Lidé nepotřebují živelné katastrofy, vyhubí se sami.

Cévní mozková příhoda

31. května 2017 v 3:38 | Hanka |  Zdravotnické ABC
Poslední květnový článek budeme věnovat opět našemu zdraví a na pořadu dne je velmi diskutovaná cévní mozková příhoda, jinak také mozková mrtvice.
Myslím, že s tímto označením a tímto onemocněním obecně se jistě setkal již každý z nás. Pokud ne zrovna osobně,tak v rodině, či u někoho z přátel, či vzdálenějších příbuzných, nebo alespoň z doslechu.
CMP řadíme mezi tzv. civilizační choroby, tj. nemoci z nadbytku a životního stylu. Tzv. přírodní národy tuto chorobu téměř neznají.
CMP je v podstatě ohrožen každý z nás a je také jen na nás zda dokážeme této často smrtelné nemoci předejít, nebo zda jí jdeme v podstatě vstříc.
Dříve byla CMP považována za chorobu stáří, ale v posledních letech se s ní setkáváme i u mladších ročníků, vyjímečně a za určitých okolností mohou být postiženi i děti a dospívající. Ale i mezi třicátníky je již docela dost lidí po CMP.Tak si povíme k tomuto onemocnění něco podrobněji.
Cévní mozkovou příhodu dělíme v podstatě na dva druhy. Krvavou a nekrvavou.
Jaký je mezi nimi rozdíl a která z nich je nebezpečnější.
Krvavá CMP vzniká tak, že v mozku praskne céva a určitá část mozku se zalije krví. Zde záleží na rychlosti s jakou je postižený jedinec dopraven do nemocnice a jak rychle se mu dostane přílušného ošetření. Také záleží na tom, jak velká céva praskne a na jakém místě mozku. Krvavou CMP může zároveň provázet i mozkový infarkt.
Tzn. že nejen , že praskne céva v mozku, ale ještě nastává ischemie ( tj. zúžení ) zbytku příslušné cévy. Tento typ bývá často smrtelný, neboť obvykle postihuje velké cévy.
Prostá CMP s krvácením smrtelná být nemusí. Pokud se včas provede trombolýza tj. odsátí sražené krve z postižené oblasti, popř. rozpuštění, nechává jen nepatrné následkym, někdy vůbec žádné.

Další druh CMP je tzv. nekrvavá. Zde nepraskne céva v mozku, ale nastane cévní křeč, která se trochu podobá svalové křeči.
Zde trombolýza nepomůže, zde se podávají léky , obvykle ve formě infúze, na uvolnění křeče a zabraňující otoku.

I v tomto případě platí že rychlost s jakou je postižený jedinec odborně ošetřen je přímo úměrná k výskytu následků.
Čím rychlejší ošetření, tím menší následky.

Laik nedokáže odhadnout o jakou formu CMP se jedná, často i lékaři musí udělat řadu vyšetření, aby se dobrali výsledku.
Přesto i laik dovede odhadnout, že má před sebou někoho s CMP.
CMP obvykle postihuje lidi náhle tzv. z plného zdraví.
Postiženého náhle silně rozbolí hlava, zrudne v obličeji, může nastat porucha řeči, či hybnosti některé z končetin, nebo jen pokles ústního koutku, či očního víčka. Pokud by na vás takový jedinec vyplázl jazyk " sune" se mu k jedné straně. Nedokáže se usmát, protože přestane ovládat mimické svaly. Sám si to nemusí uvědomovat, ale druzí to na něm vidí a je na nich, aby zasáhli co nejrychleji.
Takže pokud si nejste jisti,postižený člověk se vám zdá náhle jiný, ale přesto nějakou změnu popírá, požádejte ho, ať se na vás usměje, nebo na vás vyplázne jazyk.
Pokud máte sebemenší podezření na CMP, okamžitrě všeho nechte a postiženého co nejrychleji dopravte do nemocnice. Nemáte-li auto, volejte 155, na podezření na mozkovou mrtvici každá záchranka slyší.

A na závěr jednu pravdivou příhodu k našemu tématu, kterou jsem slyšela z úst známého, který byl celému příběhu přítomen.

Probíhala oslava narozenin nejmladšího člena rodiny. Široká sešlost, zahrada plná lidí, oba hostitelé měli plné ruce práce.
Náhle hostitelka zakolísá a málem upadne. Bledou barvu tváří vystřídá temně rudá, která vzápětí odezní, ale hostitelka má náhle problém udržet se na nohách.
Na otázku hostitele, zda jí je dobře, odpoví, že už je to lepší, že se jí jen trochu zamotala hlava. A přičítá to únavě při přípravě oslavy. Hostiteli se žena zdá i přesto nějaká divná, neusměje se, půlku tváře má náhle jako ochrnutou a chvílemi divně mluví.
Posílá ženu do domu si chvilku odpočinout a sám se dále věnuje hostům. Hostům vysvětlí, že musí bohužel oslavu dříve ukončit, že ženě není dobře.
Po ukončení oslavy se ženy ptá jak jí je, ale ona už sotva mluví, má pokleslý koutek a oči úplně bez výrazu. Její stav se horší z minuty na minutu.
Přivolaná záchranka už přijíždí pozdě. Lékař už jen konstatuje smrt.

Kdyby se žena dostala do nemocnice jen o půl hodiny dříve, mohli ji ještě zachránit a pravděpodobně by žila vcelku plnohodnotný život.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jarka Jarka | Web | 31. května 2017 v 8:52 | Reagovat

Hu, ta příhoda nebyla vůbec pěkná, neskončila dobře.
Je moc dobré znát příznaky, aby člověk neprošvihl včasný odvoz do nemocnice...

2 Zuzka Zuzka | Web | 1. června 2017 v 21:37 | Reagovat

Uf, tohle je strašák. Moje teta dostala mozkovou příhodu před obchodem a naštěstí ji kolemjdoucí zachránili.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama