Lidé nepotřebují živelné katastrofy, vyhubí se sami.

Tento způsob...

19. srpna 2018 v 10:23 | Hanka |  Co se děje u nás
...zdá se mi poněkud nešťastným.
Ano trochu si pomůžu klasikem. I když ve zmíněném filmu šlo o počasí zcela opačné.
Letošní suché léto je opravdu trochu blbé. Slunce je nadbytek, co naprosto chybí - je vláha.
Dokonce i říčka Jeřice pomalu zarůstá žabincem , rychle se šířící od krajů, kde je trochu stojaté vody ke středu, kde se voda jen tak líně převaluje a mezi kameny zůstávají tůňky.


Dělám si tak trochu legraci, že i ryby pěšky a práší se jim od ocasu.Zamračený
Nicméně na zahrádku má nedostatek přirozené vláhy dosti devastující účinky. Ať se snažím zalévat jak chci, stejně to není ono. Přirozený déšť je prostě nenahraditelný.
Mám 3 sudy o obsahu 200 litrů, mám starou vanu, do které se vejde nejméně 150 litrů. Všechno je téměř prázdné. Ta trocha vody, co ještě zůstala u dna a na kterou nedosáhnu je nepoužitelná, vhodná pouze na to , aby se v ní líhli komáři. Jedině ve vaně mám trochu vody, ale v ní mám zase nasazený vodní hyacint, který jsem dostala od bývalé kolegyně a nechci ho nechat úplně na suchu. Za poslední 2 měsíce pršelo pouze dvakrát. Jak já se radovala, když televizní rosničky hlásily bouřky a déšť.Jestli jinde pršelo pořádně, tak u nás to sotva spláchlo prach. Poloprázdné sudy se nenaplnily ani náhodou. A pitnou vodou se mi opravdu zalévat zahradu nechce. Kromě toho byl vyhlášen zákaz zalévat pitnou vodou.
To bych však nebyla já, abych si za krize aspoň částečně nepomohla.
Mám ve dřezu tu největší mísu, kterou mám a vodu, která neobsahuje saponát, shromažďuju v kbelíku a potom rovnou chrstnu na záhon. Jenže to je opravdu nouzovka.
Ale díky této nouzovce mám alespoň nějakou úrodu. Na kytky jsem zcela rezignovala, ty jsem prostě hodila přes palubu.
S těžkým srdcem, samozřejmě. Protože konečně jsem měla krásné gladioly, které miluju, těšila jsem se na slunečnice.
Slunečnice vyrostly sotva do metru, přesto, že to je stejné semeno jako v roce 2010, kdy vyrostly do 3 metrů, gladioly vůbec nerozkvetly. Uschly ještě v poupatech.


Slunečnice v roce 2014.

Tráva nejen , že vůbec neroste, ale rovnou se mění na seno. Naštěstí mi to nevadí. Králíky nemáme a kočky se trávou neživí.

Takže aspoň trochu úrody v tomto suchém létě.

Cukety:


Fazolky:


Trocha bylinek:


Co vyfocené nemám, je víno, červená a bílá cibule a červená řepa. Jediné víno mi letos dělá opravdu radost. Má hodně hroznů a je sladké až pálí. Pomalu dozrává a já se těším na sklizeň.

Toť vše. Jiné roky jsem po sklizení první zeleniny jako je cibule a hrášek, což bývá tak v polovině července, jsem dávala ještě druhou tzv. podzimní várku. Co ještě stihlo do podzima vyrůst. Obvykle další hrášek, kopr, ředkvičky a salát.
Ale v tomto suchém létě, je to škoda práce a semen. Stejně by to nevyklíčilo.
Závistivě koukám na úrodu jiných, tak jak se postupně chlubíte svou úrodou. Ale já dělala co jsem mohla a jen marně přemýšlím, jak je to možné, že někdo má tuny rajčat a paprik, nádherné květiny a jinou bohatou úrodu. Přeju vám to, ale závidím...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jarmila* Jarmila* | E-mail | Web | 19. srpna 2018 v 12:45 | Reagovat

S vodou je to všeobecně bída.
Dívala jsem se v pátek na koryto řeky Doubravky. Je tam víc kamení, jak vody. :-(

2 Maruška-Fukčarinka Maruška-Fukčarinka | Web | 20. srpna 2018 v 20:48 | Reagovat

Sucho je úmorné, ale tvá sklizeň je přesto potěšující - aspoň něco se urodilo. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama