Lidé nepotřebují živelné katastrofy, vyhubí se sami.

Hektický začátek

12. září 2018 v 16:18 | Hanka |  Co se děje u nás
Ahoj, tak jsem se na chvilku utrhla, abych zase dala trochu o sobě vědět.

Začal školní rok a s ním každoroční šrumec.
Kdo měl ( nebo má ) školní děti, ví o čem mluvím.

Já mám po delší době zase doma prvňáky.
Růža na kuchařce, Tonda na strojní průmyslovce, obor robotika a průmyslová elektrotechnika.
U Růži přijímací řízení probíhalo bez problémů, jak to bylo s Tondou jsem psala už někde v červnu. Kdo je zvědavý, nebo si osvěžit paměť, může si vyhledat článek " Dobojovali jsme s Bojištěm ". Dodneška mám na ně pifku a nemůžu škole na Bojišti přijít na jméno.
Ale to jen tak na okraj.Nějak jsem se zavrtala do problémů začátku školního roku na jiné ( a u každého různé ) škole, že z nich začínám teprve teď pomalu vystrkovat nos.
Do toho řeším pracovní problémy a problémy s naší babičkou, která je v současnosti na LDN ( dnes ONP ) a vypadá to, že ji budou propouštět. Jenže bydlí sama a chodí čím dál hůř. Vzít si ji k nám sice můžu, ale stejně by byla půl dne sama doma, než někdo přijde domů. Takže uvažujeme s taťkou, že by si taťka vzal tu novou tříměsíční ošetřovačku. Podrobnosti musím ještě zjistit. Jestli se tím něco vyřeší, to zatím nevím, ale to se uvidí.

K začátku školního roku řešíme učebnice, sešity a jiné pomůcky, ale hlavně dopravu.
Myslela jsem , že si děti prostě jen nahrají na OPUS kartu zvolenou trasu ( u nás Chrastava - Liberec a obráceně ), zvolený tarif ( v současnosti DÍTĚ - to je podle toho nového, že dítě je až do 18 let ), což podle nových , od 1.září platných tarifů je pouhých 150 kč ( jaký rozdíl, proti dřívějšímu tarifu student - 15. - 26. let - 490 kč ) a bude to. Budou jezdit spokojeně do školy a do krajského města vůbec, bez problémů.
Jenže ouha, chybička se vloudila.
Že se musí na kartu nahrát tzv. profil a pak si teprve zaplatit jízdné, to jsem nevěděla. V autobusech to napsané nemají, kupovat jízdenky na autobusák si nechodím, vždy mi to nabíjel řidič, a na stránky ČSAD nekoukám, protože nemám proč.
Protože děti měly ještě na elektronické peněžence nějaké peníze, chtěly je projezdit, aby je utratily a pak že si teprve nabijí klasickou lítačku. Dobrá, to bylo logické.
Růža, ale jezdila už do Liberce v srpnu na brigádu a 3.září měla na peněžence už jen pár korun. Chtěla si tedy úplně normálně nabít lítačku.
Dala řidiči 150 korun, a žádala tarif dítě. Na žádost předložila občanku, že jí je 15 a má na to nárok. Řidič jí vydal lísteček s platností předplatného kuponu a cenou. Přiložená kartička sice u strojku nepípla, tak, jak by měla, ale řidič nijak nereagoval, tak měla za to, že je vše v pořádku.
Problémy na sebe nedaly dlouho čekat. Ukázaly se už při zpáteční cestě. Jenže to je ještě nikdo za problémy nepovažoval.
Když se tarif nechtěl u jiného řidiče načíst, Růža buď ukázala lísteček, že má zaplaceno, anebo jela za zbytek peněz na peněžence.
Koncem týdne jí už ale bylo divné, že se OPUS karta nechová jak by měla. Poslala jsem jí na terminál, ať se tam zeptá, jestli je všechno v pořádku, a v případě, že není, aby to pořádku dali.
Jenže úřednice měly práce nad hlavu, před dveřma strašlivou frontu, u přepážky mladou, trochu pomalu chápající holku, tak si ji přehazovaly jako horký brambor.
Ve čtvrtek večer Růža na otázku , jestli už má kartu v pořádku, odpověděla, že ji posílají do jakéhosi Evropského domu. Kde to je, co to je za nesmysl? ptám se. Já nevím, ani nevím, kde to je.
Strýček GOOGEL poradil. Zjistila jsem, že to je jakýsi přílepek ke Krajskému úřadu za Kulturním domem. Ale proč jít zrovna tam? nic mi to neříkalo.
Dobrá, zeptáme se v pondělí. V pátek jsem byla v práci, o víkendu jsem měla noční a stejně o víkendu úřady nepracují.
V pondělí odpoledne jsem si dala sraz s dětma na zastávce autobusu v Liberci.
Dokoupili jsme ještě nějaké učebnice, co jim chyběly a hlavně jsem chtěla vyřešit tu kartu. Učebnice jsme sehnali, Tonda jel domů, protože se mu nechtělo jít s náma a já s Růžou jsme si udělaly kolečko TERMINÁL MHD - TERMINÁL ČSAD - EVROPSKÝ DŮM.
Ve finále se zjistilo, že Růža nemá nahraný profil na kartě a řidič místo aby jí na to upozornil, jí prodal jízdenku, ale protože nebyl nahraný profil, nenahrálo se jízdné. Tudíž žádný další řidič nemohl vědět, co s tou kartou je. A pokud mu to došlo, neupozornil ji.
V Evropském domě nad tím jen kroutili hlavou. Ukázali nám, jak má správně vypadat předplatní jízdenka a porovnali jsme ji s tou, co měla Růža u sebe. Byla trochu jiná. Ale tak jiná, aby si toho neinformovaný člověk mohl všimnout.
Paní ( či slečna ) v Evropském domě volala dispečerovi, vysvětlila situaci a dispečer řekl, že si máme nechat nahrát profil, aby se vše srovnalo, pak si nahrát tarif dítě za 150 korun. Děvčata za přepážkou mají vše ofotit, nahrát do počítače a poslat mu to meilem. Napsat reklamaci a vratku a nám vrátit peníze.
Tak se také stalo.
Když jsme šli domů, starala se Růža, zda z toho nebude mít řidič nějaké problémy. Hmm, asi bude, ale to je jeho problém, měl tě na to upozornit. Neměl si brát od tebe peníze, nebo ti je vrátit, když už si je vzal a zjistil, že není karta v pořádku a měla jsi jet buď za hotové, nebo na peněženku. A nebreč, tvoje vina to není. Je to vyřešeno a teď už to bude v pořádku.
Shodou okolností, Tonda to ráno řešil podobný problém. Ale řidič byl už trochu pečlivější a rovnou mu řekl, že nemá nahraný profil a Tonda jel do školy ještě za pár drobných, co měl na elektronické peněžence, odpoledne šel na autobusák, nechal si nahrát profil a zaplatil si jízdenku.

Zdá se vám to složité? Mně taky a to jsem to celé ještě hodně zjednodušila a vynechala spoustu detailů, které by to celé ještě zkomplikovaly víc. Přitom stačilo málo.
Pouze upozornit, že na kartě není nahraný profil a že bez toho nelze nahrát měsíční kupon.
Protože děti do této doby jezdily na elektronickou peněženku a tam to potřeba není.

PS: nechtěla jsem být hnidopich a dohadovat se o 150 korun s ČSAD, ale jde o princip.
Taťkovi se nedávno snažil nějaký řidič vnutit síťovou jízdenku, místo časové.
Rozdíl je v tom, že síťová stojí 1600 korun na měsíc, ale je možno ji využívat v celém Libereckém kraji na všech spojích ( vlak , bus, tramvaj a vzájemně je kombinovat ), časová jízdenka je za 600 korun na měsíc , ale je určené jen na spoje ( bus + vlak ) na trase Liberec -Chrastava + spoje jezdící v Liberci ( tz. městské autobusy, tramvaj ). Vzhledem k tomu, že že síťovou jízdenku by nevyužil, tak ji nechtěl a řidiče tím docela naštval.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 12. září 2018 v 21:10 | Reagovat

S dojížděním je vždycky starost, ale je to za vámi, snad to napodruhé bude řidič říkat těm, kdo to nebudou mít v pořádku. :-)

2 Intuice Intuice | E-mail | Web | 13. září 2018 v 9:01 | Reagovat

Jsem ráda, že jsem do školy nemusela dojíždět, ani kluci na SŠ nemuseli. Jen ten jeden musel jezdit na VŠ busem a vlakem, celkem 50 km, ale dal to. :-)

3 Hanako Hanako | 14. září 2018 v 13:26 | Reagovat

Milá Hano, přeji vše nejlepší k Tvým kulatým narozeninám  :-)  :-)  :-)

4 Jirka Jirka | E-mail | Web | 14. září 2018 v 20:30 | Reagovat

Život přináší změny. Při Tvém vytížení toho asi máš až nad hlavu. Někdy jsou to zbytečné komplikace - je to v lidech.

5 Maruška-Fukčarinka Maruška-Fukčarinka | Web | 24. září 2018 v 18:10 | Reagovat

Vše máte nyní v pořádku, ale dobrat se toho, to dalo fušku. Hani, položím ti otázku,copak nacházíme "jen tak 150, - Kč" na chodníku :-? Dobře jsi udělala, jde o princip, ale i o prašule, bez nich bychom být nemohli. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama