onemocnění charakterizované záchvatovou, výdechovou dušností vznikající na podkladě náhlého zúžení průdušek.
Uplatňují se dědičné faktory, které spolu s novorozeneckým a kojeneckým obdobím ovlivňují utváření imunitního systému.
Astmatici mívají často přidružené alergie na prach, pyl, peří, roztoče, zvířecí srst, potravinové a lékové. Mohou trpět i různými druhy atopických exémů. To je proto, že jejich imunitní systém nepracuje normálně, ale reaguje nepřiměřeně na již zmíněné alergeny. Významný je i vliv psychiky.

Astmatický záchvat se projevuje dušností s klasickým pískáním, obtížným výdechem.
Laicky řečeno, průdušky se na nějaký vnější podnět ( zvýšená prašnost vzduchu, kvetoucí rostliny, nezvyklá a nepřiměřená tělesná námaha, výfukové plyny v ovzduší ...) náhle křečovitě stáhnou. Nemocný nemůže dodechnout, zúženými průduškami proudí vydechovaný vzduch, ale v zúženém místě vydává pískavý zvuk, asi tak jako když vyfukujete gumový balónek a zúžíte a zmáčknete hrdlo.
Každý astmatik by měl u sebe nosit bronchodilatační spreje tzv. foukačky. Ty určuje ošetřující lékař, podle typu astmatu a přidružených chorob, věku apod.
V případě astmatického záchvatu se tyto foukačky použijí na roztažení zúžených průdušek. Většinou se po použití nemocnému uleví.
Tyto foukačky se však užívají i léčebně. Kromě sprejů se používá i inhalace.
U astmatiků se musí dávat pozor na salyciláty, tj. léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou ( Aspro, Aspyrin, Acylpyrin...) Kyselina acetylsalicylová může též vyvolat astmatický záchvat.
A už vůbec by astmatik neměl kouřit a vůbec se pohybovat v zakouřených prostorách. Jistě není třeba vysvětlovat proč.
V akutním stavu se ( převážně v nemocnici ) používá k léčbě astmatu oxygenace ( podává se kyslík kyslíkovými brýlemi popř. maskou ), již zmíněná inhalace a podávání protialergických léků.
Vy sami můžete ovšem také významně přispět.
Dobrou prevencí bývá zdravá životospráva, dechová rehabilitace, otužování a častý pobyt na čerstvém vzduchu. Tím je myšleno pobyt v horách, u moře, v lese nebo v přírodě vůbec. Naprosto nevhodné jsou procházky v inverzi a nejvyšší pracovní špičce, kdy je ovzduší plné výfukových zplodin.
Léčbu mnohdy doplňuje ( především u dětí ) ještě psychoterapie, speleoterapie ( pobyt v jeskyních, poslední dobou jsou moderní tzv. solné jeskyně ), akupunktura, lázeňská péče zaměřená především na dechovou rehabilitaci a pobyt v přírodě.

Další formou astmatu je SRDEČNÍ ASTMA ( astma cardiale ).
To se projevuje těžkou noční, záchvatovitou dušností, vznikající u závažné poruchy levé srdeční komory.
Dušnost se projevuje v poloze vleže několik hodin po usnutí. Nemocný se budí s pocitem nedostatku vzduchu a s tím spojenou úzkostí a tísní. Pomoci si můžeme tak, že spíme v polosedě, nebo si nasteleme více polštářů pod horní polovinu těla.

Občas se vyskytuje i ASTMA SMÍŠENÉ ( astma mixtum ), které je kombinací obou předchozích forem astmatu.
Srdeční a smíšené astma se vyskytuje převážně u starších osob, kdežto astma průduškové se může vyskytovat už od nejranějšího dětství.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jirka Jirka | E-mail | Web | 21. listopadu 2016 v 20:26 | Reagovat

Já jsem si za ta léta co běhám po světě opatřil různé vymoženosti, ale astma mezi nimi není a ani po něm netoužím. Je dobře, že píšeš nejen o něm, ale i co proti němu.

2 Lucie Lucie | Web | 22. listopadu 2016 v 12:33 | Reagovat

Astmatem naštěstí netrpím, musí to být hodně nepříjemné. Když už mě ale vyjímečně napadne jít si zaběhat, vypadá to velmi podobně jako bych astma skutečně měla, také totiž nemůžu vůbec dýchat a popadnout dech... :-) :-)
Jako malá jsem ale měla laryngitidu, to bylo taky hrozné. Měla to i mladší sestra a vždycky jsem se hrozně bála, že se udusí... Za mně na to ještě ani nebyly pořádné léky, za sestry už celkem ano. Naštěstí laryngitida v dětském věku odezní..

3 Hana Hávová Hana Hávová | Web | 22. listopadu 2016 v 23:05 | Reagovat

[2]: Laryngitida se svými příznaky ( alespoň z počátku )astmatu dost blíží. Jen s tím rozdílem, že je na jiném, infekčním základu a až po důkladném vyšetření a odběru krve se zjistí o co se vlastně jedná.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama