Lidé nepotřebují živelné katastrofy, vyhubí se sami.

Prosinec 2017

Článek o článku budoucím

28. prosince 2017 v 0:57 | Hanka |  Co se děje u nás
Nemám teď moc času, k počítači se obvykle dostanu až dost pozdě v noci a ještě nesmím moc dělat hluk ťukáním do klávesnice.
Tak jen rychle.

Takže všem, kdo mi posílali přání k Vánocům moc děkuji a přeju totéž. Všem přeju Co nejlepší další rok, už s pořadovým číslem 2018.

U nás se střídají návštěvy jako na běžícím pásu, máme tady naši babičku a další článek bude právě o ní a jak těžce jsme ji vydrápli ze spárů její vlastní dcery a jak dáváme dohromady její tělesnou i duševní stránku. Nechci prát špinavé, rodinné prádlo, tak se o švagrové zřejmě zmíním jen okrajově.
Takže se mějte zatím moc a moc pěkně a já doufám, že se k tomu článku dostanu ještě letos a pokud ne, tak veselého Silvestra a báječné novoroční probuzení.


PF 2018.

Blahopřání Luciím

13. prosince 2017 v 0:10 | Hanka |  Zpovědnice
Lucie noci upije, ale dne nepřidá.Víte , jak vzniklo toto přísloví?
Svátek sv. Lucie býval dříve den po zimnímu slunovratu, tj. že na Lucii už se den začíná prodlužovat, ale zatím to ještě není znát.
Ještě před 100 lety chodívaly po vsi " Lucky " a kontrolovaly, zda mají hospodyně vše nachystané na Vánoce. Průvod Lucek býval spojen s koledou pro děti.

Znáte-li nějakou Lucii, nezapomeňte jí popřát k svátku. Moje kolegyně na DIA ambulanci se jmenuje Lucie, občas sloužila i víkendy, aby vyplnila díru v personálu.

Luci, kytička pro tebe.Mrkající


365 věcí, které lze udělat doma

12. prosince 2017 v 10:25 | Hanka |  Recepty
Dlouho, předlouho zanedbáváme domácí vychytávky. Našla jsem zase něco nového, tak to dávám k dobru.

26.- DOMÁCÍ PLOVOUCÍ SVÍČKY - blíží se Vánoce a Vánocům patří světýlka a svíčky. Můžeme si doma udělat plovoucí svíčičky a můžeme jimi i obdarovat své přátele, nebo kolegy v práci.

Potřebujeme: obyčejné voskovky, kelímky od jogurtů, zbytky svíček, formičky na cukroví, knoty ( stačí ty ze starých svíček, rendlík s vodou, kousek alobalu, špejle, nebo malá vařečka.
Připravíme si kelímky od jogurtů, počet závisí na tom, kolik barev chceme dělat ( doporučuju max. 4 najednou ).Do kelímku si nastrouháme svíčky. Knoty si nastříháme na menší kousky. Do každého kelímku dáme kousek barevné voskovky ( raději ty obyčejné, školní a české, německé se špatně rozpouští ), kelímky s voskem vložíme do vodní lázně a rozpustíme. Barvy volíme podle toho, jak barevné svíčky chceme mít. Máme-li svíčky barevné, je dobré dobarvovat voskovkou stejné barvy. Aby se nám kelímky nepřevracely, podepřeme je špejlí, nebo vařečkou umístěnou přes rendlík. Než se nám vosk rozpustí, připravíme si formičky na cukroví ( doporučuju jednoduché tvary - kolečka, kytičky, hvězdy, sněhuláky - lépe se potom vyndávají ) a ustříhneme kus alobalu.
Konce knotů si namočíme ( několikrát ) do rozpouštějícího se vosku a necháme ztuhnout. Vznikne nám konci taková, vosková bambulka.
Vosk v kelímkách dobře promícháme, aby byla barva pěkně stejnoměrná.
Formičku pevně přitiskneme k alobalu a nalijeme rozpuštěný vosk asi do poloviny formičky. Pevně držíme ( aby nám vosk nevytekl ) až vosk trochu ztuhne ( trvá to jen chvilku ), potom vložíme knot a necháme víc zatuhnout. Po chvíli dolijeme do vršku formičky. Můžeme udělat i dvojbarevné, jak chcete a jak se vám líbí. Když máme jistotu, že je vosk dostečně zatuhlá, dáme svíčky do ploché misky, nebo na talířek a vložíme alespoň na 2 hodiny do mrazáku.
Vyndáme z mrazáku a opatrně z formičky vymáčkneme hotovou svíčku. A máme hotovo. Dáme do misky s vodou, zapálíme a můžeme se radovat, jak svíčičky hezky plavou.
Zdá se to složité, ale není, jen je to trochu pracné a je to piplačka.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

27. - DOMÁCÍ JABLEČNÝ OCET - Jablečné octy jsou zdravé a chuťově lepší,než ten obyčejný kvasný. Ale také podstatně dražší.
My si ale uděláme svůj, a využijeme zbytky, tj. ohryzky a slupky, nebo v sezóně málo kvalitní jablíčka, která bychom jinak vyhodili na hnůj.
Potřebujeme: asi kilo jablek ( i zbytky a slupky ), větší sklenici, vodu.
Celá jablka nastrouháme, nebo alespoň nakrájíme na menší kousky, ohryzky můžeme nechat celé. Nacpeme je do sklenice ( nejlépe 3 litrové ), zalijeme vodou, dobře promícháme, sklenici povážeme celofánem nebo zavíčkujeme a necháme 2 týdny v teple kvasit. Každý den promícháme. Po uplynutí 2 týdnů, z hladiny budoucího octa sebereme pěnu, která se utvořila při kvašení a ocet scedíme do čisté nádoby. Uzavřeme a necháme v klidu, chladu a temnu dokončit kvašení další 3 týdny. Po uplynutí té doby by měl být ocet už hotový a kal by měl být usazený u dna. Rozlijeme do menších sklenic a uložíme v chladu. Je možné, že se vytvoří ještě trochu kalu. Pokud nám to vadí, můžeme znova přecedit.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

28. - BYLINKOVÝ JABLEČNÝ OCET - když už jsme si vyrobili jablečný ocet, bylo by škoda ho dále nevyžívat. Do hotového octa přidáme čerstvé bylinky ( estragon, tymián, kopr, mrkev, česnek...) a necháme dobře odležet ve sklepě. Octem ochucujeme saláty nebo omáčky.
Stejně bylinkově si můžeme udělat i kvasný ocet, pokud se vám nechce vyrábět jablečný.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

29. - DOMÁCÍ KANDOVANÉ OVOCE - a nejen ovoce, kandovat můžeme klidně i kůru z pomerančů.
Potřebujeme: ovoce ( nejlépe se hodí třešně a višně, meruňky, švestky, ananas, kůra z citrusů ), cukr a vodu v poměru 1:1.
Ovoce vypeckujeme, větší plody a citrusovou kůru nakrájíme na menší, stejně velké kousky. Vodu s cukrem si svaříme do sirupu a do nasyceného cukerného sirupu vložíme ovoce a opatrně, ale dobře promícháme. Všechno ovoce musí být ponořené. Necháme vychladnout a ovoce se natáhne cukrem. Trvá to několik hodin. Potom znova přivedeme k varu a velmi pozvolna na mírném ohni vaříme tak dlouho, dokud se nevyvaří všechen roztok. Pozor, musíme stále míchat!
Jakmile se odpaří všechen roztok, máme téměř hotovo. Teď už jen ovoce vyklopíme do pekáčku a necháme usušit. Buď volně na vzduchu, nebo opatrně v sušičce. Když je usušené, vydrží velmi dlouho. Tedy vlastně ne, je to tak dobré, že budete chodit zobat.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

30. - DOMÁCÍ PEČENÝ ČAJ - u nás v kantýně prodávají různé druhy pečených čajů v maličké lahvičce pod názvem Babiččin, či Dědečkův pečený čaj. Babiččin je jen z ovoce, Dědečkův je s přidáním alkoholu. Maličká lahvička, tak jedna porce, ale pěkně drahé. Ale i přes vysokou cenu je velmi oblíbený. Přitom si ho klidně můžeme udělat doma.
Potřebujeme: různé druhy ovoce ( může být i mražené ), cukr, rum.
Ovoce nasypeme do pekáčku ( vypeckované, větší plody nakrájené na menší kousky ), zasypeme cukrem podle chuti, posypeme trochou skořice ( nebo dáme celý svitek a potom ho vyndáme ) a dáme do trouby. Pečeme prudce, na 200°C. Občas musíme promíchat.Když je cukr zkaramelizovaný a ovoce měkké, vyndáme z trouby a přidáme trochu rumu. Dobře promícháme a plníme do skleniček. Já raději ještě zavařuju. Klasicky 80°C na 20 minut. Když máme chuť, dáme si trochu do hrnku ( asi 1 vrchovatou čajovou lžičku ) a zalijeme vařící vodou. Většinou už není třeba sladit. Ale pokud máme rádi hodně sladké, dosladíme podle chuti.

Blahopřání Danám

11. prosince 2017 v 0:05 | Hanka |  Zpovědnice
Dnes má svátek Dana.
Mám kamarádku Danu. Sice se vídáme jen zřídka, ale stále ji za kamarádku považuju.
Takže Danuš ( vím, že sem občas nakukuješ, i když komentáře nepíšeš ) všechno nejlepší.
A pak mám kolegyni Danu. Té popřeju osobně, ta sem nechodí.


Zapomínáme ...

8. prosince 2017 v 0:30 | Hanka |  Zdravotnické ABC
...na náš zdravotnický sklovník. Tak zase trochu popojedem.

DOPPLEROVSKÁ ECHOKARDIOGRAFIE - zkráceně ve slangu prostě DOPPLER. Je to zobrazení proudění krve v srdci ( směr, průtok, rychlost a typ proudění ). Používá se především k zjišťování chlopenních vad.

DOPRAVNÍ ZDRAVOTNÍ SLUŽBA - služba zdravotnickým vozidlem ( sanitkou ) k převážení pacientů mezi jednotlivými zdravotnickými pracovišti, či zařízeními, mezi nemocnicí a trvalým ( či přechodným ) bydlištěm apod.

DORSUM - hřbet, ve smyslu hřbet ruky, či nohy. Vrchní strana dlaně, či chodidla.

DOSTUPNOST ZDRAVOTNÍ PÉČE - dostupnost zdravotní péče z hlediska pacienta, který ji potřebuje a z hlediska úrovně zdravotní péče, kterou potřebuje. Zda pacient potřebuje péči základní, specializovanou, vysoce specializovanou, či nadstardartní.

DRÉN - pomůcka k odvádění přebytečné tekutiny z těla. Pozor - nemusí jít vždy o hadičku.

DROGA - původně sušený rostlinný či živočišný materiál určený k léčení. V dnešní době se pojem droga považuje za škodlivý materiál zneužívaný drogově závislými. Ale i v dnešní době bylinkáři používají název droga pro sušené byliny, či bylinné směsi určené k léčení ( fytoterapii ).

DROGOVÁ ZÁVISLOST - chorobná touha po opakovaném užívání drogy. Za drogovou závislost se považuje i alkoholismus a nikotinismus ( kouření ).

DUODENUM - dvanácterník. Počáteční a nejkratší část tenkého střeva do kterého ústí žaludek a vývody slinivky břišní a žlučníku. Místo častého výskytu peptického vřadu.

DUPLICITA - současná přítomnost dvou samostatných útvarů. Např. přítomnost dvou nezávislých nádorů nebo přítomnost dvou jinak anatomických útavarů.

DUŠENÍ - stav při omezení, či úplné zástavě výměny plynů při procesu dýchání. Nastává při nedostatku kyslíku a nahromadění kysličníku uhličitého v krvi.

DUŠNOST - ztížené dýchání při onemocnění plic, či srdce.
1. d. námahová - při běhu, chůzi klidné i do kopce , či schodů
2. d. klidová - v klidovém stavu, vleže, v sedě.

DUTINA - 1. v anatomii označení přirozeného dutého tělesného útvaru ( dutina břišní, dutina hrudní... ), 2. v patologii dutý prostor vzniklý chorobným jevem ( nádorem, zánětem, rozpadem tkání ...).

DYS- předpona označující poruchu ( dysfázie - porucha tvorby řeči, dysfonie - porucha hlasu, dysfunkce - porucha funkce, dyslexie - porucha učení vázaná na čtení... )

DYSMENOREA - menstruace spojená s velkou bolestivostí a celkovými obtížemi. Často se vyskytuje u mladých dívek a žen, často mizí po prvním porodu, občas se vyskytuje po celý plodný život ženy. V extrémních případech se dá řešit drobným chirurgickým zákrokem.

DYSPEPSIE - souhrnné ozančení pro řadu trávicích potížích.

Jsme na konci slovníku "D". Další výrazy ( a je jich celá řada ) s předponou DYS - si vysvětlíme třeba v popisu. To je na samostatný článek.

Mikuláš ztratil plášť...

6. prosince 2017 v 23:25 | Hanka |  Co se děje u nás
...Mikuláška sukni...
To byla včera nejčastější říkanka, kterou děti říkaly při mikulášské nadílce na náměstí.
Tradičně u nás 5. prosince rozsvěcí vánoční strom Mikuláš, který každoročně přichází se svým doprovodem nadělovat dětem.
Letos máme i nová světýlka na vánočním stromě. Máme strom rostlý, takže není třeba shánět vánoční strom někde po lesích.
Před asi dvěma lety přibyla nová světelná výzdoba a letos se s ní sladil do stejných barev i strom.Tohle jsou nové fotky. Vím, nejsou nic moc, ale lepší se mi to vyfotit nepovedlo, tyhle jsou nejlepší.

A teď srovnávací fotky z archivu staré 2 roky.
Nyní je vánoční strom barevně sladěný s okolní výzdobou, přibyla i světýlka na věži radnice. Svítící výzdoba v barvách modré a bílé a nyní je i vánoční strom modrý a bílý. Kromě nových světelných řetězů a koulí jsou na něm i takové ty slzy, co vypadají, že tečou. Nevím jak to lépe vyjádřit.
Rozhodně to vypadá lépe, než ty barevně přeplácané stromy ve velkých městech.


Blahopřání Barborám

4. prosince 2017 v 6:00 | Hanka |  Zpovědnice
Už je zase Barbory.
Staré jméno, od středověku velmi oblíbené. Dokonce jméno svatořečené. Barbora je patronkou havířů všeho druhu. Na Barboru se řežou spící větvičky ovocných stromlů, především třešní. Věří se, že pokud větvička do Štědrého dne vykvete, v domě žijící dívka se v následujícím roce vdá.
Z mého okolí je Barbora kamarádova dcera, stejně stará s naší Věrkou.
Máte-li doma či v okolí nějakou Barboru, nezapomeňte jí popřát k svátku. A taky si nezapomeňte uříznout větvičku třešně.


Kytička pro Barboru, barborky v archivu nemám, nikdy mi nevykvetly.

Už to vypuklo

4. prosince 2017 v 1:09 | Hanka |  Co se děje u nás
Uf, už je to tady zase.
Co? To vánoční bláznění.
Každoročně říkám, zda to má vlastně cenu, tolik se honit kvůli několika dnům a že už to příště dělat nebudu ale každoročně tomu zas a znova tomu podléhám.
Před chvilkou jsem skončila v kuchyni. Pekla jsem cukroví. Nejen, že mně bolí nohy tak jaksi obecně, ale namohla jsem i operované koleno tak, že jsem ani necvičila, za což se budu jistě brzy odpovídat.
Zatímco vanilkové rohlíčky se letos úžasně povedly a šly i krásně tvarovat, strašně jsem se natrápila s pracnami. Nejen, že jsem měla málo kakaa, takže jsou prostě světlé, ale hlavně vůbec nešly vyklopit z báboviček. Z celé várky mám povedených asi jen 7 ks, takže je budu muset udělat znova. Ale asi vím, kde byl hlavní problém. Byly prostě suché. Musím dát víc tuku a zkusím bábovičky vymazat tukem, což jindy nedělám, protože obvykle je těsto mastné dost.
Vyklopit prostě nešly, takže mám plnou misku jakési podivné sladké drobenky ( kluci a Růža si ráno pošmáknou ). Dokonce i když jsem je z těch báboviček vyškrábala nožem, vůbec to nešlo. To už upečené těsto drželo jak helvetská víra a když už se mi to povedlo vyškrábat, létalo to všude kolem. Takže než jsem aspoň trochu uklidila kuchyň, trvalo to déle než samotné pečení.Nerozhodný A namáhavé to bylo taky víc. A to ještě zvědavě nakukovaly obě kočky a dožadovaly se mazlení.Tak to bylo krátká ilustrace a já jdu spát, už toho mám za dnešek plný zuby. Dobrou.

Blahopřání Blankám

2. prosince 2017 v 1:23 | Hanka |  Zpovědnice
Jméno Blanka je velmi oblébené. Přišlo k nám ve středověku z Itálie ( Bianca ) a znamená něco jako bílá dívka.
Mám kolegyni Blanku, byla i mou spolužačkou a nyní jsme se po mnoha letech sešly na jednom oddělení.
Všem Blankám přeju všechno nejlepší a přidávám kytičku.
Ta " moje " Blanka má ráda slunečnice.Smějící se