Lidé nepotřebují živelné katastrofy, vyhubí se sami.

Bronchitida a bronchiální strom

11. března 2017 v 0:30 | Hanka |  Zdravotnické ABC
Tak jsem se zase trochu přinutila něco napsat. Nějak mně zmáhá lenora ( nebo snad jarní únava? ), přežívám na kofeinu a snažím se pracovat. Jenže nedostatek slunce mi nějak rychleji než obvykle vybíjí záložní zdroje a nějak častěji než jindy mi docházejí baterky. Řeknete si, chce to čerstvou zeleninu a ovoce. Jenže ovoce a zelenina, které jsou v současnosti na trhu je všechno, jen ne čerstvá. A umělé náhražky, zvané potravinové doplňky nemám ráda a užívám je velmi zřídka a ještě nerada.

Ale nechme polemik o mé lenosti, či jarní únavě. Budeme se věnovat našim dýchacím cestám.Ze školy si jistě pamatujeme, jak vypadají dolní cesty dýchací. Opravdu mají tvar stromu, jen jaksi postaveného hlavou dolů a s kmenem trčicím vzhůru.
To co se představuje jako kmen je ve skutečnosti průdušnice ( trachea ), která se dělí ( asi v polovině hrudní kosti ) na dvě průdušky ( bronchy 1. řádu ). Bronchy 1.řádu se však dělí dále na bronchy 2.řádu a ty ještě dále na průdušinky ( bronchioly ). Nejjemnější vlásky, kde probíhá vlastní výměna kyslíku a kysličníku uhličitého, se jmenují plicní sklípky ( alveoly ).

Ač je bronchiální strom pečlivě ukryt v dutině hrudní, který ho chrání před mechanickým poškozením, je velmi citlivý na vlivy přicházející zvenčí v podobě virů a bakterií.
U ( zejména citlivých ) lidí vznikají velmi často bronchitidy, čili záněty průdušek. Citlivější jsou astmatici, pyloví alergici, senioři, malé děti a onkologičtí pacienti prodělávající chemoterapii.

Akutní bronchitida se projevuje dráždivým kašlem s pozdějším vykašláváním někdy zvýšenou teplotou, ale zřídkakdy horečkou, v těžších případech i celkovou schváceností. Při poslechu fonendoskopem,( někdy i jen přiložením ucha k dutině hrudní ) slyšíme " chrastění " a pískání při výdechu.
Na akutní bronchitidu obvykle platí klid, dostatek tekutin, antitusika ( léky na tlumení dráždivého kašle ) a expektorancia ( léky na usnadnění vykašlávání ). Antibiotika se obykle nepodávají, jen v případech bakteriálního zánětu, nebo osobám ohrožených komplikacemi.

V některých případech akutní bronchitida přechází do chronické fáze. To se stává především u kuřáků. Vliv mají i dlouhodobě nepříznivé zevní prostředí a snížená odolnost organismu.
Chronická bronchitida může vést k trvalému poškození plic a srdce.

Tak a jsme na konci popisu " B ".
Příště už se dostáváme k zajímavostem a myslím, že budou opravdu zajímavé.Mrkající
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Jarka Jarka | Web | 11. března 2017 v 9:14 | Reagovat

Mám štěstí, na bronchitidy jsem nikdy netrpěla a netrpím.
Na příští zajímavé zajímavosti, jsem zvědavá. :-)

2 Hana Hávová Hana Hávová | 11. března 2017 v 9:52 | Reagovat

[1]: Já naštěstí taky moc, ale i tak jsem se občas s nějakou potkala.

3 Maruška-Fukčarinka Maruška-Fukčarinka | Web | 11. března 2017 v 19:57 | Reagovat

Tak to já jsem zářný případ bronchitidyťáka :-(

4 Sugr Sugr | E-mail | Web | 12. března 2017 v 17:51 | Reagovat

Hani přesně jak píšeš, bohužel znám záněty průdušek u starých lidí a vím, že na ně trpívají malé děti, myslím si taky, že za hodně nemocí může bohužel doba. :-(

5 whiteproduct whiteproduct | E-mail | Web | 6. dubna 2018 v 16:42 | Reagovat

C’est un masque naturel capable de vous rendre beaucoup plus jeune en réduisant les rides et en donnant plus de clarté à votre peau.
Pour la majorité des femmes, les rides de vieillissement représentent un vrai cauchemar. Dès l’âge de 30 ans les femmes commencent à se soucier des rides qui commencent à apparaitre sur le visage et sont prêtes à tester tous les moyens disponibles dans le but de maintenir leur jeunesse.
L’un des produits cosmétiques connu par sa grande efficacité qui lui a permis de bénéficier d’une reconnaissance mondiale est la crème CollaMask.
Vous pouvez en savoir plus sur.
Présentation de la crème CollaMask:
Grâce à l’évolution qu’a connue la science, les chercheurs ont parvenu à trouver des ingrédients naturels qui jouent un grand rôle dans le ralentissement du vieillissement en éliminant les rides qui couvrent le visage au fil du temps. <a href=http://whiteproduct.com/german/alcobarrier-alkoholismus-eine-ueberpruefung-des-realen-kaeufer-von-serum.html>http://whiteproduct.com/german/alcobarrier-alkoholismus-eine-ueberpruefung-des-realen-kaeufer-von-serum.html</a>  
MaxiSize cream for sale Slovenia? Maxi Size cream for sale in Liechtenstein… buy online Maxi Size in Portugal – order Maxi Size cream Croatia.
cream MaxiSize buying Romania MaxiSize cream Bulgaria review – where i can buy cream MaxiSize Cyprus – Maxi Size for sale in Spain, buy online MaxiSize cream in Romania.
MaxiSize – a guaranteed male enhancement up to 5 cm in just one month!
Sexual life is an integral part of a happy and lasting relationship. Its quality may vary due to many factors, one of which is the characteristics of partners’ sexual organs. The size of your penis affects how long you will last and what you will feel, so the size of your sex is always of high importance. <a href=http://whiteproduct.com/dutch>whiteproduct.com</a> Bertha von WhiteProduct.com

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama