Lidé nepotřebují živelné katastrofy, vyhubí se sami.

Cyanóza

3. srpna 2017 v 11:23 | Hanka |  Zdravotnické ABC
S cyanózou se jistě mnozí z vás již setkali, jen třeba nevěděli o co jde.
Tak si to vysvětlíme.

Velmi jednoduše a laicky lze říci že jde o namodralé zbarvení kůže a sliznic.
To má nejrůznější příčiny a ne vždy je jednoduché rozlišit důvod cyanózy.
Přesto však v některých případech může i pozorný laik určit důvod cyanózy a správně tak nasměrovat lékaře.Hlavní a většinou i jedinou příčinou cyanózy je nedostatečné zásobení okyslíčenou krví v části organismu.
Rozlišujeme však několik důvodů proč je organismus špatně zásobovaný kyslíkem.
Velmi častý důvod je ten, že postižený člověk má problémy se srdcem a srdce nedokáže správně rozvádět krev z plic do všech ( hlavně okrajových ) částí těla.
Víme-li např. o člověku , že trpí srdeční nedostatečností a je často dušný, prosedí celé noci u otevřeného okna a sebemenší námaha mu zhoršuje dýchání, máme příčinu špatného okysličování jako na dlani a při případné cyanóze a volání RZP můžeme udat srdeční nedostatečnost a lékař se bude orientovat tímto směrem.
Další a velmi závažným ukazatelem je otrava kysličníkem uhelnatým. Pokud se dostenete k podobnému případu, ze všeho nejdůležitější je ( kromě volání 155 ) je odvětrat místnost, kde uniká plyn a postiženého člověka okamžitě vyvést ( vynést, či odtáhnout ) na čerstvý vzduch. A při volání první pomoci sdělíme, že je dotyčný pravděpodobně otráven unikajícím plynem.

Méně závažné důvody cyanózy je špatné okysličování periferních částí těla ( např. špičky prstů, ušní lalůčky apod) přičemž zásobení kyslíkem v centrálních částí těla je normální. To může být způsobeno stagnací krve v postižené části těla. Zde je zase celá řada diagnoz, přičemž tu správnou musí určit lékař.
Uvedu malý příklad, který si můžete vyzkoušet i sami: stáhněte si gumičkou zápěstí ruky a za několik vteřit pocítíte brnění a dlaň a prsty začnou měnit zbarvení od růžové barvy , přes lehce a temně červenou až do fialova. Pokud v této fázi gumičku odstraníme, normální zbarvení se brzy obnoví. Pokud bychom, ale nechali škrtidlo i nadále, tak při dlouhodobém zaškrcení může dojít k těžké hypoxii a v konečném důsledku i k odumření končetiny z důvodu kyslíkové nedostatečnosti.
Na tomto principu funguje i oběšení.

Dalším důvodem cyanózy může být i obyčejné prochladnutí. Tím myslím dlouhodobé prochladnutí, ne to, že nastydneme a chytíme rýmu.
Jistě každý z vás se jako dítě koupal v rybníce, nebo v řece a i přes to, že ho rodiče, či prarodiče honili ven, nechtělo se mu. I když jste byli úplně modří zimou a klepali jste se jako ratlíci, ale nikdo vás nedokázal dostat z vody. Ano, i já jsem to takto dělala.
Měla jsem úplně modrou pusu a konečky prstů. To je cyanóza z prochladnutí organismu, kdy tělo odvádí teplou krev tam,, kde jí nejvíce potřebuje, tj. k srdci, mozku a plicím. Stejně to funguje i při promrznutí v mrazu ( o tom jistě vědí své horolezci ve vysokých horách např. v Himaláji ).
Samozřejmě, že při dlouhodobém podchlazení to nekončí jen u obyčejné cyanózy ( to je jen první příznak ), ale může se stát to, že celý organismus už nestačí ohřívat ani ty nejdůležitější orgány a následuje bezvědomí a smrt.

Takže vidíte, že cyanóza, ač sama o sobě mnoho neznamená, je důležitým ukazatelem toho, co v těle děje.

Příště už budou zajímavosti, které v případě " C " obsahují pouze jediné heslo, takže to možná sfoukneme ještě dnes večer a potom už bude tolik očekávané " D " a s ním i diabetes.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama