Lidé nepotřebují živelné katastrofy, vyhubí se sami.

Červen 2018

Blahopřání Šárkám

30. června 2018 v 0:10 | Hanka |  Zpovědnice
Šárka - vlastně ani nevím, kde se tady to jméno vzalo. Podle klasika bylo jméno Šárka známě již za kněžny Libuše. Ale kdož ví, pověst je jen pověst a moje kniha o původu jmen Šárku nezná.
Divné, přitom já znám Šárky hned dvě.

Nicméně ať se tady vzalo jméno Šárka kde chtělo, je tu a proto se patří Šárkám poblahopřát k dnešnímu svátku. A přidat kytičku, samozřejmě.


Blahopřání Milanům

18. června 2018 v 0:10 | Hanka |  Zpovědnice
Milan, další čistě slovanské jméno. Dostalo se k nám ze zemí bývalé Jugoslávie, kde se spolu se jménem Vladan vyskytuje velmi často. Znamená miláček, nebo milovaný. Jiné jazyky jméno Milan neznají, dokonce i v jazycích slovanských, se ( kromě chorvatštiny a srbštiny ) příliš často nevyskytuje.
Milanům tedy vše nejlepší a ať jsou i nadále milovaní.


Blahopřání Zbyňkům

16. června 2018 v 0:10 | Hanka |  Zpovědnice
Zbyněk je zvláštní jméno. Také je velmi staré.
Pochází ze staroslovanského prostředí a znamená výbušného, stále nazlobeného muže.
Jako toho, komu " zbyl hněv ". Nejlépe je původní staroslovanská podoba jména vidět na polské verzi jména - Zbygniew. Zde se toho moc nezměnilo. V jiných jazycích než slovanských žádná podoba jména Zbyněk neexistuje.

Zbyňkům tedy přeju málo hněvu a jen samou pohodu.


Blahopřání Antonínům

13. června 2018 v 23:59 | Hanka |  Zpovědnice
Dnešní den patřil Antonínům. Že mám syna Antonína, všichni víte.
Jméno Antonín pochází z latiny z latinského jména Antonius. Antonius byl milovník lovu, zábavy a dobrého jídla. U nás se jméno Antonín vyskytovalo především na venkově, ve městech byla obvyklejší podoba jména Anton. V šlechtických kruzích bylo vzácné a prakticky se nevyskytovalo. Jméno existuje v nejrůznějších podobách ve všech jazycích. ( Asi je milovníků zabávy a dobrot optavdu hodně ).
Takže všem Antonínům, Toníkům, Tondům a Toníčkům přeju všechno nejlepší k sváku.


Co s tím?

13. června 2018 v 12:06 | Hanka |  Zpovědnice
Ahoj všichni. Potřebuju radu, pokud někdo vůbec nějakou ví.

Dostala jsem obrovskou kytici kopru. Ale ne ten malý, mladý na omáčku, ale obrovské koště vzrostlého kopru i s květy. Ani do kbelíku se mi to skoro nevejde.
Bylo by to fajn, ale tak o měsíc později do okurek.
U nás je ještě na okurky brzy, malou část jsem dala do octa na ochucený, koprový ocet. Na ochucení salátů, omáček a pod. Poslední dobou ani jiný ocet nepoužívám. Tedy do jídla.
Jenže kdybych dala do octa všechno, co jsem dostala, mám ochuceného octu tolik, že bych to měla do konce života.
A teď dotaz.
ZPRACOVÁVÁ NĚKDO KOPR I S KVĚTY JEŠTĚ I JINAK, NEŽ JEN DO OKUREK A DO OCTA?

Díky za rady.

Dobojovali jsme s Bojištěm

10. června 2018 v 1:30 | Hanka |  Co se děje u nás
Pro znalce místních poměrů nemusím vysvětlovat co a kde je Bojiště, pro ty ostatní podám vysvětlení.

Historicky je to místo, kde se za 30 leté války odehrála poměrně nevýznamná bitva u Liberce. Bývalo to odlehlé místo dosti vzdálené od okolních domů, jak už nejrůznější bojiště bývají ( vždy to byla bitva u ..., nikdy ne v ...). I do nejbližší tehdejší vsi to bylo několik stovek metrů. To už samozřejmě dnes neplatí a místo zvané Bojiště je uprostřed poměrně husté zástavby. Sice ne úplně v centru, ale ne zase tak daleko.

Ale úplně hlavně posledních několik desítek let tam je poměrně velká škola. Dříve učiliště pro elekrikáře, automechaniky, výtaháře a podobné obory. Poměrně dlouho po Sametu, někdy koncem let 90., kdy populace razantně klesala, docházelo ke slučování, popř. rušení nejrůznějších škol a školek.
Již před Revolucí poměrně vyhlášená škola na Bojišti, najednou zela prázdnotou.
Je to velká budova, dobře vybavená, bylo škoda ji zrušit jako školu úplně. Tak někoho napadlo, že prostě z dobrého učiliště udělá též střední školu s maturitními obory. Nejprve tam umístili gymnázium, jenže to časem nedělalo moc dobrotu, tak se gymnázium zrušilo, či odstěhovalo, nevím a k učilišti se "přifařila" škola mateřská a z některých oborů učebních se udělaly obory maturitní. Vlastně z toho vznikl takový " kočkopes ". A jak to tak v podobných případech bývá, úroveň školy velmi rychle klesala. Tak to je dodnes. Jenže úroveň střední školy dělá především ředitel, učitelé a pak také úroveň výuky.
A teď se teprve dostáváme k tomu zakopanému psu a teprve nyní vlastně začíná náš příběh.