Lidé nepotřebují živelné katastrofy, vyhubí se sami.

Březen 2017

Slovník C/Č

28. března 2017 v 2:42 | Hanka |  Zdravotnické ABC
Dnes začneme nový slovník a to od písmen C a Č. Většina výrazů, začínající na písmeno C se čte jako K.

CALCIUM- vápník

CANNABIS - indické konopí, v současnosti hit. Pomáhá při léčbě rozrtoušené sklerózy ( RS ), pomáhá na lupénku a jiné kožní choroby...

CARIES DENTIS - zubní kaz ( kariézní chrup, sanovaný chrup - zkažené zuby, zuby s plombami - spravené ).

CASUS SOCIALIS - sociální případ. V našem případě jde o osamnělé, málo samostatné lidi, bezdomovce, a obecně o lidi zanedbané.

CATARAKTA - šedý zákal

CATGUT - ( čti ketgat ) chirurgický šicí materiál.

CAVE - pozor! upozornění na zvlášť důležitou věc. Např.: Cave, alergie na penicilin !!!

CENTÉZA - napíchnutí, punkce

CEREÁLIE - obilniny. Zdroj nestravitelných látek, některých vitamínů, minerálů a stopových prvků.Významné pro obsah nestravitelné vlákniny, která zlepšuje práci střev.

CITRÁT - sůl, nebo esterkyseliny citronové. Přidává se do inj. stříkaček, nebo zkumavek, aby se odebraná krev nesrazila tam, kde to není žádoucí.

CMP - zkratka -cévní mozková příhoda

COCHLEA - hlemýžď, součást vnitřního ucha. Jeho funkcí je zachycení zvuku a jeho přenos do mozku.

COLLON IRRITABILE - dráždivý tračník . Funkční porucha tlustého střeva ( střevní neuroza ), projevující se četnými obtížemi, zejména ve vyprazdňaování ( nadýmání , průjmy , zacpa ).

COMPOSITUM - složený. Většinou jde o lék skládající se z několika látek.

CONTUZIO CEREBRI - zhmoždění mozku. lidově - otřes mozku.

COR PULMONALE - plicní srdce, chorobné zvětšení pravé komory, způsobené plicní hypertenzí

COXATROZA - zánět kyčelního kloubu ( může být i chronický ) způsobuje velké bolesti při chůzi,po delší době úplně chůzi znemožňuje.

CRACK - směs kokainu s jedlou sodou, ohřítím upravené do tuhé hmoty. Kouří se nebo šňupe.

CYSTA - patologická dutina s vlastní výstelkou. Je vyplněna tekutou nebo polotuhou hmotou.

CYSTOSKOPIE - endoskopické vyšetření močových cest. Cystoskop se zavádí močovou trubicí do močového měchýře. Umožňuje též některé léčebné zákroky.

CYTOLOGIE - věda studjící buňku

CYTOSTATIKA - léky používané v onkologii. Léky potlačující chorobný růst buněk a tím zabraňují rozšiřování nádorů.

ČESKÁ LÉKÁRNICKÁ KOMORA ( ČLék ), ČESKÁ LÉKAŘSKÁ KOMORA ( ČLK ), ČESKÁ STOMATOLOGICKÁ KOMORA ( ČSK )- nepolitická, stavovská, samosprávná komora sdružující všechny ( členství je povinné ) lékárníky, lékaře, stomatology . Komora dbá, aby veškerá zdravotnická péče byla v souladu se zákony a lisdskými právy, hájí jejich profesní, sociální a hospodářské zájmy, zaručuje jejich odbornosta stanovuje podmínky pro výkon soukromé praxe pro všechny lékaře, lékárníky a stomatology.

A to je pro dnešek všechno, příště už bude popis C/Č.

Zajímavosti "B"

15. března 2017 v 23:31 | Hanka |  Zdravotnické ABC
Tak dnes uzavřeme béčko několika zajímavostmi.

Jistě znáte dětskou rozvernou písničku " Na kopečku v Africe , stojí stará věznice... mezi nima Babinskej, starej lotr mexickej....

Bronchitida a bronchiální strom

11. března 2017 v 0:30 | Hanka |  Zdravotnické ABC
Tak jsem se zase trochu přinutila něco napsat. Nějak mně zmáhá lenora ( nebo snad jarní únava? ), přežívám na kofeinu a snažím se pracovat. Jenže nedostatek slunce mi nějak rychleji než obvykle vybíjí záložní zdroje a nějak častěji než jindy mi docházejí baterky. Řeknete si, chce to čerstvou zeleninu a ovoce. Jenže ovoce a zelenina, které jsou v současnosti na trhu je všechno, jen ne čerstvá. A umělé náhražky, zvané potravinové doplňky nemám ráda a užívám je velmi zřídka a ještě nerada.

Ale nechme polemik o mé lenosti, či jarní únavě. Budeme se věnovat našim dýchacím cestám.


Běžte si hrát jinam

6. března 2017 v 23:19 | Hanka |  Co se děje u nás
Vystoupila jsem z autobusu na obvyklé zastávce. Je 18:15.
Už je tma, vrcholí večerní dopravní špička, lidé jezdí z práce, po nákupech, do divadla a z odpoledního kina. Auta, autobusy, tramvaje.
Nejsložitější křižovatka v Liberci - náměstí F.X.Šaldy. Silnice se tu sbíhají z pěti směrů, šest přechodů pro chodce ( jedna silnice je dělená ostrůvkem , oddělující silnici pro auta a autobusy a tramvajový pás ).
Semafory jsou na můj vkus špatně nastavené, ale uznávám, že při tak složité křižovatce to asi o moc lépe nastavit snad ani nejde.


Předjaří

2. března 2017 v 4:37 | Hanka |  Co se děje u nás
Konečně předjaří dorazilo i k nám.

Sníh se schovává už jen v lese a na na severních stráních, kam slunce nesvítí, mělké říčky se rozlily do širokých niv a lužních lesů.
Ptáci, ač se ještě v noci choulí chladem ve svých úkrytech, přes den zpívají úplně jarně. Co je v té přírodě najednou energie.
Včera v noci mně probudila nějaká mrouskající se kočka ( naše ne, je vykastrovaná ) a Ferda se najednou mohl pominout, přestože ještě před chvílí sladce spal na mém polštáři. Pustila jsem ho ven, jednak abych měla klid a jednak ať si jde chlapec také trochu užít života.

Ještě před měsícem vypadala zahrada asi takhle:
A stačilo trochu pozdně únorového slunce a najednou se stal zázrak.Všimněte si, že tráva i pod sněhem zůstala zelená.

Jakmile sleze sníh, dostávám záchvaty zahradničení. Samozřejmě , že teď ještě nemohu jit do záhonů. Ale obcházím zahradu a koukám, jestli už náhodou není jaro kapku pokročilejší.
A hle, země je ještě studená, mnohde ještě se zbytky polorozbředlého sněhu a loňského listí. První otužilci využívají prodlužujícího se dne a již jsou nedočkaví. Konečně...
Ještě se chvějí chladem, noci jsou stále studené, ale odpolední sluníčko už pomalu nabírá na síle a vytahuje ze země první kytičky. První poslové blížícího se jara.

A abych to jaro trochu uspíšila, koupila jsem si barevnější kytičky.


Konečně přichází to dlouho očekávané jaro. Ještě chvilku se bude paní Zima bránit, ale její útoky budou čím dál slabší, až to vzdá a někam zaleze a bude sbírat síly na další rok.