Lidé nepotřebují živelné katastrofy, vyhubí se sami.

Říjen 2017

Blahopřání Štěpánkám

31. října 2017 v 0:05 | Hanka |  Zpovědnice
Při jméně Štěpánka si okamžitě vzpomenu na Štěpánku Haničincovou. Pro mladé asi neznámé jméno, ale moje generace vyrůstala se Štěpánkou a čertíkem Bertíkem.
Pamatuju si, jak jsme se ve školce pokoušeli namalovat Bertíka a dávat potom ty obrázky při Mikulášské čertovi, aby nás nestrašil.
Osobně sice žádnou Štěpánku neznám, ale jméno se mi líbí a mít ještě jednu dceru, tak se určitě jmenuje Štěpánka.

Štěpánkám tedy všechno nejlepší a znáte-li nějakou, nezapoměňte jí pogratulovat k svátku.
Kytička jistě potěší.


Tom a Jerry

26. října 2017 v 13:07 | Hanka |  O zvířatech a lidech
Občas mám pocit, že ta naše kočka má myši spíš než jako kořist, hračku.
Ještě jsem ležela, když jsem v přítmí stažených rolet zahlédla Lízu, jak si s něčím hraje.
Myslela jsem původně, že někde vyšťourala nějaký papírek, korálek nebo list spadlý z kytky. Někdy to tak dělá, že si najde něco k hraní a pak to vydrží celé dlouhé minuty honit. Bývá legrace ji pozorovat.

Jenže, když jsem si vzala brýle a podívala se, co to vlastně honí, zjistila jsem, že si hraje s myší.
Myš se nehýbala. Měla jsem tedy za to, že je mrtvá. Jenže ve chvíli, kdy ji Líza pošťouchla packou, myš začala zdrhat.
Na tenhle okamžik Líza zřejmě čekala. Začala kolem ní tancovat a dělala, že ji loví. Jakmile myš znehybněla, ztratila o ní zájem. Lehla si opodál a čekala, co bude myš dělat. Když jí to čekání přišlo dlouhé, zase trochu šťouchla do myši. Myš popoběhla. A zase se do ní Líza pustila a hrála si na krutou šelmu. Takhle se to ještě asi dvakrát opakovalo.
Přišla Růža a sledovala honičku se mnou.
Jenže najednou Líza ztratila o myš zájem. Myš po nějaké chvíli zjistila, že si jí Líza nevšímá. Ještě okamžik dělala mrtvou. Potom popoběhla. Líza nic, seděla na štokrleti a intenzivně si čistila kožich. Asi ji už přišlo infaltilní pobíhání kolem myši blbé.
Myš najednou přestala dělat chcíplotinu a začala zdrhat do kouta. Čekala jsem, se na ní Líza vrhne a konečně ji dorazí. Ale Líza nic, intenzivně se věnovala hygieně.
Myš vběhla Růže pod nohy. Růža vypískla a začala myš plácat pantoflí ( mojí ).
Několikrát se jí podařilo myš trefit, ale zřejmě ne s dostatečnou silou, aby měla myš dost.
Jednou se Růže podařilo částečně myš omráčit. Sice ještě pobíhala, nebo se spíš potácela po podlaze, ale stále mířila do kouta za gauč.
Konečně se Růže podařila pořádně silná rána a myš se přestala hýbat.
Chvíli jsme čekaly, zda je myš jen omráčená a vzpamatuje se, nebo zda už je opravdu mrtvá.
Myš nic, opravdu to už měla za sebou.
Růža měla výčitky, že ji doopravdy zabila. Začala natahovat, že je myšovrah.
Nebul, řekla jsem jí, chodí nám na jablka a ořechy. Podívej se jak je vypasená.
Vzala jsem myš za konec ocásku a ukázala jí Líze. Koukej, takhle to má vypadat, řekla jsem jí. Budeš muset vrátit certifikát lovce.
Líza se ma mě podívala vyčítavě. Vyplázla jsem na ní jazyk. Chyť si jinou.

V té chvíli mě napadla scénka z animované pohádky Tom a Jerry, jak se Tom za každou cenu snaží chytit Jerryho, ale ve skutečnosti jsou kamarádi na život a na smrt.
To Ferda to je jiný kabrňák. Ten sice taky myši nežere, ale aspoň dodělá svou práci pořádně až do konce.

Flori roste a sílí

18. října 2017 v 21:28 | Hanka |  Zpovědnice


Sice to nejsou fotky moje, jsou stažené z FB, ale to nic nemění na tom , že náš Flori je miláček a roztomilost z něho přímo čiší. Tedy když zrovna nekřičí.
Ale on moc nekřičí. Jen když má skutečně nějaký důvod. Nejčastější důvod je hlad, nebo únava.

Možná si řeknete, že to jsou jen babiččiny řečičky. Každé miminko je prostě k sežrání. Ano to je.
Ale stejně se pochlubím prvním vnoučkem.
Druhá dcera Iva začíná "hnízdit", už si u gynekologa pořídila nějaké potravinové doplňky, které mají podpořit otěhotnění, takže je dost možné, že Flori brzy dostane sestřenici, nebo bratrance.


Asi už poslední...

17. října 2017 v 23:12 | Hanka |  Co se děje u nás
...poslední letošní táboráček.
Bylo by škoda nevyužít tak krásného dne.
Přijela Věrka s Floriánkem, přijela po práci i Iva, Tonda s Růžou si odbyli školní i mimoškolní povinnosti a po delší době jsme se sešli v kompletní sestavě. Vlastně ještě + 1 navíc. Chyběli jen partneři obou starších dcer.
Vlastně jen jeden. M. si pro Ivu nakonec přijel, dal si buřta, slupnul zbytek koláče, poseděl s náma chvilku a mladí odfrčeli.
A protože se od nás nikdy neodchází s prázdnou, odvezli si od nás domácí džus a pečený čaj. I Věrka si odvezla džus a k tomu ještě uzené žebra na šunkofleky.Letos už je to pravdu poslední. Děti to nebaví s námi jen tak sedět u ohně a debatovat, ale když přijedou ségry, tak to je hned trochu jiné.

A ještě pár snímků ze zahrady. Už ji pomalu, jak mi koleno dovolí připravuju na zimu.

A ještě na závěr zatím poslední snímek Floriánka z výletu na Lenberk z konce srpna ( to mě ještě nebolelo koleno ). Sice jsem měla více příležitosti si malého vyfotit, ale jaksi mně to nenapadlo.


Teď už je pohyblivější, chytá sám hračky, dovede se otočit z bříška na záda a opačně a to i v pleně a tohle medvídkové body je mu už dávno malé.
Pro příště slibuju, že Floriho vyfotím a ukážu čerstvé fotky.

Blahopřání Terezám

15. října 2017 v 0:05 | Hanka |  Zpovědnice
Znám hned 3 Terezy a všechny jsou moje bývalé, či současné kolegyně. Jméno je velmi oblíbené už od středověku, ve všech společenských vrstvách, dříve spíše známé pod variantou Terezie.
Terezám, Terezkám, Tereziím, Terinkám i Terkám přeju všechno nejlepší. Znáte-li nějakou Terezu nezapomeňte jí popřát k svátku.

A tentokrát si Terezky mohou vybrat kytičku samy, podle svého vkusu. MrkajícíSmějící se


Barvy podzimu

14. října 2017 v 0:28 | Hanka |  Co se děje u nás
Podzimní počasí mně občas vytáčí do vrtule.
Ranní mlhy, mraky až u země, první mrazíky, studený vítr a déšť.
Ale když se vydaří krásné počasí, pak je na co se dívat.
Pokud zrovna neleje a ukáže se sluníčko, tak pohled na pestrobarevnou přírodu nezbývá než obdivovat. A nejen přírodu.
Podzimní aktivity na některých vsích a malých městech, ale v domácnostech jsou velmi zajímavé.
Ukážu vám, jak barevný je podzim u nás i jak se baví lidé jinde. A nakonec co si vymýšlím já.


Němé tváře ?

13. října 2017 v 20:07 | Hanka |  O zvířatech a lidech
Že se zvířatům říká němé tváře slyšel jistě každý.
Jenže každý, kdo někdy choval nějaké zvíře choval ví, že to není tak úplně pravda.
Zvíře sice nemluví naší, člověčí řečí, ale kdo dokáže zvířatům "naslouchat", dobře pozná, co mu jeho mazlíček chce sdělit. Však ono to platí i opačně.
My také neumíme mňoukat, štěkat, štěbetat, či pištět po zvířecím, ale zvíře podle našeho chování, tónu hlasu a pohybů pozná co po něm chceme.


Blahopřání Věrám

8. října 2017 v 0:05 | Hanka |  Zpovědnice
Věra je staroslovanské jméno v původním smyslu znamená víra , víra v boha, či bohy. Jméno existuje ve všech slovanských jazycích v různých obměnách. V jazycích jiných, než slovanských se nevyskytuje, nebo jen ve zkomolené variantě u potomků přistěhovalců.
Kdo čte můj blog pravidelně, ví, že moje nejstarší dcera se jmenuje Věra. Toto jméno se v rodině mého muže vyskytuje dosti často, takže je vlastně rodinné.
Takže moje milá Věrko, všechno nejlepší k svátku.


Jedeme dál s " déčkem "

5. října 2017 v 15:21 | Hanka |  Zdravotnické ABC
Tak zase trochu popojedeme s naším slovníkem.

DIETETICKÝ - týkající se způsobu výživy a stravování.

DIETETIKA - přípravky ( obvykle uměle připravené ) sloužící k nutriční podpoře a umělé výživy. Např. vyživující směsi k výživě např. do žaludeční sondy ( hadice vedená nosem, či ústy do žaludku sloužící k výživě při dočasné nemožnosti polykání, či jiném problému přijímání stravy ). V podstatě dětská umělá výživa ( Sunar apod. ) je též dietetikum. Nejde jen o přípravky do sondy, ale též o doplňkovou výživu v podobě ochuceného " mléka " ( např. NUTRISON ) nebo v podobě krému ( pudinku ) např. NUTRISON CREME. Spoustu z nich se dá dnes koupit v lékárně bez předpisu.

DIFERENCIÁLNÍ POČET - diferenciál ( zkr. diff. ) rozpočet bílých krvinek. Vyšetření se dělá z krve, obykle je součástí krevního obrazu. Umožňuje určit zastoupení jednotlivých druhů bílých krvinek v krvi.

DIFERENCOVANÁ PÉČE - péče o pacienta rozlišovaná, dle jeho zdravotního stavu. V podstatě při " třídění " pacientů ( např. při větších havárií ) se určuje, kdo potřebuje ošetření ihned a kdo může počkat. Podobně se třídí pacienti na urgentním příjmu. Rozlišuje se, kdo bude hospitalizovám na ÁRO, JIPu, na stardantním oddělení ( interna, kardiologie, chirurgie...) a kdo po ošetření může jít domů.

DILATACE - rozšíření, rozšiřování dutého orgánu ( cévy, srdce apod.). Je buď uměle provedené při léčebných postupech, nebo při spontánní při patologických procesech.


DIMISE - propuštění z nemocnice do domácího ošetřování. POZOR neplést s DEMISÍ. Dimise je propuštění, demisi podává vláda.

DIOPTRIE - jednotka optické mohutnosti.

DIPLOKOKY - bakterie kulovitého tvaru.

DISIMULACE - je opakem simulace. Tj. popírání příznaků existující nemoci.

DISLOKACE - posunutí, přemístění. Např. dislokovaná fraktura - zlomenina u níž došlo k posunutí úlomků kostí, či okrajů zlomu. Tento typ fraktury obvykle vyžaduje operační řešení.

DISPENZARIZACE - aktivní, preventivní vyhledávání , vyšetřování a léčení osob s určitou nemocí, či rizikem vzniku nemoci. Disp. umožňuje pružně reagovat na výkyvy nemoci a účiněji reagovat např. včasným podáním léku.

DISPOZICE - sklon, předpoklad ( v našem případě k určitému druhu onemocnění ). Dispozice však ještě neznamená, že dotyčný musí určitou chorobou onemocnět . Velmi záleží na životním stylu jedince.

DISPROPORČNÍ - s narušenými poměry, vymykající se obvyklým rozměrům.

DISTRIBUCE - rozložení, zásobování.

DIURÉZA - celkové množství moče za časovou jednotku, obvykle za 24 hodin. průměrná diuréza zdravého člověka ( nebo člověka s normálně pracujícími ledvinami ) bývá okolo 1,5 l / 24 h. Snížená diuréza se vyskytuje při dehydrataci a onemocnění ledvin. Zvýšená diuréza se vyskytuje u většího příjmu tekutin, bývá jedním z klasických příznaků diabetu.

DLAHY - pomůcky pro fixaci zlomených kostí, či zubů. Napomáhá udržovat zlomeninu ve stabilní poloze, aby mohla dobře srůst, nebo zabraňuje bolestivosti zlomeniny před chirurgickým ošetřením. Pomůcka i při první pomoci.

POKRAČOVÁNÍ...

Blahopřání Eliškám

5. října 2017 v 0:05 | Hanka |  Zpovědnice
Další jméno, které existuje v nejrůznějších variantách. Ve své základní podobě ( Eliška ) bylo nejvíce rozšířené ve městech u bohatších měšťanů, či řemeslníků, na venkově se vyskytovalo málo, pokud vůbec, tak u bohatých sedláků. Ve vyšších kruzích ( šlechta, či velmi bohatí měšťané ) se vyskytovalo spíše v podobě Eleonora, či Elizabet ( což má zase blíže k Alžbětě ).
Znáte-li nějakou Elišku, nezapomeňte jí popřát k svátku.