Lidé nepotřebují živelné katastrofy, vyhubí se sami.

Jedeme dál s béčkem

15. prosince 2016 v 15:18 | Hanka |  Zdravotnické ABC
Zase trochu popojedeme s naší abecedou, abychom se brzy dostaly k tématu, které vás zajímá nejvíce a totiž k cukrovce a všemu co s ní souvisí. Ale to musíme nejprve dokončit "B" a "C" a pak se teprve dostaneme k diabetu. Tak jedem, ať nám to odsýpá.

BIOPSIE - je vyšetření vzorku živého lidského orgánu nebo tkáně a odběr této tkáně.B. umožňuje stanovit nebo upřesnit diagnozu a rozsah onemocnění a stanovit nejúčinnější léčbu. Odběr tkáně se provádí speciálními klíšťkami ( většinou ) pod ultrazvukem , nebo přímo odříznutím malého kousku orgánu při operaci.

BIOTIN - je vitamín H. Je to vitamín rozpustný ve vodě, nezbytný pro metabolismus tuků a tvorbu cukrů v játrech. Biotin obsahují vnitřnosti, vaječný žloutek a kvasnice. Nedostatek v potravě je velmi ojedinělý. Biotinem, stejně jako ostatními vitamíny rozpustnými ve vodě se NELZE předávkovat. Tělo případný nadbytek vyloučí s ostatními odpadními látkami obvyklou cestou.

BLASTOCYSTA - dutý kulovitý útvar vzniklý koncem 5. dne vývoje embria, aby se 6.-7. den vývoje začal uhnizďovat v děložní sliznici.

BMI - body - mass - index - v současnosti velmi diskutované téma. Je to parametr umožňující posouzení stavu výživy a míry ev. obezity, tedy poměr tělesné výšky a hmotnosti.
Obecně se má za to, že BMI nižší než 18 znamená podvýživu, BMI 18 - 25 normální hmotnost, BMI 25 - 30 nadváhu, BMI vyšší než 30 obezitu.

BOLUS - užívá se jako název pro jednorázovou dávku léku podanou během krátké doby ( většinou ) do žíly. , poté doplněnou jeho dalším dlouhodobějším podáváním v menších dávkách.

BOTULOTOXIN - tzv. klobásový jed. Je prudce jedovatý. Než se projeví tzv. botulismus ( otrava klobásovým jedem ) může uplynout 6 - 72 hodin. Jed působí v nervovém systému. Otrava se projevuje suchostí v puse, polykací a zrakové potíže, obrna svalů dýchacího systému. Nedostane-li postižený urychleně antisérum umírá za plného vědomí udušením.

BRADY- - předpona značící zpomalené tempo. Př. bradypnoe - zpomalené dýchání, bradyfázie - zpomalené tempo řeči, bradykardie - zpomalení srdeční frekvence pod 60 úderů za min. ...

BRAILLOVO PÍSMO - slepecké písmo, charakteristické vyvýšenými znaky, které lze vnímat hmatem.

BRONCHOPNEUMONIE - lid. zápal plic

BRONCHOSKOPIE - endoskopická metoda vyšetření plic, resp. průdušek za pomoci ohebného bronchoskopu, tj. přístrojem, který se zavádí ústy ( po místním znecitlivění ) do hltanu a hrtanu až do průdušnice a průdušek. Při této metodě je také možné odebrat vzorky tkáně na histologické vyšetření.

BRONCHOGENNÍ KARCINOM - lid. rakovina plic.

BRZLÍK - žláza s vnitřní sekrecí, produkující růstový hormon. V pubertě pomalu zaniká a do 20. roku člověka z ní zbyde jen nefukční zbytek. Pokud brzlík " funguje " i v dospělosti má za následek růstové poruchy i s příslušnými problémy. Totéž platí i v případě, že brzlík zanikne předčasně.

BULIMIE - nezvladatelná chuť k jídlu ( lid. žravost, vlčí hlad ). Mentálná bulimie, je onemocnění s opakovanými atakami přejídání se a současně neadekvátní snahou zabránit ztloustnutí pomocí vyvolávání zvracení , užívání projímadel apod.

BUŇKA - základní stavební jednotka živé hmoty a současně nejmenší organismus schopný samostatného života v závislosti na druhu.

BYPASS - ( bajpas ) - chirurgické vytvoření " objížďky " kolem uzavřeného ( nebo zúženého místa ) v původní žíle. Postižené místo se přemostí jinou žílou, nebo její umělou náhradou. Nejčastěji se užívá v souvislosti s ischemií ( zúžením ) srdečních tepen.

A hele už jsme na konci SLOVNÍKU "B". Příště se podíváme na POPIS. Možná už dnes večer.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 15. prosince 2016 v 18:19 | Reagovat

O bypassu něco víme, manžel má trojitý a doufám, že díky němu mi vydrží co nejdéle.

2 Amelie Amelie | Web | 6. ledna 2017 v 19:02 | Reagovat

Tak jsem si zopakovala něco ze školy. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama