Lidé nepotřebují živelné katastrofy, vyhubí se sami.

Začímáme s "B"

1. prosince 2016 v 14:58 | Hanka |  Zdravotnické ABC
Já vím, advent nabírá obrátky, měly by se tady objevovat svíčky, vánoční recepty, věnečky a jiné vánoční věci. Ale já nemám nic nového nafoceného ( foťák trucuje a nechce vyplivnout slušný snímek ) a tak aspoň s novým měsícem dáme nové písmeno.
A začneme zase jako u "A" pěkně se slovníkem.
Myslím, že to půjde rychleji. Těch výrazů na "B" není tolik ( nebo se mi to aspoň tak zdá).

Tak a jedem.B - KOMPLEX - multivitamínový přípravek vitamínů B. Jedině v uměle připravených dražé je k dispozici celé spektrum vitamínu B.
Možná to někdo neví, ale B vitamínů je celá řada. Mezi vitamíny B patří i kyselina listová a vit. PP. Podle názvu by jste to asi neodhadli. Nicméně, pokud některý z vitamínů chybí ( a nemusí jít jen o některý z vit. B ), bývá vždy problém.

BACIL - ve správném významu slova se jedná o tyčkovitou bakterii rodu Bacillus, dále v lék. mluvě se tak označuje bakterie ve tvaru tyčky obecně, a v mluvě laické je to označení pro choroboplodné zárodky jaksi obecně.

BACILONOSIČSTVÍ - je stav, kdy jedinec po ( nebo v průběhu ) infekčním onemocněním ( někdy i bezpříznakovém ) stále vylučuje choroboplodné zárodky a ohrožuje tak ostatní populaci infekční chorobou, přestože sám žádné potíže mít nemusí.
Bacilonosičství je krátkodobé nebo trvalé.

BAGATELIZACE - podceňování významu choroby pacientem. Opak je simulace.

BALASTNÍ LÁTKY - nestravitelné součásti protravy, v podstatě vlákniny.

BANÁLNÍ - nevýznamné. Jako banální infekce u jinak zdravých lidí se označují především respirační choroby , doprovázené rýmou a kašlem. U skupiny osob s oslabeným organismem ( např. u nedonošených dětí, chronicky nemocných, nebo u osob s AIDS ), však může i jinak banální infekce znamenat velký problém, který patří do rukou lékaře.

BANDÁŽ - obvaz, u nás často ve smyslu zpevnění ( elastická bandáž u sportovců, aby se předešlo zranění namáhaných šlach, bandáže dolních končetin u otoků a křečových žil ).

BAROMETRICKÝ TLAK - tlak atmosférického vzduchu. Zdá se , že tento výraz patří spíše do mateorologie, ale i lékaři musí pracovat s barometrickým tlakem, zejména u horolezců, nebo potápěčů ( výšková nemoc, nemoc rychlého vynoření...).

BARVOSLEPOST- porucha barevného vidění. Vrozená barvoslepost postihuje daleko častěji muže, přičemž ostrost vidění zůstává zachována.
Získaná b. může vzniknout u některých chorob sítnice, či poškození zrakového nervu ( např. úrazem ).

BAZALIOM - je nejčastější kožní nádor, postihující obvykle starší osoby. Vyskytuje se převážně v obličeji ( ale může být i kdekoliv po těle ). Mívá různý vzhled, projevuje se často jako hnisající, nehojící se a šířící se vřed, jindy jako nehojící se uzlík apod. Napadá všechny vrstvy pokožky i podkožních orgánů, ale nezakládá metastázy a po jeho odstranění bývá prognóza velmi dobrá.

BAZÁLNÍ TEPLOTA - teplota lidského těla získaná měřením v pochvě ( popř. v konečníku ) ráno v klidu po probuzení. Při pravidelné menstruaci se dá určit vhodná doba k oplodnění. V druhé polovině ( a zejména v době ovulace ) bazální teplota stoupá nad 37 °C.

Tak to pro dnešek stačí, pokračování příště.
Dopiju kávu a jdu zase pokračovat na vánočních věcech.Mrkající
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Jirka Jirka | E-mail | Web | 2. prosince 2016 v 7:47 | Reagovat

Navrhuji doplnit seznam o jednu položku: B jako Becherovka. Je léčivá. :-)

2 MirekC MirekC | Web | 2. prosince 2016 v 12:28 | Reagovat

Určitě zajímavá abeceda.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama