Lidé nepotřebují živelné katastrofy, vyhubí se sami.

Květen 2017

Cévní mozková příhoda

31. května 2017 v 3:38 | Hanka |  Zdravotnické ABC
Poslední květnový článek budeme věnovat opět našemu zdraví a na pořadu dne je velmi diskutovaná cévní mozková příhoda, jinak také mozková mrtvice.
Myslím, že s tímto označením a tímto onemocněním obecně se jistě setkal již každý z nás. Pokud ne zrovna osobně,tak v rodině, či u někoho z přátel, či vzdálenějších příbuzných, nebo alespoň z doslechu.
CMP řadíme mezi tzv. civilizační choroby, tj. nemoci z nadbytku a životního stylu. Tzv. přírodní národy tuto chorobu téměř neznají.
CMP je v podstatě ohrožen každý z nás a je také jen na nás zda dokážeme této často smrtelné nemoci předejít, nebo zda jí jdeme v podstatě vstříc.
Dříve byla CMP považována za chorobu stáří, ale v posledních letech se s ní setkáváme i u mladších ročníků, vyjímečně a za určitých okolností mohou být postiženi i děti a dospívající. Ale i mezi třicátníky je již docela dost lidí po CMP.


Porod před porodem

29. května 2017 v 22:34 | Hanka |  Co se děje u nás
Pro nedostatek času o tom píšu teprve teď, přestože Věrka s Floriánkem je už dávno doma z porodnice a pomalu si začínají zavádět nějakou novou pravidelnost do života. Ale o mém nedostatku času si povíme jindy.

Věrka přijela v neděli v podvečer domů a bylo na ní vidět, že toho má dost. Zbaštila co zbylo od oběda a že prý na nic jiného chuť nemá a že je unavená. Sedla si k počítači, že ještě něco potřebuje dodělat. Datlovala do klávesnice asi hodinu a pak že už půjde spát. Než se dostala do postele trvalo ještě asi půl hodiny.

Usnula brzy, ale bylo něco kolem půl desáté, přišla za mnou celá mokrá a říká, " mami , já se fakt nepočůrala , kolik mám ještě času ? "


Cervikální index a cervix skore

26. května 2017 v 8:25 | Hanka |  Zdravotnické ABC
Cervix je krček, či hrdlo děložní.
CERVIKÁLNÍ INDEX se vyšetřuje při léčbě neplodnosti a hodnotí se při něm velikost otevření ( prostupnost ) děložní branky,množství a vlastnosti cervikálního hlenu. Z hlenu se dá nepřímo zhodnotit produkci estrogenů ( ženské hormony ). Při dostečném množství těchto hormonů se dále hodnotí, zda je hlen správně vazký a v termínu ovulace zda je děložní hrdlo připraveno pro prostup spermií a následujícího oplodnění.


CERVIX SKORE - je hodnocení stupně otevření děložního hrdla v těhotenství, které se hodnotí na stupnici 0 - 2. Podle fáze těhotenství se hodnotí cervix skore, čím vyšší CS, tím je bližší termín porodu, nebo může i ukázat na hrozící potrat, či předčasný porod.
Rostoucí plod, stále více naléhající na děložní hrdlo někdy tlačí příliš na děložní branku, která se stále více otevírá a pokud by se včas nezasáhlo, dítě se narodí nezralé, někdy i těžce nezralé se všemi důsledky a následky.
Možná mnohé z vás absolvovaly tzv. sešití hrdla. To se stalo právě to, že se děložní hrdlo začalo otvírat předčasně a hrozil potrat, nebo předčasný porod. Tak se taková těhotná žena přijme do nemocnice, drobným zákrokem se děložní hrdlo uzavře speciální svorkou a žena je po celý zbytek těhotenství sledována obvykle za hospitalizace.
Naopak v třetí třetině těhotenství je normální, že cervix skore bývá 1 a čím více se blíží doba porodu, tím více se hrdlo otevírá. Porod nastává, když je cervix skore 2+.
Špatně je i opačný extrém. Když se sice už dítě má narodit, je zralé a donošené, ale hrdlo děložní se neotevře dostatečně, aby plod mohl projít. Z toho vznikaly velmi obtížné a bolestivé porody, často nebezpečné pro matku i dítě.
Dříve se taková situace řešila tím, že porodník si namazal ruce v rukavici lubrikačním gelem a ručně ( prsty ) roztahoval děložní hrdlo do požadované velikosti, dnes se taková situace obvykle řeší císařským řezem.
A příště nás čeká velmi diskutovaná ( hned za diabetem ) CÉVNÍ MOZKOVÁ PŘÍHODA.

Nám, nám, narodil se...

24. května 2017 v 22:21 | Hanka |  Co se děje u nás
...Florián.
V pondělí 22. května odpoledne se mi narodil vnouček. Trochu dřív, než jsme čekali, přesto to nebyl žádný drobeček.
I přesto, že se narodil téměř o tři neděle dříve, vážil 3 700g a měřil 52 cm.
Rodiče mu vybrali jméno Florián, což je v podstatě latinská obdoba českého jména Květoslav. Má i ve stejný den svátek.


Zatím je hodný, většinu času spinká. Ale jakmile se rozbalí ze zavinovačky, nebo se dokonce koupe, začne velmi hlasitě projevovat nespokojenost.


Tak to bylo velmi rychlé pochlubení zatím nejčerstvější velkou událostí.

Začínáme ( konečně ) popis " C"

19. května 2017 v 3:10 | Hanka |  Zdravotnické ABC
Tak se zase posuneme v našem slovníku.
Pro mou zaneprázdněnost máme zase dlouhou mezeru, ale důvod zaneprázdněnosti si sdělíme jindy.

Takže začneme zápěstím. Vždyť jsme u "C" , možná si říkáte, že jsem trochu mimo, ale nejsem. Latinsky se to řekne CARPUS.

Takže CARPUS.
Zápěstí ( carpus ) je ta část horní končetiny mezi předloktím a rukou.

Tak a teď si určitě myslíte, že jsem se dočista zbláznila. Vždyť ruka je to celé , od prstů až k rameni.
Ano, tak se tomu běžně říká, ale správně je to celé horní končetina a ta se dělí na jednotlivé části.
Ruka je správně pouze dlaň, hřbet ruky a prsty.
Ten kloub nad rukou je zápěstí a není to jen jeden kloub, ale hned skupina malých kloubků a kůstek a o tom i teď povíme.

Cesta do práce a do Prkvančic

13. května 2017 v 6:41 | Hanka |  Co se děje u nás
Ráno.
Slunce mi svítí do postele a šimrá pod nosem a volá, koukej vstávat, máš dneska dost co dělat.

Koukám na Věrku. Ještě spí, ani nezaregistrovala, že děti odešly do školy, ostatně já také ne.
Divné.
Že by dnes vyjímečně odešly potichu, bez hádání a bouchání dveřmi?

Potichu jsem vstala, vida, taťka taky ještě spí,jenže ten je ve stavu nemocných a ranní vstávání a domácí makačka se ho týkat nemusí. Zatím.Mrkající

Dala jsem tedy vařit vodu na ranní kávu, vyndala z pračky večer vyprané prádlo a dala prát nové. Mezitím se voda uvařila, zalévám si bílou kávu k snídani, krájím chleba, taťkovi chystám čaj a suchý rohlík. Na jinou stravu zatím nemá nárok. Káva zašimrala svou vůní Věrku do nosu a chce taky.
Snídáme.


Jak čarodějnice Malvína přežila čarodějnice

5. května 2017 v 22:56 | Hanka |  Co se děje u nás
Tak a je po všem.
Čarodějnický slet byl úspěšný. Navrhla jsem, že by to napříště chtělo nějakého lidského muže.
Tančit jen kolem ohně není tak úplně ono, mužský element by tomu našemu křepčení dal úplně jiný rozměr.

A teď vám nabídnu pár fotek z našeho pálení čarodějnic. Nečekejte zázraky, fotil Tonda a ten jaksi nemá ten pravý cit pro detail a i video, se kterým se Věrka natrápila při stahování.
U videa si pusťte zvuk.Mrkající


Připravena na náměstí. Ten chlápek v pozadí je kameraman internetové televize Chrastava.