Lidé nepotřebují živelné katastrofy, vyhubí se sami.

Veselé historky špitální

16. února 2017 v 21:11 | Hanka |  Co se děje u nás
Veselé historky mám hned dvě, obě se odehrály za včerejší noční a týkaly se jednoho jediného člověka.

Noční služba ze středy na čtvrtek probíhala, až na drobnosti, v klidu.

Měli jsme tam jednoho dědu, říkejme mu třeba pan S.
Připravovali jsme ho na velkou kardio operaci. Dlouho to trvalo, musel podstoupit vytrhání všech ( v jeho případě 19. ) zubů. Jeden z těch zubů se úplně rozdrobil, takže musel ještě jednou na vyndání kořenů. Užil si dost. Navíc je dializovaný a má spoustu jiných chorob, takže v jeho případě je velmi nejistý výsledek operace. Ale pan S. prohlásil, že za každou cenu tu operaci chce, když už toho tolik zkusil, tak do toho jde.
Dnes ráno, v půl sedmé odjel.

Pan S., přestože velmi špatně slyšel a mluvil tak, že mu nebylo skoro rozumnět, byl i přesto veselá kopa. Na jeho průpovídky budu dlouho vzpomínat. A protože se mi tolik líbily, tak jsem si řekla, že se svámi o ně podělím.
Bylo kolem třetí ráno, když jsme s kolegyní zaregistrovaly, že se někdo koupe.
Po chvilce se ukázalo, že pan S. nemůže spát a šel se koupat. Vždycky byl v koupelně strašně dlouho a my chodili do koupelny načuhovat, jestli je v pořádku.
Když konečně po půl hodině z koupelny vylezl, s kolegyní jsme vyjádřily údiv nad tou časnou hodinou, kterou si zvolil ke koupeli.
Řekl, že jednak nemůže spát a jednak se moc rád dlouho koupe.
Já jsem takový vodní živel, mě měla máma asi s hastrmanem, utrousil přes rameno.
Tahle průpovídka mně tedy naprosto " rozsekala ". Dlouho jsem se tomu smála.

Ráno v 6 jsem musela pana S. budit, aby se pomalu ustrojil a dobalil věci. Sanitu měl na půl sedmou a klidně by mohla přijet i trochu dřív. Spal tvrdě, nebylo snadné ho probudit. Teplá koupel ho spíš uspala, než probrala.
Nakonec se pan S. přece jen probral k životu a začal se chystat.
Sanitka přijela o pár minut déle, saniťák přišel sám s jednou sedačkou pro dva lidi. S panem S. měla jet ještě paní B. Také do Prahy, ale do jiné nemocnice.
Když jsem se podivila, že jde sám pro dva lidi s jednou sedačkou, tak řekl, že mu řekli, že si pan S. dojde.
Dojde, paní B. by také došla, ale oba mají sebou docela dost zavazadel a oba jsou už dost staří a trvalo by jim to dlouho a že bude rychlejší, když vezmu naší sedačku a pana S. vezmu na té sedačce dolů k sanitě, ať si zatím naloží paní B.

Paní B. odjela na sanitní sedačce a já ještě pomáhala dostrojit pana S.
Sedl si do naší sedačky, na klín jsem mu dala jeho dost velkou tašku, batoh velikosti krosny ( jen bez kovového rámu ) a hůl do ruky. Měla jsem pocit, že v té tašce má snad šutry. Měla jsem co dělat, abych ji uzvedla. Na dotaz, co tam stěhuje, řekl, že tam má karton minerálek.
Chtěla bych vidět, jak by saniťák sám dopravil dva staré lidi do sanity s poměrně velkou bagáží. Paní B. měla sice zavazadlo o poznání menší a lehčí, ale i tak to bylo pro starou paní dost těžké a pan S.? Tak ten by unesl možná tak hůl, možná batoh, ale tašku určitě ne. A saniťák by sám také všechno neunesl, byť to byl docela velký chlap.

Tak jsme s panem S. dojeli výtahem do přízemí a jdeme spojovací chodbou k východu. Byl to čas, kdy zaměstananci chodí do práce. Proti nám šla paní, asi kolem 40 s celkem slušnou postavou , měla kozačky na podpadku a károvanou vlněnou sukni.
Pan S. se na ní tak zálibně zadíval a zkušeně řekl : bude jaro, ženský začínají nosit sukně. A pro sebe si jen tak pod fousy zašeptal a bude VUK.
To VUK zřejmě nebylo určené pro moje uši, ale šeptal to tak, že jsem to slyšela. Ten výraz jsem jaktěživo neslyšela.
Mám se na to zeptat, nebo ne?
Nakonec mi to nedalo a na výraz VUK jsem se pana S. zeptala.
Trochu zapřemýšlel, zda mi to má říci, ale potom usoudil, že už se zřejmě neuvidíme, tak mi to prozradil.

Řekl, to jsme si za mlada s chlapama říkali, když jsme se těšívali na jaro a léto , že bude VUK.
A co je to VUK, ptala jsem se stále.
Čekala jsem nějakou sprosťárničku, však znáte chlapi.
Pan S. řekl, to znamená, že ženský chodí v létě často bez podprsenky.
VOLNĚ ULOŽENÉ KOZY.
Sestřičko nezlobte se, pronesl s mírně provinilým výrazem v očích, ale já tuhle operaci možná nepřežiju, tak jsem si ještě chtěl udělat trochu nevinnou radost pohledem na pěknou ženskou a vzpomínkou na mládí. A přitiskl svou ruku na tu mojí a před nastoupením do sanity jsem dostala mlaskavou pusu.

Doma jsem se taťky ptala, jestli zná výraz VUK.
No jasně, to přece znají snad všichni chlapi a strašně ho zajímalo, kde jsem k tomu přišla, protože takto se pánové vyjadřovali pouze v přísně pánské společnosti. Kdyby se takto vyjádřili před ženou, hrozila by přinejmenším domácí bouřka a opovržení, že ti chlapi nemyslí na nic jiného...
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 16. února 2017 v 22:29 | Reagovat

No prosím, pak že staří lidé nemají smysl pro humor. Já jsem před operací kolena říkala personálu, když mě nevzbudíte, nic se neděje, budu mít lehkou smrt a budou mne aspoň litovat. No toto? jen na to řekla sestřička, vy máte tedy humor. Nebojte se, vzbudíme vás určitě...Tak jsem se hezky zasmála to VUK musím říci manželovi, pochybuji, že to zná... :-D  :-D

2 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 16. února 2017 v 22:36 | Reagovat

Hani, víš, co mi řekl, že je to střela. On rozuměl BUK nebo co, ale je vidwět, že není v obraze. I když na ženské se podívá rád a nikdy jsem mu v tom nebránila. Taková inspirace není na škodu, ne? Koukej se, koukej, ale to další máš doma, basta. :-D

3 Jarka Jarka | Web | 17. února 2017 v 10:18 | Reagovat

To bylo senzační vyprávění.
Doufám, že pan S. už je po operaci a brzo se zotaví.
Jen nechápu, proč musel přijít o svých 19 zubů?!

4 dáša dáša | Web | 17. února 2017 v 13:10 | Reagovat

Milé povídání o starém pánovi s humorem. Je mi ho velmi líto, bože, to musela být bolest, trhat tolik zubů.
Přeji mu, aby se operace zdařila a mohl dál rozdávat humor :-)
Hani, napiš, prosím, jak pán dopadl.
Děkuji.

5 Hana Hávová Hana Hávová | Web | 17. února 2017 v 22:41 | Reagovat

[3]: Zuby představují zdroj potenciální infekce ( může tam být nějaký ten dosud neobjevený váček plný hnisu apod.). A výměna chlopně, či bypass je velká operace a kardiochirurgové chtějí mít jistotu , že jdou do čistého terénu. Taková operace je riziko sama o sobě, ne všemu jde předejít, takže oni se tímto způsobem kryjí, že udělali vše co mohli, aby předešli pooperační infekci.
Nevím, zda jsem to popsala dostečně srozumitelně.

6 Hana Hávová Hana Hávová | Web | 17. února 2017 v 22:45 | Reagovat

[4]: Bolest to byla určitě i když to dělali v lehké narkoze. Jestli se dozvím jak pán dopadl, to opravdu nevím. Už jsme několik pacientů do Prahy na operace posílali, ale dosud o nikom z nich nic nevím. Zkusím se příští týden poptat, ale zaručit ti nějakou zprávu nemohu.

7 Intuice Intuice | E-mail | Web | 19. února 2017 v 16:45 | Reagovat

Tak to jsi mne pobavila. VUK neznal ani můj muž. Operaci zubů mu nezávidím, ale je dobře, že se pán na ni těšil. Krosna plná minerálek, vidím, že o zábavu máte postaráno - a o kondičku taky. Ber to z té lepší stránky, nemusíš chodit do posilovny, za kterou jiní lidé musí platit! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama