Lidé nepotřebují živelné katastrofy, vyhubí se sami.

Bludy

17. února 2017 v 5:15 | Hanka |  Zdravotnické ABC
Zanedbáváme naší abecedu, tak si dnes povíme něco o bludech.
Možná někdo má zkušenosti s bludy a přeludy. Pozor neplést! Přelud je něco jiného, i když obojí vychází ze stejného pramene.

Blud je porucha myšlení, jejímž základem je chorobný a falešný výchozí předpoklad, o němž je člověk nezvratně přesvědčen a z něho ( už logicky ) vyvozuje další závěry, které mohou výrazně ovlivňovat jeho chování a jednání.

Bludy se klasicky dělí na :
makromanické ( velikášské ) - člověk je nezvratně přesvědčen o své velikosti, síle, nebo genialitě
mikromanické ( s pocity malosti )
úkorné ( s rysy vztahovačnosti a paranoidy )

Bludy bývají součástí schizofrenie, maniodepresivní psychozy nebo paranoy.
Nemocný je např. přesvědčen o své velikosti, moci, nebo naopak o své malosti, či nedostatečnosti, že mu nějaký orgán chybí, nebo ho někdo sleduje, či ozařuje apod.

S tím ozařováním jsem si vzpomněla na jednoho pacienta, který se u nás jeden čas vyskytoval dosti často, byť jsem ho v současnosti už dlouho neviděla.
Byl to takový neškodný blázen. Každý večer vyklidil šuplík svého nočního stolku, pečlivě vyrovnal jeho obsah na stůl, šuplík si dal na hlavu, jako helmu a spal přesně na prostředku postele.
Na otázku, co to vyvádí, odpověděl se zcela vážnou tváří, že ho sledují ufoni a ukázal mi paprsek ( který však viděl jen on ), kterým se snaží ho ozářit a vcucnout do svého létajícího talíře. A ten šuplík má na hlavě proto, že je kovový ( to jsme ještě měli staré, kovové stolky ) a odstiňuje to jejich záření, aby mu nevysáli mozek. A že ti ufoni ho takhle obtěžují už dlouho, ale jen v noci, že se jim nedá utéct a tak se aspoň takhle chrání.
Snažila jsem ho přesvědčit, že to je nesmysl, ale nedal si říci. Tak jsem ho nechala, protože takhle porucha patří do rukou psychiatrů.

Všichni diktátoři ( včetně Hitlera a Stalina ), přesvědčení o své nadřazenosti, či nadřazenosti rasy, ze které vyšli byli schizofrenici, kteří se bohužel neléčili a kam to až došlo, to všichni víme. Oba jmenovaní v mládí ( či dětství ) utrpěli úraz hlavy, který byl ještě umocněn velmi traumatizujícím zážitkem, který byl zřejmě spouštěcím impulzem k schizofrenii a bludům. Jeden jak druhý měli ještě tu ( v tomto případě špatnou ) vlastnost, že dovedli velmi přesvědčivě hovořit a nabídnout lidem to co chtěli slyšet a byli velmi dobrými manipulátory, což v kombinaci s chorou myslí vedlo ke katastrofě.

Neléčená schizofrenie, či maniodepresivní psychoza jsou velmi zrádné choroby, které není radno podceňovat.
Maniodepresivní psychózou trpěl i Petr Muk nebo Miloš Kopecký. Vůbec sklony k psychickým poruchám jsou v uměleckém světě dosti časté, jako by si příroda vybírala daň za obdarování jedince nějakou vyjímečnou schopností.

Tak to byly bludy a příště si v naší abecedě probereme podrobně to , co všichni známe a myslíme si , že o tom již nemůžeme nic nového dovědět. Povíme si něco o bolesti.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Jarka Jarka | Web | 17. února 2017 v 10:24 | Reagovat

To o Stalinovi a Hitlerovi bylo zajímavé, že to byli psychopati, je neoddiskutovatelné.
A dobrá byla i příhoda s pacientem a šuplíkem z nočního stolku...

2 dáša dáša | Web | 17. února 2017 v 12:58 | Reagovat

Makromanickými bludy trpí i náš nejvyšší.

3 Hana Hávová Hana Hávová | Web | 17. února 2017 v 22:28 | Reagovat

[1]: Oba trpěli maniodepresivní psychózou a pravděpodobný spouštěč byl těžký úraz a hrůzy 1.sv. války. Jen se o jejich psychické poruše nesmělo mluvit, takže to většina lidí nevěděla.

4 Hana Hávová Hana Hávová | Web | 17. února 2017 v 22:29 | Reagovat

[2]: Pokud myslíš toho stejného jako já, tak bezesporu. ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama