Lidé nepotřebují živelné katastrofy, vyhubí se sami.

Cervikální index a cervix skore

26. května 2017 v 8:25 | Hanka |  Zdravotnické ABC
Cervix je krček, či hrdlo děložní.
CERVIKÁLNÍ INDEX se vyšetřuje při léčbě neplodnosti a hodnotí se při něm velikost otevření ( prostupnost ) děložní branky,množství a vlastnosti cervikálního hlenu. Z hlenu se dá nepřímo zhodnotit produkci estrogenů ( ženské hormony ). Při dostečném množství těchto hormonů se dále hodnotí, zda je hlen správně vazký a v termínu ovulace zda je děložní hrdlo připraveno pro prostup spermií a následujícího oplodnění.


CERVIX SKORE - je hodnocení stupně otevření děložního hrdla v těhotenství, které se hodnotí na stupnici 0 - 2. Podle fáze těhotenství se hodnotí cervix skore, čím vyšší CS, tím je bližší termín porodu, nebo může i ukázat na hrozící potrat, či předčasný porod.
Rostoucí plod, stále více naléhající na děložní hrdlo někdy tlačí příliš na děložní branku, která se stále více otevírá a pokud by se včas nezasáhlo, dítě se narodí nezralé, někdy i těžce nezralé se všemi důsledky a následky.
Možná mnohé z vás absolvovaly tzv. sešití hrdla. To se stalo právě to, že se děložní hrdlo začalo otvírat předčasně a hrozil potrat, nebo předčasný porod. Tak se taková těhotná žena přijme do nemocnice, drobným zákrokem se děložní hrdlo uzavře speciální svorkou a žena je po celý zbytek těhotenství sledována obvykle za hospitalizace.
Naopak v třetí třetině těhotenství je normální, že cervix skore bývá 1 a čím více se blíží doba porodu, tím více se hrdlo otevírá. Porod nastává, když je cervix skore 2+.
Špatně je i opačný extrém. Když se sice už dítě má narodit, je zralé a donošené, ale hrdlo děložní se neotevře dostatečně, aby plod mohl projít. Z toho vznikaly velmi obtížné a bolestivé porody, často nebezpečné pro matku i dítě.
Dříve se taková situace řešila tím, že porodník si namazal ruce v rukavici lubrikačním gelem a ručně ( prsty ) roztahoval děložní hrdlo do požadované velikosti, dnes se taková situace obvykle řeší císařským řezem.
A příště nás čeká velmi diskutovaná ( hned za diabetem ) CÉVNÍ MOZKOVÁ PŘÍHODA.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama