Lidé nepotřebují živelné katastrofy, vyhubí se sami.

Cirhóza

21. června 2017 v 3:55 | Hanka |  Zdravotnické ABC
Další závažné téma dnešní doby je jaterní cirhóza.

Všichni považujeme cirhózu za nemoc alkoholiků, ale ono to tak vždy nebývá.
Povíme si něco o vzniku cirhózy, léčbě a nakonec příběh mladé ženy, která bývala mou kamarádkou a podlehla této nemoci ve věku pouhých 27 let.
Cirhóza je závažné jarení onemocnění, charakterizováno zmnožením vaziva, odumírání jaterní tkáně, nebo uzlovitou přestavbou tkáně. Je narušen průtok krve játry a snižuje se množství zdravé a funkční tkáně.
Játra tak reagují na různá poškození, např. na záněty, žloutenku typu B a C, nebo na alkohol.

Nutno podotknout, že játra jako jediný orgán v těle umí částečně obnovit poškozenou tkáň. Ale to umí jen do určité míry. Pokud je tato míra překročena, je poškození nezvratné. Jednoduše řečeno, že poškozená játra dokážou " dorůst " zdravou tkání.

K dalším příčinám jaterní cirhózy patří závažné metabolické poruchy, toxické vlivy, , dlouhodobé městnání žluči a krve v játrech,poruchy výživy. Jsou však i jiné, vzácnější příčiny.

Příznaky u kompenzované cirhózy nejsou vůbec nápadné. Bývá jen častější únava a podrážděnost, jaterní testy jsou jen mírně změněny.
Dekompenzovaná cirhóza se projevuje žloutenkou ( někdy dost výraznou ) *, otoky, zvětšením břicha ( ascitem ), jícnovými varixy s nebezpečím těžkého krvácení, mozkovými poruchami až bezvědomým.Těmto změnám odpovídají i laboratorní výsledky a ostatní klinické nálezy. Bývá daleko častější vznik nádorového onemocnění jater.
Léčba je symtomatická tj. zaměřuje se na jednotlivé přízanaky onemocnění. Význam mají režimová opatření, jako je dieta s absolutním vyloučením alkoholu, velmi sníženým příjmem tuků, léky nesmí obsahovat toxiny poškozující játra. V některých případech je jedinou účinnou léčbou transplantace.

* zde se nejedná o infekční žloutenku, tak jak ji známe, i když to vypadá podobně, ale o žluté zbarvení kůže a sliznic ( nejvíce zřetelné na očním bělmu ) vznikající z rozpadu žlutého barviva a z nedostatečného odtoku žluči z jater.

Cirhózu rozeznáváme primární a sekundární.
Primární je chronické jaterní onemocnění neznámého původu a autoimunitního charakteru. Histologicky je přítomný zánět, tvorba uzlinek a zúžení žlučovodů , později se zánět rozvíjí do cirhózy, objevuje se úporné svědění, změny na kůži, změna barvy kůže, netolarance některých potarvin a řada dalších přízanků, které však mohou být striktně individuální.
Častěji postiženy bývají ženy.

Sekundární - z dlouhotrvajícího , neléčeného zánětu jater, či žlučovodů, dlouhodobého městnání žluči v játrech vzniká sekundární cirhóza jako následek neléčeného problému. Dochází k tvrdnutí ( cirhóze ) jater, nefunkčnosti a velmi často i k nádoru jater.

Tak a na závěr smutný příběh jednoho předčasně ukončeného života.

Měla jsem z dětských let kamarádku. Sice nebydlela zrovna ve vedlejší ulici, ale ve vesnici, která katastrem sousedila s Děčínem, aby v polovině 80.-let s ním stavebně splynula úplně.
Přesto jsem tam ( hlavně o vákendech bývala častým hostem ). Já tam, nebo ona u nás. S ní a jejím mladším bratrem jsme vyváděli lumpárny, vymýšleli různé činnosti, vymetali blízké smetiště.
Když jsme dospívali, rozeběhly jsme se každá na jinou střední školu. Když jsme ji dokončily, já zůstala v Liberci, ona vystudovala Zemědělku a zůstala coby parkový zahradník v Lánech. Tam se seznámila i se svým pozdějším manželem.
Vdávala se dřív než já. Vlastně oslava maturity, kdy jsme se sešly v místní hospůdce, bylo setkání poslední. Bylo nám 20 a ona se brzy na to vdala a do roka šla za manželem do Prahy. Od té doby jsem ji neviděla,i když jsme si občas psaly.
Ještě děti nechtěla, tak si chtěla nechat předepsat antokoncepci.
Tomu předcházelo vyšetření na jaterní testy. A tady se to dozvěděla.
Lékař jí oznámil, že antikocepci dostat nemůže, protože má chronický zánět jater. A protože o tom nevěděla, tak to taky neléčila a zánět byl už tak rozsáhlý, že " přerostl " do cirhózy.
Následovala intenzivní léčba, spousta léků, nejrůznější vyšetření, zda by nebyla vhodná transplantace, čekání na dárce. Děti mít nemohla ( nesměla ). I kdyby se dítě narodilo zdravé ( vzhledem ke spoustě lékůkteré by musela brát i v těhotenství ), pravděpodobně by ona nepřežila porod.
Dnes by to už asi bylo jiné, ale tenkrát se psal rok 1990, takže o spoustě metod a léků se ještě nevědělo.
I přesto, že byla okamžitě odeslána do invalidního důchodu, její stav se rychle zhoršoval.
I přes intenzívní, tehdy známou léčbu se dárce nedočkala. Zemřela ve věku nedožitých 27 let v r. 1995.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 21. června 2017 v 11:41 | Reagovat

Takže nová doba a nemoc, která ukončila mladý život.  Vzpomněla jsem si na maminku, která zemřela ve svých 28 letech, ale to bylo v r.1948 a příčinou byla tuberkulóza. Také čekala - na penicilin prý, ale nebyl pro ni dosažitelný, ač existoval.

2 Jarmila* Jarmila* | E-mail | Web | 21. června 2017 v 12:16 | Reagovat

Před měsícem zemřel na cirhózu jater mladší kamarád manžela. Byl ale těžký alkoholik.
Sice se dostal za minutu 12 do nemocnice, ale už mu nebylo pomoci. Léčba už nepomohla. :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama