Lidé nepotřebují živelné katastrofy, vyhubí se sami.

Diabetes mellitus - další informace

5. srpna 2018 v 10:00 | Hanka |  Zdravotnické ABC
Tak jsem vyhnala synka od počítače a budeme pokračovat v diabetu.
Dnes si něco řekneme o diabetickém syndromu, oGTT, gestačním diabetu a akutních komplikacích diabetu.


DIABETICKÝ SYNDROM - je souhrn příznaků, který vede lékaře k určení diagnózy diabetu.
Zpravidla jsou to tyto příznaky : nadměrná žízeň ( nemocný je schopen vypít až 10 l vody ), nadměrné močení ( moč může být cítit acetonem - tzv. ketonurie ), zhoršené hojení i drobného poranění ( samo o sobě není příznak diabetu ), častější infekce, či plísňová onemocnění, nechtěné hubnutí.
Nadměrné močení vzniká z toho, jak moč s sebou odplavuje větší množství iontů a vody. Ztráta vody se spolu s nadměrným množstvím cukru v krvi se podílí na vzniku nadměrné žízně.
Už tyto příznaky by měly být pro každého varování, že není něco v pořádku.
V létě, při velkých vedrech , jako jsou třeba zrovna teď , je vcelku normální pít poměrně velké množství tekutin. Ale protože se hodně potíme, není normální nadměrné močení.
Pokud tyto příznaky podceníme tělo se dostává do minerálového rozvratu způsobeném nesprávným hospodařením s minerály v těle a to už i samo o sobě může vést ke komatu a později i ke smrti.
Přitom určení diagnozy není nijak složité. Obvykle na to stačí necelé dva ml krve a jednoduché laboratorní vyšetření.
Při sporných případech se provádí oGTT. Je to jednoduchá, bezbolestná metoda k určení jak tělo dokáže zpracovat náhlý a nadměrný přísun cukru.
Jedinec přijde na lačno do laboratoře a dostane vypít půl litru glukozy, nebo silně oslazeného vlažného čaje ( silně oslazený znamená, že je to skoro sirup ). Musí vše vypít v průbehu 10 minut. První záznam glykemie ( krevního cukru ) se dělá před zahájením testu tj. před vypitím glukozy. Druhý záznam se dělá po 1 hodině od vypití a třetí po 2 hodinách.
Vrátí-li se hodnota krevního cukru po dvou hodinách k normálu cukrovku nemáte. Pokud jsou i nadále hodnoty sporné, může jít pouze o poruchu glukozové tolerance. K člověku se chováme jako k diabetikovi, nemá však tak přísná omezení. I z glukozové tolerance se může časem vyvinout regulerní diabetes.
V některých případech je ovšem nutné přesně určit, zda dotyčný diabetes má, či nemá. konstatování pouhé glukozové tolerance nestačí. To se potom ( obvykle za hospitalizace ) provádí test hladovění.
Pacient se po tři dny nesmí najist. Smí pít mírně oslazené tekutiny, či minerální vodu.
Zdravé tělo obvykle snáší tento test bez větších problémů. Pokud jedinec diabetes má, několikadenní hladovění se projeví hypoglykemíí. Ta se projeví náhlou slabostí, zvýšeným pocením, závratěmi a hladem. Pokud se u pacienta provádějící test hladovění objeví tyto příznaky, test se okamžitě ukončuje, dostane najíst a dále se s ním zachází jako s diabetikem.
Za celou mou 11 letou praxi na diabetologii se test hladovění prováděl asi pětkrát, převážně u mladších žen, které chtěly otěhotnět a diabetes vzniklý až v těhotenství by mohl ohrozit na životě jak matku, tak dítě, nebo u mladších mužů, kteří se chtěly vydat na nějakou osamělou misy do exotických zemí a diabetes projevený až v průběhu cesty by mohl mít fatální následky.
Tímto se také dostáváme k testu oGTT ( orální glukozový toleranční test ).
Jak se provádí jsme si vysvětlili výše.
Velmi často se provádí u těhotných žen, v jejichž rodině se diabetes vykytl. Provádí se obvykle ( pokud lékař neurčí jinak ) ve 21. a 33. týdnu těhotenství.
Já sama jsem ho prodělala několikrát. Žádná slast to nebyla, ale dalo se to vydržet. První dvě těhotenství byly v pořádku, při dvojčatech jsem měla poruchu glukozové tolerance a po porodu jsem musela absolvovat test znova. Ale to vysvětluju spíše tím, že děti byly dvě a více tlačily na slinivku, nebo ji více zatěžovaly, neboť po porodu byl test v pořádku a výsledky celou dobu hraniční.
S tím souvisí i GESTAČNÍ DIABETES, čili těhotenská cukrovka. Je to trochu zvláštní druh diabetu. Vzniká pouze v těhotenství, obvykle po 20. týdnu těhotenství ( proto opakování oGTT ve 33. týdnu ). Vliv na vznik má především působení hormonů, které v této době vznikají ve větším množství ( říká se, že těhotná žena je chemická továrna ) a působí proti působení přirozeného inzulínu. Léčí se dietou, v těžších případech inzulínem. Podávání tablet se v tomto období nesmí. Po porodu obvykle mizí, ale existuje určité procento žen, kdy gestační diabetes po porodu nevymizí a přechází do stadia diabetu II. typu.
U části žen ( asi 30% ) se syndromem gestačního diabetu se projeví diabetes po mnoha letech jako diabetes II. typu.
Ženy, které mají diabetes prokázaný už v době před těhotenstvím jsou velmi pečlivě sledovány, pokud si píchají dlouhodobý inzulín, jsou převáděny na inzulín krátkodobý, protože se s ním dají daleko lépe korigovat případné výkyvy krevního cukru. U těhotných diabetiček je kompenzace glykemie více než žádoucí. Také hrozí vyšší procento potratu a narození většího plodu než je obvyklé.

A nakonec si něco povíme o akutních komplikacích.
Nejčastější akutní komplikací diabetu je DIABETICKÉ KOMA.
Je to stav, kdy organismus reaguje na extrémně zvýšenou, či extrémně nízkou hladinu cukru v krvi. Ta hladina je však přísně individuální. Obvykle to bývají hodnoty nad 35mmol/l ( milimoly na litr ) a pod 2,5 mmol/l.
Normální hladina krevního cukru je 4,1 - 6,6 mmol/l. Toto platí pro zdravého člověka a u diabetiků na dietě. Diabetik na tabletách, nebo na inzulínu mívá standartně hladiny vyšší, ale obvykle se bere za uspokojivé hladiny krevního cukru do 10 mmol/l.
Diabetické koma se projeví náhlým bezvědomím. Můžou tomu předcházet stavy slabosti, závratí a rozostřeného vidění.
Tento stav může být velmi nebezpečný a pokud není včas přivolána pomoc, končí smrtí.
Hodnoty glykemií jsou jasně dané, velmi individuální je vnímání hladiny glykemií. Letití diabetici obvykle znají své tělo a dokážou správně odhadnout co se s nimi děje a správně zareagovat.
Vyšší hlkadina glykemie se obvykle pozná až měřením, pokud zrovna nedojde ke komatu, ale někdo je natolik citlivý, že pozná změnu. A tudíž si dokáže správně připíchnout trochu inzulínu.
Lépe se rozpoznává hypoglykemie. Člověk je zpocený, studený náhle pociťuje únavu, slabost a žízeň nebo hlad.
Stačí glukometrem, který má každý diabetik na inzulínu k dispozici, změřit jednoduše změřit hladinu glykemie v krvi a podle toho se zachovat.
Jak, to si řekneme příště.
MOŽNÉ OTÁZKY:
Je možné, že nepociťuji žádné příznaky značící začínající cukrovku ? - Ano je, diabetes je nemoc přísně individuální, co platí pro jednoho, pro druhého platit nemusí. Máte-li v rodině cukrovku, upozorněte svého lékaře. Včasným záchytem diabetu je možné zahájit včasnou léčbu a oddálit, či hodně omezit pozdější komplikace.

Dá se cukrovka vyléčit? - Ne, zatím nedá. Jediný způsob jak se dá " vyléčit " diabetes je transplantace slinivky břišní.

Mám cukrovku jen slabou, musím dodržovat dietu? - Diabetes neexistuje jen trochu. Ten prostě buď je, nebo není. Tudíž je třeba dietu dodržovat.

Soused má také cukrovku a píchá si inzulín, můžu si od něj inzulín vypůjčit, když si píchám taky a dojde mi? - Pokud berete stejný inzulín, tak ano. Jinak ne. Inzulínů je mnoho druhů a ne všechny se dají vzájemně nahradit. Myslete včas na své zásoby inzulínu a včas si zajistěte nový, zejména v době dovolených.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 5. srpna 2018 v 12:03 | Reagovat

Zatím jsem byla ušetřena, v rodině to nemohu posoudit,pokud vím, cukrovka nebyla-tedy u příbuzných z otcovy strany, z matčiny opravdu nevím.Vím, jaké je to omezení, když někdo cukrovku má, jak se musí hlídat. Švagrová i kamarádka ji mají, švagrová si píchá 3x denně. Je už jak říkáme - naprogramovaná a jí jen opravdu to, co může. Děti měla 3 a ty jsou zatím ušetřeny tohoto problému.

2 Intuice Intuice | E-mail | Web | 5. srpna 2018 v 14:02 | Reagovat

Hani děkuji za rozšíření obzoru. Některé věci jsem opravdu nevěděla, těším se na pokračování. :-)

3 Jarmila* Jarmila* | E-mail | Web | 8. srpna 2018 v 12:37 | Reagovat

Vůbec jsem nepoznala, že mám cukrovku. Neměla jsem žádné příznaky. Přišlo se na ní až při předoperačním vyšetření.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama