Lidé nepotřebují živelné katastrofy, vyhubí se sami.

Prosinec 2016

A léta běží, vážení

18. prosince 2016 v 22:30 | Hanka |  Co se děje u nás
Dnes jsme byli u naší babičky slavit narozeniny. Babička je moje tchyně, ale jako by byla má maminka, nebo babička.
Bylo jí dnes 87 let. Na svůj věk je ještě docela dobrá.
Žije pořád sama, k nikomu z dětí jít nechce, že jí je zatím takhle nejlíp.
Řekli jsme si, že dokud to jde, že jí necháme tak být- Až to nepůjde, budeme to řešit.
Takže k ní občas zaskočíme, nakoupíme, uděláme větší úklid, nebo přineseme hotové jídlo.
Vždycky se durdí, že utrácíme peníze.
Tak to dělám tak, že jako nakoupím pro nás a potom nenápadně mrknu, jestli má doma nějaké jídlo. Pokud má aspoň na dva dny, dobrá, neříkám nic.
Pokud nemá, nechám jí tam něco aspoň na chleba. Sýr, salám, kousek chleba, nebo nějakou pomazánku. To jí potom mezi dvěřmi na odchodu řeknu, že jsem jí v lednici nechala to a to. Už to takhle dělám roky, protože jsem přišla na to, že , když jí to řeknu hned a ještě nějakou dobu sedím u kafe, tak je schopná mi to nastrkat zase zpátky se slovy, že nic nepotřebuje.
Tak to dělám takhle, aby neměla čas mi to v nestřežené chvíli strčit zpátky do tašky.


Dostáváme se k popisu písmene "B"

17. prosince 2016 v 0:28 | Hanka |  Zdravotnické ABC
První z popisu písmene "B" jsou BARBITURÁTY.

Barbituráty jsou léky, které se hlavně v minulosti užívaly při léčbě nespavosti. Byly silně návykové a velmi brzy se na ně vytvořila závislost. Toho využívali i narkomani a z léků, které vymámili na lékařích si chemickou reakcí vyráběli drogy.
Vzhledem k nízké terapeutické účinnosti a k poměrně častým vedlejším účinkům byly nahrazeny novějšími typy hypnotik ( léky na spaní ) a antiepileptik ( léky na tlumení křečí při epilepsii ).


Jedeme dál s béčkem

15. prosince 2016 v 15:18 | Hanka |  Zdravotnické ABC
Zase trochu popojedeme s naší abecedou, abychom se brzy dostaly k tématu, které vás zajímá nejvíce a totiž k cukrovce a všemu co s ní souvisí. Ale to musíme nejprve dokončit "B" a "C" a pak se teprve dostaneme k diabetu. Tak jedem, ať nám to odsýpá.

BIOPSIE - je vyšetření vzorku živého lidského orgánu nebo tkáně a odběr této tkáně.B. umožňuje stanovit nebo upřesnit diagnozu a rozsah onemocnění a stanovit nejúčinnější léčbu. Odběr tkáně se provádí speciálními klíšťkami ( většinou ) pod ultrazvukem , nebo přímo odříznutím malého kousku orgánu při operaci.

BIOTIN - je vitamín H. Je to vitamín rozpustný ve vodě, nezbytný pro metabolismus tuků a tvorbu cukrů v játrech. Biotin obsahují vnitřnosti, vaječný žloutek a kvasnice. Nedostatek v potravě je velmi ojedinělý. Biotinem, stejně jako ostatními vitamíny rozpustnými ve vodě se NELZE předávkovat. Tělo případný nadbytek vyloučí s ostatními odpadními látkami obvyklou cestou.

BLASTOCYSTA - dutý kulovitý útvar vzniklý koncem 5. dne vývoje embria, aby se 6.-7. den vývoje začal uhnizďovat v děložní sliznici.

BMI - body - mass - index - v současnosti velmi diskutované téma. Je to parametr umožňující posouzení stavu výživy a míry ev. obezity, tedy poměr tělesné výšky a hmotnosti.
Obecně se má za to, že BMI nižší než 18 znamená podvýživu, BMI 18 - 25 normální hmotnost, BMI 25 - 30 nadváhu, BMI vyšší než 30 obezitu.

BOLUS - užívá se jako název pro jednorázovou dávku léku podanou během krátké doby ( většinou ) do žíly. , poté doplněnou jeho dalším dlouhodobějším podáváním v menších dávkách.

BOTULOTOXIN - tzv. klobásový jed. Je prudce jedovatý. Než se projeví tzv. botulismus ( otrava klobásovým jedem ) může uplynout 6 - 72 hodin. Jed působí v nervovém systému. Otrava se projevuje suchostí v puse, polykací a zrakové potíže, obrna svalů dýchacího systému. Nedostane-li postižený urychleně antisérum umírá za plného vědomí udušením.

BRADY- - předpona značící zpomalené tempo. Př. bradypnoe - zpomalené dýchání, bradyfázie - zpomalené tempo řeči, bradykardie - zpomalení srdeční frekvence pod 60 úderů za min. ...

BRAILLOVO PÍSMO - slepecké písmo, charakteristické vyvýšenými znaky, které lze vnímat hmatem.

BRONCHOPNEUMONIE - lid. zápal plic

BRONCHOSKOPIE - endoskopická metoda vyšetření plic, resp. průdušek za pomoci ohebného bronchoskopu, tj. přístrojem, který se zavádí ústy ( po místním znecitlivění ) do hltanu a hrtanu až do průdušnice a průdušek. Při této metodě je také možné odebrat vzorky tkáně na histologické vyšetření.

BRONCHOGENNÍ KARCINOM - lid. rakovina plic.

BRZLÍK - žláza s vnitřní sekrecí, produkující růstový hormon. V pubertě pomalu zaniká a do 20. roku člověka z ní zbyde jen nefukční zbytek. Pokud brzlík " funguje " i v dospělosti má za následek růstové poruchy i s příslušnými problémy. Totéž platí i v případě, že brzlík zanikne předčasně.

BULIMIE - nezvladatelná chuť k jídlu ( lid. žravost, vlčí hlad ). Mentálná bulimie, je onemocnění s opakovanými atakami přejídání se a současně neadekvátní snahou zabránit ztloustnutí pomocí vyvolávání zvracení , užívání projímadel apod.

BUŇKA - základní stavební jednotka živé hmoty a současně nejmenší organismus schopný samostatného života v závislosti na druhu.

BYPASS - ( bajpas ) - chirurgické vytvoření " objížďky " kolem uzavřeného ( nebo zúženého místa ) v původní žíle. Postižené místo se přemostí jinou žílou, nebo její umělou náhradou. Nejčastěji se užívá v souvislosti s ischemií ( zúžením ) srdečních tepen.

A hele už jsme na konci SLOVNÍKU "B". Příště se podíváme na POPIS. Možná už dnes večer.

Další recept z babiččiny lékárny

13. prosince 2016 v 19:08 | Hanka |  Recepty
Děti kašlou, taťka taky, je čas na tymiánový sirup.
Zkuste si ho vyrobit taky. Je to jednoduché.

TYMIÁNOVÝ SIRUP

1 HRNEK VODY
1 HRNEK CUKRU
1 BALÍČEK SUŠENÉHO TYMIÁNU ( nebo čerstvý )

VODU S CUKREM SVAŘÍME DO SIRUPU, PŘISYPEME TYMIÁN, DŮKLADNĚ PROMÍCHÁME A DOHŘEJEME DO BODU VARU ( ale nevaříme ! ).
NECHÁME DO DRUHÉHO DNE ODSTÁT A PAK SCEDÍME PŘES HUSTÉ SÍTO, NEBO UTĚRKU.

UCHOVÁVÁME V CHLADU, UŽÍVÁME 3 - 5 KRÁT DENNĚ 1 POLÉVKOVOU LŽÍCI.

Všimněte si , že v každých kapkách na kašel je výtažek z tymiánu, nebo jitrocele. A proč používat jen výtažek + nějaké fujtably k tomu, když to můžeme mít čisté a stejně ( nebo i více ) účinné.
Mrkající

Někdy přemýšlím...

13. prosince 2016 v 17:18 | Hanka |  Přišlo mi mailem
Další pravdivá hláška, která mi přišla meilem.

NĚKDY PŘEMÝŠLÍM, JESTLI NEPATŘÍM DO BLÁZINCE.
PAK SE ROZHLÉDNU KOLEM SEBE A ŘÍKÁM SI, ŽE UŽ TAM MOŽNÁ JSEM.Smějící se

Škoda, že jsem neměla foťák...

10. prosince 2016 v 12:45 | Hanka |  Co se děje u nás
...protože kdybych ho s sebou měla, tak bych to určitě vyfotila, přesto, že poslední dobou nedělá moc pěkné snímky ( a upravit je v počítači já neumím, takže je vždy dávám " syrové ", tak jak je vyfotím ).
Tak si budeme pomoci pouze psaným slovem.
Já zapojím všechnu svou fantazii na vypsání děje a vy zapojte svou představivost.Mrkající


Vzpomínky ze starého zápisníku

7. prosince 2016 v 1:17 | Hanka |  Zpovědnice
V rámci vánočního úklidu jsem našla starý sešit, který ležel léta zasutý na dně té nejspodnější zásuvky, zarovnaný hromadami šanonů s listinami, účty a záručními listy.
Nechala jsem úklid úklidem a začala v něm listovat. Oči mi potáhl závoj vzpomínek na dávná léta, kdy jsme si se spolužáky vyměňovali památníčky a horečně hledali to nejlepší přání, které kamarádovi napíšeme, později žertovná svatební přání, ještě později nejrůznější aforimy a podobné dvoj- a čtyřverší.
A protože k adventu vzpomínání tak trochu patří, řekla jsem si, že by bylo dobré se na chvilku zastavit v předvánočním bláznění a otevřít ten starý šešit se zažloutlými stránkami.

Kdo má zájem pojďte se mnou listovat a případně si i připomenout stará památníčková přání. Třeba v něm najdete to, co i vy jste psaly svým kamarádkám do deníčku a vzájemně si přísahaly doživotní přátelství, nebo alespoň vzpomínky.


Zase trochu béčka

4. prosince 2016 v 5:59 | Hanka |  Zdravotnické ABC
Tak ještě chvilka než půjdeme probudit pacienty, tak zase kapku popojedeme.

BENIGNÍ - nezhoubný, často se slovo používá ve spojitosti s nádorem.

BERI-BERI - avitaminóza vitamínu B1 ( thiaminu ). U nás se prakticky nepřichází v úvahu. Projevuje se srdečním selháním a celkovou slabostí.

BETABLOKÁTORY - léky, které tlumí a zpomalují srdeční činnost a snižují krevní tlak

BEZVĚDOMÍ - stav, kdy postiženého , na rozdíl od spánku není možné z tohoto stavu probrat. Je-li důsledkem bezvědomí zástava srdeční činnosti a dechu, je nutné= zahájit okamžitou resuscitrace.

BILANCE - rozdíl přijatého a vydaného. V lékařském prostředí nejčastěji jde o bilanci tekutin.

BINOKULÁRNÍ - týkající se obou očí.

Tak pro tentokrát končím a jdu poslední kolo a pak hurá domů a do postele.Smějící se

To podepíšu

3. prosince 2016 v 20:28 | Hanka |  Přišlo mi mailem
Před nějakou dobou mi tato průpovídka přišla meilem a dnes večer jsem ji vytištěnou našla na nástěnce v práci. Je to míněno legrace, ale něco na tom bude. Možná, že vám taky došlo něco podobného.

CHYTRÉ TELEFONY,
CHYTRÉ HODINKY,
CHYTRÉ OBLEČENÍ,
CHYTRÁ AUTA...
JEN TY LIDI JSOU
ČÍM DÁL BLBĚJŠÍ.

To podepíšu.Nerozhodný

Začímáme s "B"

1. prosince 2016 v 14:58 | Hanka |  Zdravotnické ABC
Já vím, advent nabírá obrátky, měly by se tady objevovat svíčky, vánoční recepty, věnečky a jiné vánoční věci. Ale já nemám nic nového nafoceného ( foťák trucuje a nechce vyplivnout slušný snímek ) a tak aspoň s novým měsícem dáme nové písmeno.
A začneme zase jako u "A" pěkně se slovníkem.
Myslím, že to půjde rychleji. Těch výrazů na "B" není tolik ( nebo se mi to aspoň tak zdá).

Tak a jedem.